اردوغان غرب را «مقصر اصلی کشتار غزه» دانست

Erdoghan-Jang-Ghazze

«رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید «غرب با بسیج تمام سیاست‌مداران و رسانه‌های خود برای مشروعیت بخشیدن به حملات اسرائیل، مقصر اصلی کشتار غزه» است.»
 
رجب طیب اردوغان روز شنبه ۶ آبان در «گردهمایی بزرگ برای فلسطین»، در میان ده‌ها هزار طرفدار خود در استانبول گفت اسرائیل مرتکب «جنایت جنگی» می‌شود و ما این کشور را به عنوان «جنایت‌کار جنگی» به جهان معرفی خواهیم کرد.
 
خالد قدومی (نفر وسط) تبعه اردن و رابط مالی میان حماس و ایران که در تهران زندگی می‌کند، نیز به فهرست تحریم‌ها اضافه شده است
 
او در ادامه خطاب به رهبران کشورهای غربی گفت برای کسانی که در اوکراین کشته شدند، «اشک تمساح» ریختید، حال چرا در سکوت نظاره‌گر کشتار کودکان غزه‌ هستید؟
اسرائیل بعد از اظهارات آقای اردوغان اعلام کرد تمامی دیپلماتهایش را از ترکیه فراخوانده است.
 
آقای اردوغان گفت غرب «مدیون اسرائیل» است، اما ترکیه مدیون کسی نیست و ساکت نمی‌ماند.
 
اسرائیل در واکنش به حمله ۱۵ مهر نیروهای حماس به خاک این کشور که منجر به کشته شدن ۱۴۰۰ نفر و گروگان‌گیری بیش از ۲۲۰ شهروند اسرائیلی و خارجی شد، حملات هوایی به غزه را آغاز کرد و طی چند روز گذشته حملات زمینی به این منطقه را بصورت محدود آغاز کرده‌اند.
 
وزارت بهداشت غزه می‌گوید تاکنون ۷۷۰۰ نفر در حملات اسرائیل کشته شده و بخش قابل توجهی از قربانیان، کودکان هستند.
 
آقای اردوغان در ادامه گفت البته هر کشوری حق دارد از خود دفاع کند، اما عدالت کجاست؟: «هیچ توجیهی برای یک قتل عام آشکار و وحشیانه در غزه وجود ندارد.»
او با اشاره به قطعنامه روز شنبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که خواستار «آتش‌بس بشردوستانه» در غزه است، اعلام کرد اسرائیل «محکوم به تنها ماندن است».
 
اشاره او به رای موافق ۱۲۰ کشور در مقابل رای منفی ۱۴ کشور، همچنین رای ممتنع ۴۵ کشور به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل است که خواستار «آتش‌بس فوری بشردوستانه پایدار و قابل دوام» در غزه بود.
 
متهم کردن غرب به «مقصر اصلی کشتار غزه» در حالی است که در میان مخالفت آمریکا و چند کشور اروپایی، بخش اعظم کشورهای غربی، خصوصا اتحادیه اروپا، به این قطعنامه رای مثبت دادند.
اسرائیل این قطعنامه را محکوم کرد.
 
آقای اردوغان چند روز پیش نیز اعلام کرد «حماس گروه تروریستی نیست و از سرزمین خود دفاع می‌کند»؛ موضوعی که با اعتراض اسرائیل مواجه شد.
 
آمریکا و اتحادیه اروپا حماس را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند.
 
آقای اردوغان روز شنبه با اشاره به اظهارات اخیر خود درباره «تروریست نبودن حماس» گفت «فلسطین در سال ۱۹۴۷ چه بود و امروز چه هست؟ اسرائیل، چطور به اینجا رسید؟ با اشغال سرزمین فلسطین».
رجب طیب اردوغان پیش از سخنرانی در گردهمایی یاد شده، در شبکه ایکس، توئیتر سابق، اسرائیل را فراخواند تا «جنون» را کنار گذاشته و حملات در غزه را سریعا پایان دهد.
او تصریح کرد بمباران‌های اسرائیلی زنان، کودکان و شهروندان بی‌گناه را هدف گرفته و بحران دامنه‌دار انسانی را عمیق‌تر کرده است.
 
 
 
نقل از رادیو فردا