سرکوب دانشگاه؛ تداوم پرونده‌سازی امنیتی برای دانشجویان و تعطیلی کافه‌ها

Daneshgah-Sarkub-Tatili Cafe ha

«منابع مستقل دانشجویی، از گسترده شدن فشارها بر دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف ایران خبر می‌دهند. اقدامات فراقانونی مقامات دانشگاهی برای تحت فشار گذاشتن دانشجویان مخالف حجاب اجباری در برخی دانشگاه‌ها نشان می‌دهد عزم نهادهای امنیتی و مقاماتی که به بازوی سرکوب دانشجویان در دانشگاه‌ها تبدیل شده‌اند، برای ساکت کردن جنبش دانشجویی جدی‌ است.»
 
براساس گزارشی که کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور منتشر کرده است، در روزهای گذشته، معاون فرهنگی دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران که از او با نام «حسن مهرنیا» نام برده شده است، از اکانت شخصی خود در اپلیکیشن‌های پیام‌رسان و با نقض حریم شخصی دانشجویان دختر، به آن‌ها تذکر رعایت حجاب اجباری داده است.
 
در گزارش این شورا آمده است که شماری از دانشجویان دختر تایید کرده‌اند که پیام‌های این مقام دانشگاه تهران با بهانه «تذکر نوع پوشش» آغاز شده، اما به اظهارنظر در مورد ظاهر و لباس دانشجویان دختر انجامیده و برای آن‌ها ایجاد مزاحمت شده است.
 
شوراهای صنفی دانشجویان در ادامه این گزارش با اشاره به اینکه امنیت روانی دانشجویان با این رفتار فراقانونی به مخاطره افتاده، از راه‌اندازی کمپینی در دانشکده فارابی دانشگاه تهران خبر داده که در آن دانشجویان «به‌صورت جمعی، اکانت حسن مهرنیا مسوول معاونت دانشجویی را مسدود کرده‌اند.»
 
این منبع مستقل دانشجویی همچنین از تداوم تعطیلی کافه‌های خیابان قدس و خیابان ۱۶ آذر در اطراف دانشگاه تهران خبر داده و نوشته است که حتی کافه‌های مذهبی این منطقه نیز از تذکر اماکن در امان نیستند.
 
شهریور سال جاری، تصویر نامه‌ای منتسب به رییس دانشگاه تهران در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که خطاب به وزیر علوم نوشته شده و در آن تایید شده بود که «به‌منظور صیانت از فرهنگ اصیل اسلامی-ایرانی و جلوگیری از اشاعه فرهنگ غیرخودی در طول یک‌سال‌ونیم گذشته، تمام کافه‌های اطراف دانشگاه تعطیل و جمع‌آوری شده‌اند که کافه پنجره، کافه ایما، کافه سکو، کافه باکارا و... از آن جمله است.»
 
«محمد مقیمی»، رییس دانشگاه تهران که در جریان جنبش «زن، زندگی، آزادی» بارها به‌عنوان یکی از مقامات دانشگاه که در سرکوب دانشجویان از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند معرفی شده، در ادامه این نامه تصریح کرده بود که این اقدام «با همکاری تمام بخش‌های دانشگاه تحقق یافته است.»
 
او در این نامه از فعالیت کافه «گدار» که برخی گفته بودند «نیکا شاکرمی»، نوجوان ۱۶ ساله کشته شده در جریان اعتراضات شهریور ۱۴۰۱ در بلوار کشاورز تهران، زمانی در آن مشغول‌به‌کار بوده گلایه شده و آمده ست: «فعالیت آن مغایر با ارزش‌های اسلامی و سیاست‌های علمی و پژوهشی دانشگاه است. متاسفانه آن کافه تلاش می‌کند با ایجاد رابطه با بخش‌های بیرون دانشگاه به فعالیت خود ادامه دهد که با تلاش همکاران دانشگاه پیش‌بینی می‌شود به‌زودی آن کافه نیز جمع‌آوری شود.»
 
محمد مقیمی هچنین پیش‌تر گفته بود «کافه‌ها» به «مراکزی برای شبکه‌سازی» «علیه امنیت ملی و جمهوری اسلامی»، تبدیل شده‌اند.
 
از سوی دیگر کانال تلگرامی شورهای صنفی دانشجویان از احضار مجدد «آرمیتا پاویر»، دانشجو زیست سلولی مولکولی دانشگاه مدنی آذربایجان برای برگزاری جلسه دادگاه در تاریخ ۱۲آذر۱۴۰۲ خبر داده و نوشته است که او به تبلیغ علیه نظام متهم شده است.
 
آرمیتا پاویر در‌حال‌حاضر دوران محکومیت خود را در زندان تبریز می‌گذراند و از تاریخ ۱۵آبان۱۴۰۲ در اعتراض به وضعیت نامناسب خود در زندان، دست به اعتصاب غذا زده است.
 
منابع مطلع می‌گویند حال جسمی این فعال دانشجویی نامناسب است و هفته گذشته به‌دلیل وخامت وضعیت جسمی مقامات زندان او را به بیمارستان منتقل کرده‌ و مجددا به زندان بازگردانده‌اند.
 
کانال تلگرامی دانشجویان متحد تاکید کرده است که «مسوولیت حفظ جان و سلامت آرمیتا پاویر و تمامی زندانیان برعهده سازمان زندان‌های جمهوری اسلامی است و باید در ساحت افکار عمومی پاسخگو آسیب‌های تحمیل شده به ایشان باشند.»
 
 
 
نقل از سایت ایران وایر