رجب طيب اردوغان: من خیلی روشن و صریح می‌ گویم که اسرائیل یک دولت تروریستی است

Erdoghan-Esraielرادیو فردا: اداره ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق، نوشت که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه طی یک سخنرانی در حزب حاکم این کشور، اسرائیل را یک دولت تروریستی نامیده است.

بر اساس این گزارش، آقای اردوغان گفت: «اسرائیل در حال اجرای استراتژی نابودی کامل یک شهر و مردم آن است. من خیلی روشن و صریح می‌ گویم که اسرائیل یک دولت تروریستی است.»

وی افزود: «ما اقداماتی را انجام خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم که رهبران سیاسی و نظامی اسرائیل که مردم مظلوم غزه را وحشیانه به قتل رساندند در دادگاه‌های بین‌المللی محاکمه خواهند شد.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به دنبال اظهارات اردوغان در حزب عدالت و توسعه، رئیس جمهور ترکیه را متهم کرد که «از دولت تروریستی حماس حمایت می‌ کند».

آقای نتانیاهو در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «اتفاقاً، نیروهایی هستند که از تروریست‌ ها حمایت می‌ کنند. یکی‌ شان اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه است که اسرائیل را دولت تروریستی نامیده، اما از دولت تروریستی حماس حمایت می‌کند و روستاهای ترکیه را در داخل خود این کشور بمباران می‌ کند. بنابراین، حرف آنها برای ما ارزشی ندارد.»

اردوغان همچنین نتانیاهو را متهم کرد که مردم غزه را با بمب هسته‌ ای تهدید کرده است و گفت: «به نتانیاهو می‌ گویم که تو بمب اتمی داری، بمب هسته‌ ای داری و با آنها [مردم غزه] را تهدید می‌کنی. ما این را می‌دانیم. اما پایان تو نزدیک است. شما می‌ توانید هر تعداد که بخواهید بمب هسته‌ای داشته باشید. مهم نیست که چه چیزی دارید. نفستان فعلاً به شماره افتاده.»

اردوغان ماه گذشته سفر برنامه‌ریزی شده خود به اسرائیل را لغو کرد و گفت: «ترکیه مشکلی با دولت اسرائیل ندارد. اما آنکارا هرگز جنایات تل‌آویو را تایید نمی‌کند.»

وی همچنین با اشاره به این که کشورهای غربی حماس را یک سازمان تروریستی می‌دانند، افزود: «حماس یک سازمان تروریستی نیست، بلکه یک گروه آزادی‌ بخش است که برای محافظت از سرزمین‌ ها و هموطنان خود مبارزه می‌کند.»