نرگس محمدی: مطمئناً جایزه صلح نوبل من را در این مسیر مقاوم‌ تر، با اراده‌ تر، امیدوارتر و مشتاق‌ تر و سریع تر می‌ کند

Mohamadi N-Nobel-1 رادیو فردا: نرگس محمدی در بیانیه‌ ای که روز جمعه در روزنامه نیویورک تایمز و پس از اعلام نامش به عنوان برنده جایزه صلح نوبل منتشر شد، اعلام کرد دریافت جایزه صلح نوبل باعث می‌شود در مسیر پیش رو «مقاوم‌ تر و بااراده‌ تر» قدم بردارد.

این فعال زندانی حقوق زنان در این بیانیه نوشته است: «هرگز کوشش در جهت تحقق دموکراسی، آزادی و برابری را متوقف نخواهم کرد و مطمئنأ جایزه صلح نوبل من را در این مسیر مقاوم‌ تر، با اراده‌ تر، امیدوا رتر و مشتاق‌ تر می‌کند و باعث می‌ شود قدم‌ هایم سریع‌ تر شود».

نرگس محمدی در بخش دیگری از این بیانیه نوشته است: «همچنین امیدوارم این جایزه باعث شود ایرانیانی که برای تغییر مبارزه می‌کنند، قدرتمندتر و سازمان‌یافته‌تر شوند. پیروزی نزدیک است».

برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۲۳ با اشاره به این که در کنار «مادران شجاع ایرانی» ایستاده است، اضافه کرد: «به مبارزه علیه تبعیض بی‌ رحمانه، ظلم و سرکوب بر اساس جنسیت، توسط حکومت مذهبی ستمگر تا زمان آزادی زنان، ادامه خواهم داد».

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در ایران و از مدافعان «زن، زندگی، آزادی»، روز جمعه، ۱۴ مهرماه، به عنوان برنده جایزه صلح نوبل معرفی شد.

بیانیۀ کمیته نوبل صلح با شعار «زن، زندگی، آزادی» آغاز می‌ شود و به مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد نیز اشاره دارد.

کمیته نوبل در کشور نروژ روز جمعه اعلام کرد که این جایزه معتبر را به دلیل نبرد خانم محمدی با سرکوب زنان در ایران و «مبارزه‌ اش برای ارتقای حقوق بشر و آزادی برای همگان» به او اهدا می‌ کند.

این کمیته اضافه کرد: «مبارزه شجاعانه او با هزینه‌ های شخصی بسیار زیادی همراه بوده است». خانم محمدی در سال‌ های اخیر حتی فرصت زندگی با خانواده خود را که مجبور به ترک ایران شده‌ اند، نداشته است.

پس از شیرین عبادی، نرگس محمدی دومین زن ایرانی است که به این جایزه دست می‌ یابد. تاکنون هیچ شخصیت مردی از ایران موفق به دریافت این جایزه نشده است.

خبر این جایزه در حالی منتشر می‌شود که خانم محمدی به‌ دلیل فعالیت‌ های مدنی خود، از جمله انتقاد از سرکوب اعتراضات مردم، حمایت از زندانیان سیاسی، مخالفت با مجازات اعدام و دفاع از حقوق شهروندان در دو دهه اخیر بارها روانهٔ زندان شده و هم‌اکنون نیز در زندان است.

این فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی در پیامی که در سالروز «کشته‌ شدن مهسا (ژینا) امینی» در ۲۵ شهریور سال ۱۴۰۱ منتشر شد، این روز را «روز ثبت ظلم حکومت استبدادی دینی علیه زنان ایران» توصیف کرده بود.

جایزه صلح نوبل در حالی به یک فعال زن حقوق بشر در ایران اهدا می‌ شود که جنبش «زن، زندگی، آزادی» در یک سال اخیر در صدر اخبار جهان قرار داشته و مشکلات زنان ایران در معرض دید تمام جهانیان قرار گرفته است.

مرگ مهسا ژینا امینی در بازداشت گشت ارشاد در شهریور سال گذشته به گسترده‌ ترین اعتراضات مردمی در ایران دامن زد و تا امروز ادامه داشته است. شعار اصلی این اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» بود، شعار و اعتراضی که مورد حمایت نرگس محمدی نیز بوده است.

همزمان در روزهای اخیر خبر به کما رفتن یک دختر جوان دیگر به نام آرمیتا گراوند که بدون حجاب اجباری به ایستگاه مترو پا گذاشته بود در ایران و جهان در صدر اخبار بوده است.

کمیته نوبل صلح روز جمعه در بیانیه خود نوشت که شعار معترضان اخیر در ایران، یعنی «زن، زندگی، آزادی» «به درستی بیانگر فداکاری و کار نرگس محمدی است».

این کمیته درباره کلمه «زن» نوشت که محمدی «علیه تبعیض و ستم سیستماتیک به زنان مبارزه می‌ کند». همچنین درباره کلمه «زندگی» در این بیانیه اضافه شده که نرگس محمدی «از مبارزه زنان برای حق داشتن زندگی کامل و با عزت حمایت می‌کند. این مبارزه در سراسر ایران با آزار و اذیت، زندان، شکنجه و حتی مرگ مواجه شده است.»

کمیته نوبل صلح درباره «آزادی» نیز نوشت: «او برای آزادی بیان و حق استقلال، و همچنین علیه قوانینی مبارزه می‌ کند که زنان را به دور از چشم بودن و پوشاندن بدنشان ملزم می‌ کند. مطالبه آزادی بیان توسط تظاهر کنندگان، نه تنها در مورد زنان، بلکه برای کل جمعیت [ایران] است».

نرگس محمدی، بویژه در ماه‌ های گذشته با انتشار نامه‌های متعدد درباره وضعیت زندان‌ها و بازداشتگاه و خشونت علیه زندانیان و بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری هشدار داده است.

او اواسط آذر پارسال در نامه‌ای به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، «تعرض به زنان حین بازداشت و در بازداشتگاه‌ ها» را «بخشی از برنامه سرکوب» جمهوری اسلامی علیه زنان معترض و مبارز خوانده بود.

خانواده نرگس محمدی در بیانیه‌ ای درباره اهدای جایزه صلح نوبل به این فعال حقوق زنان، این موفقیت را به همه ایرانیان، «بخصوص زنان و دختران شجاع ایرانی» که توجه جهان را با شجاعت خود در مبارزه برای آزادی و برابری جلب کردند، تبریک گفت.

در این بیانیه با اشاره به محبوس بودن خانم محمدی آمده است: «متأسفیم که نرگس در کنار ما نیست تا این لحظه فوق‌ العاده را به اشتراک بگذاریم. به این دلیل که ناعادلانه در زندان است، نمی‌ توانیم شاهد واکنش پر مسرت او به این خبر جالب توجه و با شکوه باشیم».

اعضای خانواده نرگس محمدی تأکید کرده‌ اند: «این افتخار برجسته متعلق به همه شما مردم مقاوم، دلیر و باشهامت ایران است که به شکل خستگی‌ ناپذیر و صلح‌ آمیز برای آزادی تلاش می‌ کنید».

نرگس (صفیه) محمدی اول اردیبهشت ۱۳۵۱ در زنجان زاده شد و تحصیل‌ کرده رشته فیزیک کاربردی دانشگاه بین‌ المللی قزوین است.

او یکی از مؤسسان «تشکل دانشجویی روشنگران» در این دانشگاه بود و در دوران فعالیت دانشجویی‌ اش، دو بار هنگام برگزاری نشست‌ های دانشجویی بازداشت شد.

این فعال مدنی از سال ۱۳۷۵ روزنامه‌نگاری را با همکاری با نشریه «پیام هاجر» آغاز کرد و در نشریات دیگر نیز مقاله‌ هایی دربارهٔ مسائل زنان، مسائل دانشجویان و حقوق بشر چاپ کرد.

نرگس محمدی سپس به عضویت کانون مدافعان حقوق بشر به ریاست شیرین عبادی درآمد و اکنون سخنگوی این کانون به شمار می‌ رود.

در اسفند ماه پارسال، به‌ دنبال اعلام تعداد نامزدهای جایزه نوبل صلح ۲۰۲۳، خبرگزاری‌ های بین‌ المللی از مسیح علی‌ نژاد، دیگر چهره شاخص اپوزیسیون ایران، و نرگس محمدی به عنوان نامزدهای احتمالی این جایزه نام برده بودند.

تقی رحمانی، از چهره‌ های شناخت ه‌شده عرصه سیاست در ایران و زندانی سیاسی سابق، سال‌ هاست که با فرزندان‌ شان در فرانسه زندگی می‌ کنند.


در این رابطه