بررسی و رأی گیری «لایحه جنجالی عفاف و حجاب» از صحن علنی مجلس خارج شد

Majles-Raygiri

«نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی لایحه «عفاف و حجاب» طبق اصل ۸۵ قانون اساسی موافقت کردند به این ترتیب، این لایحه برای تصویب، نیاز به رأی‌گیری در صحن مجلس ندارد.»
 
بررسی و رأی گیری «لایحه جنجالی عفاف و حجاب» از صحن علنی مجلس خارج شد+جزئیات
به گزارش پارسینه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۷۵ رای موافق، ۴۹ رای مخالف و پنج رای ممتنع از مجموع ۲۲۹ رای، با بررسی لایحه جدید عفاف و حجاب در کمیسیون به جای صحن علنی، (بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی) موافقت کردند.
 
در جلسه رای‌گیری برای ارسال لایحه حجاب به کمیسیون حقوقی مجلس که روز یکشنبه ۲۲ مرداد برگزار شد، برخی نمایندگان موافق و مخالف اعمال اصل ۸۵ قانون اساسی بر روی این لایحه سخنرانی کردند.
 
جلال محمودزاده، نماینده مهاباد در مخالفت با این اقدام گفت: «این لایحه تمام آحاد جامعه و کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد و نباید با عجله تصویب شود.»
 
او افزود: «اگر بررسی این لایحه به صورت اصل ۸۵ رای آورد یعنی لایحه به این مهم تنها با رای ۸ نفر تصویب شده و سرنوشت کل کشور را تعیین می‌کنند.»
 
براساس اصل ۸۵، مجلس شورای اسلامی می‌تواند اختیار وضع بعضی قوانین را به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند و در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌کند، پس از تأیید شورای نگهبان، به صورت آزمایشی اجرا می‌شود.
 
مطرح نشدن لایحه «عفاف و حجاب» در صحن علنی به این معنی است که مذاکرات درباره آن به شکل زنده پخش نمی‌شود و در فرایندی متفاوت در کمیسیونی ویژه احتمالاً تصویب و نهایی خواهد شد.
 
در پی موافقت نمایندگان مجلس با بررسی لایحه «عفاف و حجاب» طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از احتمال اتمام رسیدگی به این لایحه تا یک هفته دیگر خبر داد. موسی غضنفرآبادی در این رابطه گفت که پس از اتمام رسیدگی به لایحه در کمیسیون حقوقی، گزارش کمیسیون برای تعیین مهلت اجرای آزمایشی لایحه، به صحن مجلس ارسال خواهد شد.
 
او همچنین افزود که درخواستی به هیئت رئیسه مجلس برای پخش زنده جلسات کمیسیون مطرح نشده است.
 
معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار در این رابطه گفت: بررسی لایحه بر اساس اصل ۸۵، «نگرانی‌ها را در این مسئله بیشتر می‌کند چرا که جامعه احساس می‌کند فارغ از چشم و نگاه آن‌ها در کمیسیون مشترک بررسی خواهد شد».
 
از سویی دیگر حسن نوروزی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، در این زمینه گفت که تصویب لایحه «عفاف و حجاب» در صورت ارسال به صحن علنی حدود سه ماه طول می‌کشد، و از روند تصویب آن ذیل اصل ۸۵ و بدون رأی‌گیری در مجلس دفاع کرد.
 
این نخستین بار نیست که مجلس شورای اسلامی برای بررسی یا تصویب یک طرح یا لایحه‌ به اصل ۸۵ قانون اساسی متوسل می‌شود. پیشتر مجلس شورای اسلامی برای بررسی تصویب طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی هم به همین قانون متوسل شده بود.
 
متن لایحه حجاب و عفاف پنجم مرداد با اعمال اصلاحاتی در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، با نام «لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب» منتشر شد.
 
لایحه جدید که از ۱۵ ماده به ۷۰ ماده افزایش پیدا کرده و به تصویب کمیسیون قضایی مجلس رسیده، برای ناقضان «بی‌حجابی»، مجازات‌هایی از بازداشت تا جریمه نقدی در نظر گرفته و در برخی اماکن نیز تفکیک جنسیتی قائل شده است.اصلاحات و تغییراتی که کمیسیون قضایی مجلس پیشنهاد داده است، مجازات عدم رعایت قوانین جمهوری اسلامی در قبال حجاب و مقاومت در برابر مجریان قانون را نسبت به متن اولیه قوه قضائیه تشدید کرده است.
 
لایحه تازه بر اعمال تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها، ادارات، پارک‌ها و حتی در بخش درمان بیمارستان‌ها تاکید کرده است.
 
لایحه مورد بحث در حال حاضر پنج فصل دارد.
 
چهار فصل به شرح وظایف ادارات، سازمان‌ها، وزارت‌خانه‌ها و ارگان‌های دولتی در قابل حجاب پرداخته است و بر اساس آن همه این ارگان‌ها موظفند در حوزه اجرایی خود جهت رعایت حجاب، قوانین و مقررات را مورد بازنگری و تدوین قرار دهند.
 
در متن جدید لایحه حجاب و عفاف، برنامه‌هایی پیش‌بینی شده تا نهاد‌ها و سازمان‌های فرهنگی را موظف به ترویج و تبلیغ حجاب کند.
 
در فصل آخر لایحه به جرم‌ها و تخلفات در زمینه «بی‌حجابی» اشاره شده است و به‌صورت مفصل، موارد متعددی در زمره جرائمی در نظر گرفته شده که برای «مرتکبان»، مجازات‌هایی از جمله زندان و پرداخت نقدی به همراه دارد.
 
ممنوعیت خروج از کشور، توقیف گذرنامه، و محرومیت از حقوق شهروندی نیز بخشی از مجازات‌های تعیین شده در لایحه حجاب و عفاف است.
 
 
 
منبع خبر: سایت پارسینه