سفارت روسیه خبر ممنوعیت بهره برداری ایران از منابع گاز دریای خزر را تکذیب کرد

gaz daryaye khazarسفارت روسیه ممنوعیت بهره‌برداری از ۸ چاه دریای خزر توسط ایران را دو روز بعد از اعلام این خبر تکذیب کرد. پیش از آن سفیر ایران در مسکو هم این خبر را تکذیب کرده بود. برخی نمایندگان مجلس خواستار توضیح وزارت خارجه ایران شدند.  

سفارت روسیه روز چهارشنبه ۱۲ آبان (سوم نوامبر) با انتشار پیامی در حساب توییتر خود خبر ممنوعیت بهره‌برداری ایران از ۸ منبع گازی دریای خزر را تکذیب کرد.

در توییت سفارت روسیه اظهارات اخیر اردشیر دادرس، رئیس انجمن صنفی گاز فشرده ایران (سی‌ان‌جی)، در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا تکذیب شده و آمده که این سخنان منطبق بر واقعیت نمی‌باشد و "تحریک هدفمند در جهت تضعیف روابط دوستانه روسیه و ایران" است.

اردشیر دادرس دو روز پیش در مصاحبه‌ با ایلنا گفته بود که "طبق توافق قبلی با روسیه، ایران حق برداشت از ۸ حلقه چاه بزرگ گازی در دریای خزر که در محدوده آبی ایران است را ندارد".

در پی انتشار این مصاحبه کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی در مسکو عصر روز سه شنبه ۱۱ آبان (۲ نوامبر) در این رابطه گفت: «در طول ۲۰ ماهی که به عنوان سفیر در روسیه هستم چنین موضوعی نبوده است، ولی متاسفانه هر از چند گاهی خبرهایی در فضای رسانه‌ای برای تاثیرگذاری بر روابط ایران و روسیه منتشر می‌شود.»

وزارت امور خارجه ایران و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه که قبلا سفیر ایران در مسکو بود، تا کنون در این رابطه سکوت اختیار کرده‌اند.

اما برخی از نمایندگان مجلس واکنش سفارت ایران را ناکافی دانستند و خواستار اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه ایران شده‌اند.

علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس، در جلسه علنی از وزارت امور خارجه ایران خواست "در مورد مخالفت روس‌ها برای اینکه ایران از دریای خزر گاز برداشت کند" هر چه زودتر اطلاع‌رسانی کند.

این عضو هیئت رئیسه مجلس تاکید کرد: «درست است که سفیرمان در روسیه درباره این موضوع، موضع گرفته است اما واقعیت چیز دیگری است. انتظار این است که وزارت خارجه، وزارت نفت و سایر مسئولان به موقع اطلاع رسانی کنند.»

سلیمی توضیح بیشتری در رابطه با این گفته خود که "واقعیت چیز دیگری است" ارائه نداد.

منبع: دویچه وله