سورپرایز یمنی/ حوثی‌ها کارت بازی غیرقابل پیش‌بینی در خاورمیانه هستند

Husiha-Hamle-Keshti-Tejari

«شبه‌نظامیان یمنی حملات پهپادی و موشکی خود را بر اهداف اسرائیلی و آمریکایی متمرکز کرده‌اند. مقامات آمریکایی نگرانند که این گروه یمنی بیش از حد پیش برود و جنگ گسترده‌تری را برانگیزاند.» 
 
فرناز فصیحی، رونن برگمن و اریک اشمیت ۸ دسامبر در گزارشی مشترک در نیویورک‌تایمز نوشتند: نیروهای تحت حمایت ایران در یمن که اخیرا حملات موشکی و پهپادی را به اهداف اسرائیلی و آمریکایی انجام داده‌‌‌اند، به عنوان یک کارت بازی غیرقابل پیش‌بینی در خاورمیانه ظاهر می‌‌‌شوند ، نمایندگانی که برای گسترش جنگ با اسرائیل مناسب‌‌‌ترین هستند. تحلیلگران معتقدند که موقعیت حوثی‌ها در یمن آنها را در شرایط ایده‌آلی برای تشدید جنگ در منطقه قرار می‌دهد، به این امید که اسرائیل را برای پایان دادن به جنگ با حماس در غزه تحت فشار قرار دهد.
 
 ارزیابی تحلیلگران مبتنی بر طرحی از سوی ایران و شبکه شبه‌نظامیان آن برای افزایش حملات به اهداف اسرائیلی و آمریکایی در منطقه است. به ادعای تحلیلگران، حوثی‌ها به اندازه کافی به آبراه‌های استراتژیک دریای سرخ نزدیک هستند تا کشتیرانی جهانی را مختل کنند و هم به اندازه کافی از اسرائیل دور هستند تا حملات تلافی جویانه را دشوار کنند. برخلاف حزب‌‌‌الله، که از لبنان به اسرائیل حمله کرده، حوثی‌‌‌ها وابسته به پویایی‌‌‌های سیاسی داخلی نیستند و آنها را در عمل در برابر هیچ‌‌‌کس پاسخگو نمی‌‌‌کند.
 
دو مقام ارشد نظامی اسرائیل مدعی شدند که  اطلاعات آنها تایید می‌کند که ایران، شبه‌نظامیان منطقه را برای تشدید حملات خود علیه اسرائیل ساماندهی کرده است. آنها گفتند که محافل نظامی و اطلاعاتی اسرائیل از حملات اخیر حوثی‌ها نگران شده‌اند و این تهدید را به اندازه کافی جدی می‌دانند که واحد اطلاعات نظامی ویژه‌ای را برای تهدیدهای یمن ایجاد کرده است. آنها گفتند که در سال‌های اخیر، اطلاعات اسرائیل پیش‌بینی کرده بود که جنگ بعدی در چند جبهه انجام می‌شود. در این پیش‌بینی به حوثی‌ها اشاره شده بود.
 
در حال حاضر، حوثی‌ها از نزدیکی خود به خطوط اصلی کشتیرانی برای کنترل کشتی‌های تجاری و تهدید کشتی‌های جنگی ایالات متحده استفاده کرده‌اند. به گفته تحلیلگران، تشدید بیشتر تنش‌ها در امتداد همان مسیرها می‌تواند کشتیرانی جهانی را مختل کند. ناصر ایمانی، تحلیلگر سیاسی گفت: «ما فکر می‌‌‌کنیم حوثی‌‌‌های یمن در درازمدت بیشتر از حماس یا حتی حزب‌‌‌الله به تهدیدی برای اسرائیل تبدیل خواهند شد.» ایران آنها را بازیگر اصلی و بخشی از استراتژی جمعی محور مقاومت می‌داند.
 
روز پنج‌شنبه، جان کربی، سخنگوی امنیت ملی رئیس‌جمهور بایدن، مدعی شد که حملات حوثی‌ها تهدیدی برای تشدید تنش‌ها در منطقه است: «این به وضوح خطری برای گسترش و تعمیق بالقوه درگیری است.»شبکه شبه‌نظامیان منطقه‌ای تحت حمایت ایران که به عنوان محور مقاومت شناخته می‌شود، شامل حماس و جهاد اسلامی فلسطین در غزه، حزب الله لبنان و حوثی‌ها در یمن و همچنین چند گروه شبه‌نظامی در عراق و سوریه است. از زمانی که اسرائیل پس از حمله ۷ اکتبر، به حماس اعلان جنگ کرد، دیگر اعضای محور جبهه‌‌‌های ثانویه را علیه اسرائیل گشوده‌‌‌اند، اما در عین حال از شکل‌گیری یک جنگ همه‌جانبه جلوگیری کرده‌اند. شبه‌نظامیان در عراق و سوریه بیش از ۷۰ بار با هواپیماهای بدون سرنشین و موشک به پایگاه‌های نظامی آمریکا حمله کرده‌اند.
 
در حالی که اسرائیل در حال گسترش جنگ در غزه است - که در آن به گفته مقامات بهداشتی غزه بیش از ۱۷۰۰۰ نفر، که بسیاری از آنها زن و کودک هستند، جان باخته‌اند - گروه‌های محور مقاومت به این نتیجه رسیده‌اند که باید چشم‌انداز جنگ منطقه‌ای را برای دستیابی به آتش‌بس به طور قابل‌توجهی افزایش دهند. طرح جدید شامل حملات حوثی‌ها به کشتی‌های اسرائیلی و آمریکایی است که در دریای سرخ فعالیت می‌کنند. آنها   مدعی شدندکه شبه‌‌‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه نیز حملات خود را به پایگاه‌‌‌های نظامی آمریکا با هدف ایجاد آسیب افزایش خواهند داد.
 
مقامات غربی گفته‌‌‌اند که اطلاعات توسط گارد یک کشتی در نزدیکی سواحل یمن جمع‌‌‌آوری شده است. اخیرا، هم یکی از مقامات ارشد دفاعی غرب و همچنین یکی از ایرانیان آشنا با این برنامه‌‌‌ریزی گفتند که تهران یک پایگاه اطلاعاتی در جنوب ایران ایجاد کرده تا اطلاعات کشتی‌‌‌های اسرائیل را به حوثی‌‌‌ها منتقل کند. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، در مصاحبه اخیر با نیویورک‌تایمز، کنترل بر حوثی‌‌‌ها و دیگر گروه‌‌‌های شبه‌‌‌نظامی توسط ایران را رد کرده است. اما مقامات و مشاوران ارشد نظامی ایران در سخنرانی‌های عمومی و  در رسانه‌های اجتماعی گفته‌اند که ایران در حال حمایت و هماهنگی با محور مقاومت است.
 
به‌رغم برنامه‌‌‌های ایران برای استفاده از حوثی‌‌‌ها به عنوان مهره در یک استراتژی منطقه‌‌‌ای بزرگ‌تر، مقامات اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا گفتند که حوثی‌‌‌ها خطر قابل‌توجهی در اشتباه محاسباتی به شمار می‌روند و می‌توانند ناخواسته به جنگ منطقه‌‌‌ای بزرگ‌تری دامن بزنند که ایران آن را نمی‌‌‌خواهد.
 
مقامات آمریکایی و دیگر کارشناسان این سوال را مطرح کردند که آیا ایران می‌تواند حوثی‌‌‌ها را که این هفته هواپیماهای بدون سرنشین را به سمت یک ناوشکن نیروی دریایی آمریکا پرتاب کردند،  اگر اقدامات آنها از کنترل خارج شود، مهار کند؟ علی واعظ، مدیر میز ایران در گروه بین‌المللی بحران گفت: «این بازی برای گروهی مانند حوثی‌‌‌ها که چیزهای کمی برای از دست دادن دارند، سخت است. نقاط تنش زیادی وجود دارد. هر چه جنگ بیشتر ادامه یابد، خطر از کنترل خارج شدن تنش‌ها بیشتر می‌شود.»روز چهارشنبه، نیروی دریایی ایالات متحده یک پهپاد را که به سمت تنگه باب المندب پرتاب شده بود، سرنگون کرد. حوثی‌‌‌ها همچنین گفتند که رگبار موشک‌‌‌های بالستیک به سمت ایالات اسرائیل شلیک کرده‌‌‌اند.
 
حوثی‌‌‌ها روز یکشنبه حملاتی را علیه سه کشتی تجاری در دریای سرخ انجام دادند و ناوشکن آمریکایی، U.S.S نیروی دریایی در بیانیه‌ای اعلام کرد، یک پهپاد حوثی را که به سمت آن می‌رفت سرنگون کرده است. سرلشکر محمدعلی القادری از فرماندهان نیروی دریایی حوثی‌ها درباره حملات روز یکشنبه گفت: بنا به گزارش رسانه‌های خبری در ایران و یمن، «آب‌های سرزمین ما به گورستان کشتی‌های دشمن صهیونیستی تبدیل خواهد شد.»واشنگتن این تهدید را جدی می‌گیرد و این هفته تیم لندرکینگ فرستاده ویژه در امور یمن را برای مشورت با متحدان منطقه‌ای در مورد چگونگی حفاظت از امنیت دریایی در دریای سرخ و خلیج عدن به خلیج فارس اعزام کرد. دو مقام آمریکایی گفتند که دولتمردان، اهداف اولیه هدف‌گیری حوثی‌‌‌ها در یمن را در صورتی که دولت بایدن دستور حملات تلافی جویانه را بدهد، آماده کرده‌‌‌اند.
 
به گفته آنها، تاکنون واشنگتن نمی‌‌‌خواهد یک جنگ منطقه‌‌‌ای گسترده‌‌‌تر را در چشم‌انداز قرار دهد. اسرائیل نیز واکنش خود را به حملات حزب الله و حوثی‌ها کاهش داده و در عوض به جبهه جنگی خود متکی شده است. فرماندهان ارتش فعلی و سابق ایالات متحده گفتند که پدافند هوایی اسرائیل به اندازه کافی توانایی دارد که موشک‌‌‌ها و پهپادهای پرتاب شده به سمت اسرائیل را سرنگون کند، اما تهدید آب‌‌‌های بین‌المللی چالش بزرگ‌تری است. ژنرال مکنزی رئیس سابق فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفت: توانایی آنها برای صدمه زدن به اسرائیل بسیار محدود است. خطر بزرگ‌تر استفاده از مین یا موشک‌های کروز کوتاه برد در باب المندب است.
 
یک مقام بلندپایه نظامی اسرائیل گفت که اگر موشک‌های بالستیک حوثی‌ها به اسرائیل اصابت کند و خسارات قابل‌توجهی وارد کند، پاسخ ندادن برای اسرائیل بسیار دشوار خواهد بود. به گفته تحلیلگران نظامی، اسرائیل در چند سال گذشته همکاری نظامی و اطلاعاتی قوی با کشورهای عرب خلیج فارس از جمله امارات متحده عربی و بحرین ایجاد کرده که از اهداف حوثی‌ها آگاهی و همچنین تجربه مبارزه با آنها را دارند. یکی از مقامات ایرانی آشنا به این موضوعات گفت که حوثی‌‌‌ها گفته‌‌‌اند به هر حمله‌‌‌ای در داخل یمن با بستن ورودی دریای سرخ و شلیک بی‌‌‌رویه رگبار پهپادها و موشک‌‌‌ها به سمت کشتی‌‌‌ها پاسخ خواهند داد.
 
 
 
نقل از دنیای اقتصاد