اوکراین: فعالیت نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا متوقف شد

nirugahe zaporijia"انرگو اتم"اپراتور اوکراینی از خاموشی آخرین راکتور نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا خبر داد. این اقدام برای جلوگیری از احتمال انتشار تشعشعات رادیواکتیو انجام گرفته است. روسیه این نیروگاه را در نخستین روزهای جنگ اشغال کرد.

شرکت اوکراینی انرگو اتم از طریق کانال تلگرامی خود اعلام کرد که تصمیم گرفته‌ شده که بلوک راکتور شماره شش در "حالت سرد"  قرار گیرد. قبلاً در ماه اوت نیز  در اوج درگیری‌های اطراف این نیروگاه راکتورهای آن در معرض خطر قرار گرفته بودند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین ضمن درخواست عقب‌نشینی کامل نیروهای روسی از نیروگاه زاپوریژیا گفت کنترل کامل تاسیسات نیروگاه و پرسنل آن به اوکراین واگذار شود.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان از روسیه خواسته است تا نیروهای خود را از نیروگاه اتمی زاپوریژیا خارج کند.

بربوک در جریان سفر خود به کی‌یف در روز شنبه ۱۰ سپتامبر هشدار داد و گفت پوتین رئیس جمهور روسیه کل منطقه را در معرض خطر یک حادثه هسته‌ای قرار می‌دهد.

بربوک از روسیه خواست نیروها و تجهیزات نظامی خود را از محوطه نیروگاه اشغال شده خارج کند و کنترل را به تنها مالک قانونی آن اوکراین بازگرداند.

بربوک تاکید کرد که مسکو باید به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دهد تا در این نیروگاه حضور دائمی داشته باشد و تمامی درگیری‌ها در اطراف نیروگاه هسته‌ای فورا متوقف شود.

نیروگاه اتمی زاپوریژیا در حومه شهر انرهودار در جنوب شرق اوکراین از نخستین روزها پس از آغاز تهاجم نظامی روسیه در ۲۴ فوریه به اشغال نیروهای روسی درآمد. ارتش روسیه در آن‌زمان اجازه داد که پرسنل اوکراینی به فعالیت خود در این نیروگاه ادامه دهند.

این نیروگاه با شش رآکتور و با ظرفیت خالص ۵ هزار و ۷۰۰ مگاوات، بزرگ‌ترین رآکتور در اروپا است و از ماه مارس تحت کنترل سربازان روس قرار دارد.

مسکو و کی‌یف بارها هم‌دیگر را به گلوله باران این نیروگاه متهم کرده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز هشدار داده  است که وارد شدن هرگونه خسارت به نیروگاه زاپوریژیا و دیگر تاسیسات هسته‌ای اوکراین می‌تواند فاجعه عظیمی در پی داشته باشد.