خواست آزادی بدون قید و شرط نرگس محمدی توسط سازمان عفو بین‌ الملل/ تخریب سلامتی وی

mohammadi nargessدویچه وله فارسی: سازمان عفو بین‌ الملل در بیانیه‌ ای اعلام کرد، سلامتی نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در معرض خطر است. این نهاد حقوق بشری از جمهوری اسلامی خواست این زندانی برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۳ را بدون قید و شرط آزاد کند.

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه ۱ آذر (۲۲ نوامبر) در بیانیه‌ای اعلام کرد جمهوری اسلامی نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۲۳ را که به طور خودسرانه بازداشت شده بود، در معرض شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها قرار داده است.

به گفته عفو بین‌الملل دسترسی این مدافع حقوق بشر زندانی به مراقبت‌های بهداشتی کافی رد شده و یا به تاخیر انداخته می‌شود تا او را وادار به پایبندی به قوانین اجباری توهین‌آمیز و تحقیرآمیز جمهوری اسلامی کنند.

این سازمان حقوق بشری هشدار داده که این امر سلامتی نرگس محمدی را به خطر می‌اندازد به ویژه آنکه او دچار بیماری‌های قلبی و ریوی جدی است.

وضعیت سلامتی نرگس محمدی در روزهای گذشته به دلیل عدم اعزام او به بیمارستان بدتر شد. دادستان با اعزام او به بیمارستان به‌ دلیل ادامه خودداری او از پوشیدن حجاب اجباری مخالفت کرده است.

کمیته نوبل صلح روز ۱۴ مهر (۶ اکتبر) در اسلو پایتخت نروژ، نرگس محمدی را برنده جایزه نوبل صلح امسال اعلام کرد و حمایت‌های گسترده بین‌المللی از جمله آنجلینا جولی، هنرپیشه مشهور هالیوود را هم از این زندانی برانگیخت.

مصاحبۀ آنجلینا جولی با نرگس محمدی:

آنجلینا جولی با نرگس محمدی مصاحبه کرد. گفت‌وگوی آنجلینا جولی با نرگس محمدی روز چهارشنبه ۱ آذر  (۲۲ نوامبر)  در نشریه آمریکایی "تایمز" نیز منتشر شد.

این ستاره هالیوود در اینستاگرام خود می‌نویسد: «مصاحبه با نرگس محمدی، زندانی شجاع ایرانی باعث افتخار بود. لطفا سخنان او را بخوانید تا با شجاعت و روحیه زنان ایرانی و قدرت اخلاقی مقاومت مسالمت‌آمیز بیشتری آشنا شوید».

حساب اینستاگرامی نرگس محمدی نیز از آنجلینا جولی به خاطر حمایت از روزنامه‌نگاران و معترضان زندانی در ایران قدردانی کرده است. در اینستاگرام خانم محمدی در یک متن انگلیسی خطاب به جولی نوشته شده است: «آنجلینا جولی عزیز، از اینکه صدای نرگس محمدی و همه فعالان حقوق بشر در ایران هستید که بخاطر مبارزه برای زن، زندگی، آزادی در زندان هستند، تشکر می‌کنم.»

در ادامه نوشته اینستاگرامی نرگس محمدی آمده است، آنجلینا جولی پیش‌تر چندین بار در اینستاگرام با انتشار پست‌هایی با جنبش زن، زندگی، آزادی در ایران اعلام همبستگی و از معترضان آسیب‌دیده چشمی حمایت کرده است.

جولی از ۱۴ میلیون ۵۰۰ هزار فالوور خود خواسته تلاش معترضان ایرانی برای تحقق حقوق و آزادی‌های بنیادین آنها را فراموش نکنند از جمله آنهایی که به علت آزادی بیان زندانی و سرکوب شده‌اند.

او در انتهای پست جدید خود از هشتگ نیلوفر حامدی، الهه محمدی، نرگس محمدی و توماج صالحی، به نام‌های آشنای زندانیان اعتراضات سال گذشته اشاره کرده و در پایان هم "زن، زندگی، آزادی" و "حقوق بشر" را هشتگ زده است.

کمیته نوبل نروژ در ۱۴ مهر ۱۴۰۲ جایزه صلح نوبل را به دلیل مبارزات نرگس محمدی "با سرکوب زنان در ایران" و همچنین تلاش برای "ارتقای حقوق بشر و آزادی"، به او اعطا کرد. این برنده جایزه صلح نوبل در حال حاضر برای گذراندن احکام حبس در چندین پرونده در زندان اوین بسر می‌ برد.


در این رابطه