مناظرۀ درون حزبی ۵ نامزد حزب جمهوری‌ خواه حول موضوعات اصلی رژیم های ولایت فقیه و اسرائیل و شبه نظامیان حماس

Jomhori khah-Candidats-1 انقلاب اسلامی در هجرت: با اینکه مقامات آمریکایی و اروپایی بارها تأکید کرده اند که رژیم استبدادی حاکم بر ایران، دخالتی در حملۀ حماس به اسرائیل نداشته است، خائنین به وطن بر آن اصرار دارند. از راه اتفاق نیست که ادبیات جنگ طلبان وابسته به قدرت های بیگانه که بازگشت به قدرت در ایران را به هر طریق، ولو حملۀ نظامی و تحمیل جنگی دوباره به ایران– نقش ننگین و خیانت این زور پرستان در تشویق صدام حسین به حمله به ایران و جنگی که دو کشور قدرتمند همسایه را ضعیف کرد، فراموش نشده است-، طلب می کنند، با افراطی ترین جناح های قدرت در آمریکا و غرب، یکی است. حمله به ایران و بروز جنگ، تحول از طریق مردم و جنبش همگانی ضد استبدادی آنها را به تأخیر خواهد انداخت. حاکمیت استبدادی ولایت مطلقه پایگاه مردمی خود را از دست داده است و نگران از خیزش عمومی و سقوط محتوم خود است. از این رو، جناحی از حاکمیت، حمله به ایران و آغاز جنگی دوباره را در جهت تحکیم حاکمیت می داند و از آن استقبال می کند. یاد آور می شویم که حملۀ صدام حسین و جنگ، که چیزی جز نکبت نبود را نعمت خواندند ( آقای خمینی جنگ را نعمت خواند) و در سایۀ آن استبداد ولایت مطلقه را تحکیم بخشیدند.

یورونیوز: ایران، حماس و اسرائیل به محور اصلی سومین مناظره پنج نامزد حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ آمریکا تبدیل شد.

در این مناظره که در شهر میامی و به میزبانی شبکه «ان‌بی‌سی‌نیوز» برگزار شد، نیکی هیلی (نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل)، تیم اسکات (سناتور جمهوری‌خواه)، ران دی‌سانتس (فرماندار فلوریدا)، ویویک راماسوامی (سرمایه‌گذار) و کریس کریستی (فرماندار پیشین نیوجرسی) حضور داشتند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا که در نظرسنجی‌ها از همه رقبای جمهوری‌خواه خود جلوتر است، در این مناظره هم شرکت نکرد.

حمایت از اسرائیل در جنگ با حماس در غزه، موضوعی بود که هر پنج نامزد جمهوری‌خواه بر سر آن توافق داشتند. آن‌ها همچنین از رویکرد دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در برابر جنگ اسرائیل علیه حماس انتقاد کردند.

نیکی هیلی با بیان این که آمریکا نباید به اسرائیل بگوید چه کاری انجام دهد، گفت: «تنها کاری که ما باید انجام دهیم، حمایت از آن‌ها در از بین بردن حماس است.»

ران دی‌ سانتس هم گفت که اگر در جایگاه رئیس جمهوری آمریکا باشد به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواهد گفت که «یکبار برای همیشه کار قصابان حماس را  یکسره کن.»

ویویک راماسوامی هم اگرچه نسبت به پیامدهای ورود آمریکا به یک جنگ دیگر در خاورمیانه هشدار داد، اما گفت که به نتانیاهو خواهد گفت: «این تروریست را در مرزهای جنوبی خود، دود کن.»

نیکی هیلی: ایران فقط واکنش قدرتمند را متوجه می‌ شود

در بخش دیگری از این مناظره، پنج نامزد حزب جمهوری‌خواه دیدگاه‌های خود را درباره حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه مطرح کردند.

خانم هیلی گفت: «این که مردان و زنان ما می‌توانند هدف قرار بگیرند و ما اجازه داده‌ایم که نزدیک به ۱۰۰ حمله جلوی چشم بایدن اتفاق بیفتد، غیرقابل تصور است.»

او در ادامه گفت این ایران است که به آن‌ها چراغ سبز نشان می‌دهد تا دست به حمله بزنند.

خانم هیلی با بیان این که ایران فقط واکنش قدرتمند را متوجه می‌شود، گفت: «اگر یک بار، یک ضربه سخت به آن‌ها بزنیم، عقب خواهند کشید.»

اسکات: سر مار ایران است، سر مار را ببرید:

تیم اسکات هم خطاب به جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا گفت: «اگر می‌خواهید از بیش از ۴۰ حمله به نیروهای آمریکایی در خاورمیانه جلوگیری کنید، باید به ایران حمله کنید. اگر می‌خواهید کار متفاوتی انجام دهید، نمی‌توانید فقط به انبارها در سوریه حمله کنید، بلکه باید سر مار را ببرید. سر مار ایران است و نه گروه‌های نیابتی‌اش.»

خانم هیلی هم در این بخش از مناظره انتخاباتی گفت: «بدون ایران، حماسی وجود نخواهد داشت. بدون ایران، حزب‌اللهی وجود نخواهد داشت. بدون ایران، حوثی‌هایی وجود نخواهند داشت و شبه‌نظامیانی در سوریه و عراق که سعی دارند مردان و زنان ارتش ما را هدف قرار دهند، وجود نخواهند داشت.»

او در ادامه گفت که نباید مانند جو بایدن، عمل و فقط مقابله به مثل کرد، بلکه باید زیرساخت‌هایی را که از آن‌ها برای حملات استفاده می‌‌شوند، هدف قرار داد.

خانم هیلی گفت: «ایران به ضربات واکنش نشان می‌دهد، باید بزنید و محکم هم بزنید تا عقب‌نشینی کنند.»

او همچنین گفت: «عملی که نمی‌خواهیم داشته باشیم، ذوق‌زدگی دولت بایدن برای بازگشت به توافق با ایران و دادن ۶ میلیارد دلار به آن‌ها برای آزادی ۵ گروگان است.»

ران دیسانتیس هم با انتقاد از رفتار بایدن در برابر ایران، گفت اگر رئیس جمهور آمریکا بود، به ایرانی‌ها می‌گفت که اگر یک مو از سر یک پرسنل آمریکایی کم شود، «بهایی جهنمی» خواهند پرداخت.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۵ نوامبر سال ۲۰۲۴ برگزار خواهد شد.