آنتونی بلینکن: سیاست کلی امریکا درباره ایران هیچ تغییری نکرده است

blinken anthony دویچه وله فارسی: وزیر خارجه ایالات متحده تأکید کرد که سیاست کلی کشورش در برابر ایران "هیچ تغییری نکرده است" و تحریم‌ های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ادامه خواهد یافت. او از گفتگوی خود با خانواده آمریکایی‌های زندانی در ایران خبر داد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۲۴ مرداد در یک نشست خبری اعلام کرد که سیاست کلی این کشور در برابر ایران "هیچ تغییری نکرده است" و واشنگتن کماکان "استراتژی بازدارندگی، فشار و دیپلماسی" را دنبال می‌کند.

آنتونی بلینکن با اعلام این که انتقال زندانیان آمریکایی در تهران به حبس خانگی ارتباطی به سایر جنبه‌های سیاست آمریکا در برابر ایران ندارد گفت که روز گذشته با خانواده شهروندان آمریکایی زندانی در ایران که اینک به حبس خانگی انتقال یافته‌اند، گفت‌وگو کرده است.

اشاره بلینکن به گزارش‌هایی است که روز ۱۹ مردادماه منتشر شد و بر اساس آن، چهار شهروند آمریکایی که توسط جمهوری اسلامی به اتهام همکاری با دولت متخاصم یا جاسوسی در ایران زندانی شده بودند، از اوین به هتلی نامشخص انتقال یافتند.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه قادر نیست گزارش‌های اخیر رسانه‌ها در خصوص کُند شدن روند غنی‌سازی اورانیوم در ایران را تایید کند به تهدیدهای هسته‌ای جمهوری اسلامی اشاره کرد و افزود آمریکا از هر قدمی که ایران در راستای کاهش تهدیدهای هسته‌ای خود بردارد، استقبال می‌کند.

او در بخشی از سخنان خود به تهدیدات هسته‌ای جمهوری اسلامی پس از خروج ایالات متحده از برجام، اشاره کرد.
جمهوری اسلامی در توافق‌نامه برجام که با خروج آمریکا از آن به بن‌بست رسید، متعهد شده بود که سطح غنی‌سازی اورانیوم خود را به زیر ۳.۵ درصد برساند و در مقابل، غرب نیز تحریم‌های بین‌المللی را لغو کند یا آن‌ها را کاهش دهد.

 وزیر خارجه آمریکا همچنین افزود که ایالات متحده قبلا این موضوع را روشن کرده است که ایران به منظور "ایجاد فضای دیپلماسی در آینده" باید "تنش‌زدایی" کند.
او همچنین با اشاره به توافق اخیر میان آمریکا و ایران بر سر آزاد شدن منابع مالی بلوکه شده ایران، این موضوع را به کلی جدا از پرونده هسته‌ای ایران دانست.

او با بیان این‌که بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران "به ناحق" بوده، اظهار داشت که ایالات متحده قصد دارد پرونده شهروندان آمریکایی زندانی در ایران به نتیجه‌ای موفقیت‌آمیز برسد و افزود: «این چیزی است که من بر روی آن تمرکز کرده‌ام.»

بلینکن همچنین اظهار داشت که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده مصمم است تا اطمینان یابد که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.
او همچنین افزود که تحریم‌ها علیه ایران همچنان ادامه خواهد یافت و رویکرد آمریکا نسبت به ایران تغییر نکرده است.

بلینکن تصریح کرد که ایالات متحده همچنان به مسئول دانستن رژیم جمهوری اسلامی در نقض حقوق بشر و اقدامات بی‌ثبات کننده‌اش در منطقه و همچنین تامین پهپاد برای روسیه در جنگ با اوکراین، ادامه خواهد داد.

گفتنی است روز دوشنبه ۱۴ اوت (۲۳ مرداد) نیز سخنگویان کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا اعلام کردند که پول‌های آزادشده ایران در کره جنوبی باید با نظارت سختگیرانه برای اهداف بشردوستانه هزینه شوند. آنها در اظهاراتی مشابه با آنتونی بلینکن تأکید کردند که آزادی شهروندان آمریکایی هیچ ارتباطی با مسائل دیگر ندارد.

این همه در حالی است که رهایی زندانیانی که گروگان جمهوری اسلامی به شمار می‌روند، در ازای منابع فروش نفت ایران که به دلیل تحریم‌های آمریکا بلوکه شده‌اند، با واکنش‌های انتقادی زیادی روبرو شده است.

از جمله جدیدترین موارد در این خصوص، مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز آمریکا گفت که پرداخت مالی به ایران بابت آزادی زندانیان آمریکایی "فقط گروگانگیری بیشتر را تشویق می‌کند" و افزود که این پرداخت مالی "اقتصاد آن‌ها را می‌سازد".


در این رابطه