هه‌نگاو: افزایش «۵۰ درصدی» آمار بازداشت‌شدگان در ایران طی یک ماه

bazdasht

سایت حقوق بشری «هه‌نگاو» روز جمعه، نهم تیر، از افزایش بیش از «۵۰ درصدی» آمار بازداشت‌ها در ایران طی یک ماه گذشته در مقایسه با ماه پیش از آن خبر داد.

به گزارش این سایت در ماه ژوئن (۱۱ خرداد تا ۹ تیر)، دست کم ۱۶۸ شهروند در شهرهای مختلف ایران بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش آمار بازداشت‌شدگان در ماه میلادی پیش از آن، ۱۰۷ مورد بوده و با افزایش ۶۱ مورد، ۵۷ درصد افزایش یافته است.

بنا بر اعلام هه‌نگاو، از مجموع بازداشت‌شدگان دست کم ۷۷ شهروند کُرد و ۵۰ شهروند بلوچ بوده‌اند و در میان آن ۲۵ زن، ۱۶ کودک و هفت معلم و دانشجو نیز بوده است.

روحانیون کُرد اهل سنت که در جریان اعتراضات در یک بیانیه خواستار برگزاری همه‌پرسی شدند

پس از آغاز اعتراضات «زن زندگی آزادی» در شهریور ۱۴۰۱ موج گسترده‌ای از بازداشت‌ها در اقشار مختلف جامعه آغاز شد و هم‌چنان ادامه دارد.

قوه قضاییه ایران تاکنون شمار دقیق بازداشت‌شدگان را در ماه‌های اخیر اعلام نکرده است، اما بر اساس آمارهایی که مقامات این نهاد از شمار افراد «مشمول عفو» ارائه می‌دهند می‌توان نتیجه گرفت که شمار بازداشت‌شدگان بسیار زیاد بوده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه اوایل ماه تیر اعلام کرده بود که در جریان آنچه «عفو رهبری» خوانده می‌شود، «نزدیک به ۹۸ هزار نفر از کسانی که در زندان مانده بودند و دشمن می‌خواست برای آن‌ها برنامه در نظر بگیرد»، آزاد شدند.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که آزادی بسیاری از بازداشت‌شدگان اعتراضات موقتی بوده و شمار قابل توجهی از آن‌ها با وجود آزادی قطعی مدتی بعد احضار و با پرونده‌های تازه‌ای روبرو شدند.

در هفته‌های اخیر گزارش‌های متعددی در کانال‌های تلگرامی صنفی و نیز ارگان‌های حقوق بشری از احضار و بازداشت فعالان حوزه‌های مختلف منتشر شده است.