اهدای جایزۀ ساخاروف پارلمان اروپا به مهسا امینی و جنبش «زن، زندگی، آزادی»

Sakharov-Jaizeh-1رادیو فردا: پارلمان اروپا روز پنجشنبه، ۲۷ مهرماه، جایزه حقوق بشری اتحادیه اروپا را به مهسا امینی و جنبش «زن، زندگی، آزادی» در ایران اهدا کرد.

جایزه آزادی تفکر و عقیده ساخاروف عالی‌ ترین جایزه‌ ای است که اتحادیه اروپا سالانه به فعالان حقوق بشر یا مجموعه‌ ای از فعالیت‌ های حقوق بشری اهدا می‌کند. جایزه نقدی ساخاروف ۵۰ هزار یورو است.

هنوز مشخص نیست که چه افراد یا گروه‌ هایی به نمایندگی از مهسا امینی و جنبش زن زندگی آزادی آن را دریافت خواهند کرد. مراسم اهدای این جایزه ۲۲ آذرماه امسال (۱۳ دسامبر) در شهر استراسبورگ فرانسه برگزار خواهد شد.

دیوید لِگا، عضو سوئدی پارلمان اروپا از گروه «حزب مردم اروپایی»، که مهسا امینی و «زن، زندگی، آزادی» را به عنوان نامزد دریافت ساخاروف به گروهش معرفی کرده بود، در گفتگو با رادیو فردا گفت: «طبیعتاً بسیار خوشحالم که این اقدام را آغاز کردم و حالا این جایزه اعلام شد».

او با تأکید بر اهمیت «یک ایران آزاد و دموکراتیک» افزود که اهدای این جایزه «برای این است که به زنان و مردان ایران بگوییم که آنها را می‌ بینیم و از آنها حمایت می‌ کنیم. و به این شکل می‌ توانیم یک پیام قوی و رسا بدهیم».

آقای لِگا همچنین با اشاره به اینکه هنوز تصمیم نهایی برای دریافت‌ کنندگان جایزه ساخاروف گرفته نشده، گفت «هر شخص یا گروه دریافت‌‌ کننده آن باید، نماینده آینده‌ ای بهتر برای ایران خواهد بود. و این مهم‌ترین موضوع است».

او اضافه کرد: «اینکه چه شخص یا گروهی جایزه را دریافت کند، چالشی بسیار کوچک‌ تر از چالشی است که زنان ایران هر روز با آن دست و پنجه نرم می‌ کنند. اگر نتوانیم در این زمینه توافق کنیم، آنوقت مشکلی بسیار بزرگتر از آنچه فکر می‌کردم، داریم.

این عضو پارلمان اروپا با اشاره به خشم جمهوری اسلامی از اهدای جوایز بین‌ المللی به فعالان مدنی و حقوق بشر ایرانی از جمله جایزه صلح نوبل برای نرگس محمدی گفت: «این یک نشانه خوب است. چون نشان می‌ دهد که جامعه بین‌ الملل همراه مردم ایران است. مردم هر روز برای آزادی تلاش می‌ کنند».

به گفته این سیاستمدار اروپایی، تا زمانی که جنبش «زن، زندگی، آزادی» در ایران ادامه دارد، جامعه بین‌ المللی نمی‌ تواند «آن را فراموش» کند.

یشتر دیوید مک الیستر، رئیس کمیته سیاست خارجی پارلمان اروپا، در زمان انتخاب نامزدهای نهایی جایزه امسال ساخاروف گفته بود: «انتخاب مهسا و جنبش «زن، زندگی، آزادی» به عنوان یکی از سه نامزد اصلی دریافت جایزه ساخاروف به رسمیت شناختن مبارزه شجاعانه آن‌ها برای حقوق زنان است».