شبکه تار عنکبوتی انرژی در اطراف ایران/ هدر رفت موقعیت استراتژیک نفتی و گازی ایران

Naftkesh-1 انقلاب اسلامی در هجرت: موقعیت جغرافیایی و ذخایر عظیم نفتی و گازی، موقعیت استراتژیک ویژه و فرصت هایی را در حوزه انرژی برای ایران ایجاد کرده است که مدیریت صحیح آن می توانست ضامن پیشرفت و توسعه کشور بگردد. از هنگام کشف نخستین منابع نفتی در ایران، نظام های استبدادی حاکم از آنجا که پایگاه مردمی نداشتند از این ثروت ملی برای کسب حمایت قدرت های سلطه گر استفاده می کردند. نهضت ملی کردن صنعت نفت به رهبری دکتر محمد مصدق و سپس انقلاب مردم ایران علیه نظام استبدادی وابسته، دو کوشش بودند و این امکان را فراهم ساختند تا این دور باطل متوقف شود. دو کودتا توسط  خائنین به ملت، وابستگان به قدرت های سلطه گر در همراهی با آن قدرت ها این امکان و فرصت را از مردم ایران ستاند. امروز رژیم ولایت مطلقه فقیه که با کودتا علیه جمهوریت و رأی مردم، با توسل به خیانت و فساد و جنایت استقرار یافت، ادامه و بقای خود را از یک سو در بحران سازی در برون مرز که هزینه های بسیار اقتصادی به همراه دارد و دیگر سو، در درون مرز با توسل به سرکوب و اختناق، نقض تمامی حقوق مردم هزینه جانی سنگینی را متوجه مردم کرده است می داند. ادامه حیات این رژیم فاسد و خائن به وطن حیات ملی ایران را با خطر جدی مواجه کرده است.  

ایلنا: یک کارشناس حوزه انرژی گفت: یک نوع تار عنکوبتی انرژی در چند سال گذشته و آینده دور ما پیچیده می‌شود تا ایران که دارای موقعیت استرتژیک ویژه و دومین دارنده ذخایر نفت و گاز جهان بوده را مدیریت کنند و این یک معضل است.

میرقاسم مومنی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره پروژه‌های گازی و نفتی کشورهای همسایه از جمله عربستان و قطر و تاثیر آن بر بازار صادرات انرژی ایران اظهار داشت: واقعیت اینکه در حوزه جغرافیایی ایران کشورهای همسایه پروژه‌های انرژی را با کنسرسیوم‌های دو یا چندجانبه امضا می‌کنند به طوری که اکنون ترکیه قرارداد انتقال نفت از عراق منعقد کرده که بدون نیاز به ایران خود را به خلیج‌فارس متصل کند، کشورهای شمال ایران مثل آذربایجان و ترکمنستان از طریق باکو-تفلیس-جیحان یا زنگزور و نخجوان و ترکیه از مسیری دیگر ایران را دور می‌زنند، ترکمنستان نیز خط لوله‌ای دارد که در نظر دارد از طریق افغانستان و پاکستان به دریای عمان متصل شود و درواقع ایران که در مسیر تمام این خطوط قرار گرفته هیچ خط لوله‌ای را ندارد.

وی افزود: هند هم مشتری گاز ایران بود و خط لوله گاز صلح که قرار بود از مسیر پاکستان و هند عبور کند افتتاح نشده و اکنون با قطر قرارداد منعقد کرده و قرار است خط لوله‌ای از قطر، امارات و عمان به هند و در ادامه به عربستان و منطقه اشغالی فلسطین برسد، همه اینها بیانگر این است که از تمام ۴ جهت ایران کشورهای همسایه مثل ترکیه، ترکمنستان، آذربایجان، افغانستان، پاکستان و حوزه خلیج‌فارس باهم کار می‌کنند اما ما درهیچ یک از پروژه‌ها حضور نداریم.
این کارشناس حوزه انرژی گفت: قزاقستان نیز قرارداد نفتی با آذربایجان، ترکیه و ترکمنستان منعقد کرده دیگر اینکه بخشی از گاز روسیه از طریق ترکیه صادر می‌شود اما جایگاه ایران در هیچ‌یک از این کریدورها مشخص نیست و دلیل آن نیز یکی تحریم است که شرکت‌های سرمایه‌گذار ریسک سرمایه‌گذاری در ایران را قبول نمی‌کنند و دوم مباحث بانکی است، ما نمی‌توانیم نفت و گازمان را بفروشیم و شرکت‌های خریدار و سرمایه‌گذاران نیز باتوجه به اینکه پروژه‌های خطوط لوله گاز و نفت هزینه و زمان‌بر هستند قطعا بدنبال این هستند که امنیت چندین دهه پروژه‌ها حفظ شود. اما به دلیل شرایطی که امروز ایران دارد، تهران را دور می‌زنند و اگر در بلندمدت نیز این ارتباطات برقرار شود و حتی ما بخواهیم دیگر نمی‌توانیم کاری پیش ببریم چون خطوط کشیده و قراردادها منعقد شده و اگر تحریم لغو و سوئیفت هم باز شود ما جایگاهی نخواهیم داشت و حتی به عنوان کشور متکی به این کشورهای همسایه خواهیم بود. زیرا اگر بخواهیم نفتی صادر کنیم باید به این خطوط متصل شویم و به آنها مالیات، عوارض و اجاره بدهیم و تحت کنترل آنها کار کنیم و به این ترتیب یک نوع تار عنکوبتی انرژی در چند سال گذشته و آینده دور ما پیچیده می‌شود و ایران را که دارای موقعیت استرتژیک ویژه و دومین دارنده ذخایر نفت و گاز جهان است را مدیریت می‌کنند و این یک معضل است.

وی بیان داشت: علاوه بر مباحث بین‌المللی که ایران دست به گریبان آن است، مشکل نفت ما چاه‌ های قدیمی نیز هست که باید در هر دوره‌ ای بازسازی و به روز رسانی صورت گیرد چون دچار افت تولید، فشار و تخریب می‌شوند و در چند سال گذشته به خاطر تحریم و نبود امکانات لازم کاری صورت نگرفته است، از سوی دیگر باز هم به دلیل تحریم ما اکنون نفت را با تخفیف می‌فروشیم و چین با توجه به نفعی که دارد و همچنین در رقابت با اروپا و امریکا مشتری پر و پا قرص این نفت ارزان است و در این اوضاع به دلیل تحریم و اوضاع مراودات مالی و همچنین نبود راهکار مناسب وضع ما بدتر می‌شود، چون در منطقه‌ای قرار گرفتیم که تقریبا همه کشورها خود تولیدکننده نفت هستند و در واقع منطقه از نفت اشباع است و این شرایط ما را برای فروش این کالا سخت‌تر می‌کند.

به گزارش ایلنا، اخیرا شرکت هندی «لارسن‌ اند توبرو» قراردادی با شرکت نفت شمال قطر در چارچوب مرحله سوم توسعه میدان نفتی شاهین امضا کرد.

طبق گزارش روزنامه قطری «الوطن» ارزش این قرارداد حدود ۴.۳۶ میلیارد ریال قطر (۱.۲ میلیارد دلار) و ۶.۵۵ میلیارد ریال قطر (۱.۸ میلیارد دلار) در ازای انجام امور مهندسی، عمرانی، تدارکات، ساخت سکوی دریایی و ادغام آن با تاسیسات موجود است.هدف از مرحله سوم توسعه میدان شاهین، افزایش تولید این میدان نفتی در دوره پیش رو بوده و محدوه کاری این پروژه شامل نصب سکوی چاه‌ها و خطوط لوله جدید است. قرارداددی که به نظر می‌رسد در آینده نه چندان دور هند را برای خرید نفت به بازار قطر روانه و درنهایت صادرات نفت ایران را به این مشتری پرتقاضا دچار اما و اگر خواهد کرد.