دیده‌بان حقوق بشر: آمریکا با وتوی قطعنامه، شریک جنایت جنگی است

Ghazze-Jang

سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر پس از آنکه آمریکا قطعنامه آتش‌بس فوری در غزه را وتو کرد، اعلام کرد که کاخ‌سفید با این اقدام، خود را در معرض «مشارکت در جنایات جنگی» قرار داد.

لوئیس شاربونو، مدیر بخش سازمان ملل دیدبان حقوق‌بشر گفته آمریکا در حالی این قطعنامه را وتو کرد که خود در جریان جنگ اسرائیل و حماس، خواستار حفاظت از غیرنظامیان و آزادی آنها و گروگان‌ها شده بود.

او وتوی قطعنامه یادشده از سوی ایالات متحده را ایجاد مانع در مسیر برداشتن گام‌هایی عنوان کرده که خود این کشور بارها از اسرائیل خواسته بود انجام شود.

شاربونو گفته که «با ادامه حمایت تسلیحاتی آمریکا از اسرائیل و کمک دیپلماتیک به پوشاندن جنایاتی چون تنبیه و مجازات جمعی فلسطینیان در غزه، آمریکا خود را در معرض هم‌دستی و مشارکت در جنایات جنگی» قرار داده است.

آمریکا روز جمعه قطعنامه پیشنهادی برای آتش‌بس‌ فوری انسان‌دوستانه در جنگ اسرائیل و گروه افراطی حماس در غزه را وتو کرد.

قطعنامه پیشنهادی امارات متحده عربی ۱۳ رای موافق از ۱۵ رای شورای امنیت را کسب کرد. بریتانیا به این قطعنامه رای ممتنع داد. اما ایالات متحده به عنوان عضو دائم شواری امنیت این قطعنامه را وتو کرد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد پیشتر گفته بود که ایالات متحده از آتش‌بس فوری در غزه حمایت نمی‌کند، زیرا این آتش‌بس «تنها بذر جنگ بعدی را می‌کارد».

با این حال سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، برای وتو کردن قطعنامه یادشده تقدیر کرد.

اسرائیل این اقدام آمریکا را نشانه «قدرت رهبری و پایبندی به ارزش‌ها» از سوی ایالات متحده توصیف کرده است

آکسفام: آمریکا با وتوی قطعنامه میخ دیگری بر تابوت اعتبار حقوق بشری خود زد
آکسفام، از بزرگترین سازمان‌های بین‌المللی در زمینه امور خیریه و انسان‌دوستانه، در واکنش به وتوی قطعنامه برای برقراری آتش‌بس در جنگ غزه توسط آمریکا، این اقدام دولت جو بایدن را «میخ دیگری بر تابوت اعتبار ایالات متحده در مورد مسائل حقوق بشری» دانست.

ابی مکسمن، رئیس و مدیرعامل آکسفام آمریکا در بیانیه‌ای که جمعه شب منتشر شد، گفت: «دولت بایدن فرصتی دیگر داشت تا به لفاظی‌های بلند خود در حمایت از حقوق بشر و نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین عمل کند. جهان آماده است تا کشتار وحشتناک غزه پایان یابد و بر آزادی گروگان‌ها و کمک به فلسطینی‌ها تمرکز کند. اما دولت ایالات متحده که به تنهایی آتش بس را وتو می‌کند و میخ دیگری را بر تابوت اعتبار ایالات متحده در مورد مسائل حقوق بشر می‌کوبد.»

او اضافه کرده که «این قطعنامه مهم بود زیرا خواستار آتش بس فوری و آزادی همه گروگان‌ها بود. این قطعنامه ممکن است از نظر قانونی الزام‌آور نباشد، اما پیام مشترک شورای امنیت سازمان ملل متحد اهرمی حیاتی برای افزایش فشار برای توقف بمباران و محاصره است.»

به گفته رئیس آکسفام، «ایالات متحده به درستی معتقد است که اسرائیل حق دارد از مردم خود در برابر حملات دفاع کند، اما روابط ویژه خود با اسرائیل را برای پایان دادن به این بحران به کار نگرفته است.»

منبع: رادیو فردا