وزیر امور خارجه آمریکا: از راه دیپلماسی به حمایت از مبارزه زنان در ایران و افغانستان ادامه می‌دهیم

blinken antonyوزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی تازه مبارزه زنان در ایران و افغانستان برای برابری جنسیتی را ستود و اعلام کرد که ایالات متحده به پشتیبانی از این مبارزه، از طریق دیپلماسی، ادامه خواهد داد.

آنتونی بلینکن که روز سه‌شنبه، هشتم فروردین، در همایش «جایگاه زنان در دموکراسی» سخن می‌گفت، اظهار داشت که در ایران، زنان شجاعانه و در حالی که «زن، زندگی، آزادی» را فریاد می‌زنند، در برابر تهدیدهای حاکمیت ایستاده‌اند و در افغانستان، زنان در برابر تلاش‌های طالبان برای محو آنها از زندگی روزانه، همچنان برای آینده‌ای روشن‌تر می‌جنگند.

او تأکید کرد: «ایالات متحده با این زنان و همه کسانی که برای مشارکت کامل، آزاد و برابر زنان در سراسر جهان تلاش می‌کنند، اعلام همبستگی می‌کند و از طریق دیپلماسی خود، متعهد به پشتیبانی از آنها و پیشبرد برابری جنسیتی در سراسر جهان است.»

وزیر امور خارجه آمریکا پیش از این در ۲۲ مهرماه گذشته نیز در دیدار با پنج زن کنشگر ایرانی، ازجمله نازنین بنیادی، رویا حکاکیان، و شری حکیمی گفته بود: «زنان، جوانان، و بسیاری دیگر برای حقوق بنیادینی که رژیم ایران کماکان از آنها دریغ می‌کند، به‌ پا خاسته‌اند.»

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز در پیامی به مناسبت نوروز امسال گفت که ایالات متحده آمریکا در کنار «تمام شهروندان ایرانی که با اعتقاد و شجاعت خود به دنیا الهام بخشیده» و «زنان ایرانی که برای حقوق و آزادی‌های اولیه خود مبارزه می‌کنند» ایستاده است.

کوشش‌های فعالان ایرانی برای احقاق حقوق زنان در جمهوری اسلامی، ازجمله حق انتخاب نوع پوشش، تاکنون با سرکوب‌های شدید مواجه شده است.

اما به‌رغم خشونت‌های حکومتی با معترضان پس از مرگ مهسا امینی در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی بر سر حجاب اجباری، در بیش از شش ماه گذشته شمار بیشتری از زنان و دختران ایران بدون حجاب تحمیلی در شهر تردد می‌کنند.

این روند در ایام عید امسال به میزان محسوسی گسترش یافته است.

منبع: رادیو فردا