فرار بیش از دو سوم جمعیت ارمنی‌ های مقیم قره‌ باغ به کشور ارمنستان

Gharabagh-Mahajerat-1 دویچه وله فارسی: مقامات ارمنستان گفتند تاکنون بیش از ۸۵ هزار ارمنی از قره‌ باغ وارد خاک این کشور شدند. جمهوری خودخوانده آرتساخ از اول ژانویه ۲۰۲۴ منحل خواهد شد. آلمان درباره خالی شده قره‌ باغ از سکنه ارمنی، ابراز نگرانی کرد.

نازلی باغداساریان، سخنگوی نیکول پاشینیان نخست‌ وزیر ارمنستان اعلام کرده است که تاکنون بیش از ۸۵ هزار ارمنی از منطقه قره‌باغ به ارمنستان رفته‌ اند. این رقم بیش از دو سوم جمعیت ارمنی‌ های مقیم قره‌ باغ است.

ارمنی‌ ها با خودروی شخصی و اتوبوس از منطقه قره‌ باغ کوهستانی خارج می‌ شوند.

برخی کشورهای غربی، از جمله آلمان از الهام‌ علی‌ اف خواستند که به ناظران بین‌ المللی اجازه دهند وارد قره‌باغ شوند.

وزارت خارجه آلمان ابراز نگرانی کرده است که قره‌باغ تا حد زیادی خالی از سکنه شود. آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان به همراه دیگر کشورهای اروپایی برای اطمینان از اعزام ناظران به قره‌باغ تلاش می‌کند.

فرمان انحلال جمهوری آرتساخ صادر شد:

ساموئل شهرامانیان، رهبر خودخوانده ارمنی منطقه قره‌باغ با اشاره به وضعیت سیاسی و نظامی منطقه در فرمانی اعلام کرد: «تا اول ژانویه ۲۰۲۴ تمامی وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی منحل شده و موجودیت جمهوری قره‌باغ کوهستانی (آرتساخ) پایان می‌یابد.»

در بخش دیگری از این فرمان بر این نکته تاکید شده است که ساکنان ارمنی قره‌باغ باید به صورت فردی و مستقل درباره زندگی خود به عنوان شهروندان آذربایجان در قره‌باغ یا ترک منطقه تصمیم بگیرند.

قره باغ از لحاظ حقوق بین‌الملل متعلق به آذربایجان است، اما ساکنان این منطقه عمدتا ارمنی هستند.  

"آذربایجان حتی شبه‌ نظامیان را عفو کرد":

آذربایجان متعهد شده است که به حقوق ارمنی‌ها در قره‌باغ احترام بگذارد. با این حال بسیاری از ارامنه از ترس انتقام‌جویی تصمیم گرفتند این منطقه را به قصد ارمنستان ترک کنند.

اسمیرا جعفروا یکی از اعضای هیئت مدیره مرکز تحلیل روابط بین‌الملل در باکو که نهادی وابسته به دولت این کشور است، می‌گوید آذربایجان به حقوق هر ارمنی که در این کشور بماند احترام خواهد گذاشت و از اتحادیه اروپا خواست تا به تقویت ثبات در منطقه کمک کند.

این کارشناس در گفتگو با دویچه وله تاکید کرد دولت آذربایجان از ساکنان ارمنی خواسته است که در منطقه بمانند و حتی برای نیروهای جدایی‌طلب که سلاح‌های خود را زمین گذاشتند عفو اعلام کرده است.

ثبت‌ نام برای ساکنان ارمنی‌ قره‌ باغ:

اداره ریاست جمهوری آذربایجان روند ثبت‌نام برای ساکنان ارمنی در قره‌باغ را آغاز کرد.

در بیانیه اداره ریاست جمهوری آذربایجان از تاسیس یک کارگروه برای اطمینان از ادغام پایدار ساکنان ارمنی ساکن در منطقه قره‌باغ و اطمینان از بهره‌مندی آنها از حمایت دولت خبر داده شده است.