اسامی و تصاویر ۷۸ تن از شهدای تظاهرات خاش و جمعه خونین زاهدان

Zahedan Khash-Shohada-1ایران وایر: همزمان با  اولین سالگرد کشتار معترضان در شهرستان خاش استان سیستان و بلوچستان، گزارشی تازه از سوی پایگاه خبری رصد بلوچستان منتشر شده که اسامی و تصاویر ۷۸ تن از جانباختگان اعتراضات زاهدان و خاش را مستند کرده است.

در این گزارش اسامی و تصاویر ۷۰ نفر از جانباختگان جمعه خونین زاهدان در روز ۸ مهر ۱۴۰۲ و ٨ نفر از کشته شدگان رویدادهای جمعه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ در شهرستان خاش منتشر شده است.

رصد بلوچستان تأکید کرد، شمار جانباختگان سرکوب خونین اعتراضات استان سیستان و بلوچستان بیش از این تعداد است، اما بسیاری از خانواده ها در ابتدای کشته شدن فرزندانشان، آنها را در اسرع وقت و حتی بدون صدور گواهی فوت دفن کرده یا در موارد بسیاری اجساد را به روستاها منتقل و مخفیانه دفن کردند و به دلیل فضای امنیتی در آن مدت از انتشار اسامی فرزندانشان پرهیز کرده‌اند.

در گزارش رصد بلوچستان به علت نهایی جان باختن ۷۸ نفر از شهروندان زاهدان و خاش اشاره شده است که بر اساس آن، بسیاری از معترضان از ناحیه سر، گردن، سینه و قلب، هدف گلوله نظامیان جمهوری اسلامی قرار گرفته‌ اند.

شماری از معترضان زاهدان و خاش نیز بر اثر خفگی ناشی از شلیک گاز اشک‌ آور جان خود را از دست داده‌ اند.

گزارش رصد بلوچستان همچنین به نمونه‌ های از اشتباهات پیش‌ آمده در گزارش‌ های مربوط به اسامی جانباختگان اعتراضات سراسری در استان سیستان و بلوچستان پرداخته و این اشتباهات را تصحیح کرده است.

در جریان «جمعه خونین زاهدان» در روز ۸ مهر ۱۴۰۱ نیز نزدیک به یکصد تن از مردم و از جمله کودکان به دست نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی کشته شدند.

در «جمعه خونین خاش» هم که روز ۱۳ آبان‌ ماه سال گذشته رخ داد، نیروهای جمهوری اسلامی با شلیک گلوله جنگی به سوی مردم معترض، نمازگزاران و رهگذران، دست‌ کم ۱۸ نفر، از جمله ٢ کودک را کشتند و ده‌ها نفر را زخمی کردند.