آلودگی هوای تهران و گازوئیل با کیفیت پایین‌ تر از یورو ۴ در برخی نیروگاه‌ های استان تهران

Aloudegui-Benzine-1انقلاب اسلامی در هجرت: از جمله حقوق انسان ها برخورداری از محیط زیست سالم است. آلودگی هوا یکی از معضلاتی است که شهرهای بزرگ دنیا با آن مواجه اند که  اصلی ترین منشاء آن سوخت انرژی های فسیلی، خواه در صنعت و یا غیر آن (مصارف شخصی، تردد وسایل نقلیه با سوخت های ناپاک) است. در ایران، با وجود امکانات بسیار برای تولید انرژی از منابع تجدید پذیر (خورشید و باد)، عدم توجه و بویژه فساد حاکم بر نظام ولایت مطلقه فقیه، این فرصت را که بتوان در ایران مردم را از هوا و محیط زیست سالم بر خوردار کرد، ستانده است. حتی با وجود منابع عظیم گازی، حاکمیت با بحران سازی های متعدد، قادر به استفاده از گاز طبیعی که آلودگی کمتری نسبت به دیگر سوخت ها دارد، در نیروگاه ها نیست.  

ایلنا: معاون اداره‌کل محیط‌ زیست‌ استان تهران گفت: با وجود این که در اغلب روزهایی که نیروگاه‌ها به دلیل ناترازی در مصرف گاز طبیعی کشور، ناچار به استفاده از سوخت دوم می‌شوند، گازوئیل دارای استاندارد یورو ۴ در اختیار نیروگاه‌های استان تهران قرار می‌گیرد، اما به دلیل مصرف بالای گازوئیل در سطح کشور، در بعضی روزها گازوئیل با کیفیت پایین‌تر از یورو ۴ در برخی نیروگاه‌های استان مصرف می‌شود.

«زهره عبادتی» معاون محیط‌زیست‌ انسانی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره کیفیت بنزین و گازوئیل توزیعی در سطح شهر تهران و شهرها و استان‌های همجوار آن توضیح داد: براساس پایش‌های مستمر و نمونه‌برداری‌های دوره‌ای کارشناسان اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران، می‌توان گفت بنزین و گازوئیلی که در جایگاه‌های سوخت سطح شهر تهران و دیگر شهرستان‌های استان توزیع می‌شود، عمدتا از استاندارد یورو ۴ برخوردار است، ولی مشکل مهم این است که بسیاری از خودروهای سنگین، از جایگاه‌های استان‌هایی غیر از تهران سوخت‌گیری می‌کنند، اما وارد استان یا شهر تهران می‌شوند و آلایندگی ناشی از آنها بر تشدید آلودگی هوای پایتخت و دیگر شهرهای استان تاثیر می‌گذارد.

وی افزود: متاسفانه در برخی جایگاه‌های سوخت استان‌های همجوار تهران و دیگر نقاط کشور، بنزین یا گازوئیل یورو ۴ توزیع نمی‌شود و عرضه سوخت باکیفیت در سطح کشور با اولویت کلانشهر انجام می‌شود و در شهرهای کوچکتر بعضا شاهد عرضه بنزین یا گازوئیل با کیفیت پایین‌تر هستیم که میزان گوگرد یا دیگر آلاینده‌های آنها از حد استاندارد بالاتر است. البته خوشبختانه هم در پایتخت و هم سایر شهرهای استان تهران، تقریبا در همه جایگاه‌ها به صورت مستمر سوخت یورو ۴ توزیع می‌شود.

به دلیل ناترازی در مصرف گاز طبیعی، برخی نیروگاه‌ها در بعضی روزها از گازوئیل استفاده می‌ کنند:

عبادتی همچنین به مصرف گازوئیل به عنوان سوخت دوم در نیروگاه‌های استان تهران و برخی نیروگاه‌های دیگر کشور در بعضی روزها اشاره کرد و گفت: سوخت اصلی مورد مصرف نیروگاه‌ها و واحد‌های صنعتی گاز طبیعی است، اما در فصل سرد سال به دلیل ناترازی در مصرف گاز طبیعی کشور و در اولویت بودن تامین انرژی واحد‌های مسکونی و تجاری، در برخی روزها گاز طبیعی نیروگاه‌ها و واحد‌های صنعتی قطع می‌شود. در این میان ممکن است برخی واحد‌های صنعتی بتوانند فعالیت خود را برای چند روز متوقف کنند، اما با توجه به نقش نیروگاه‌ها در تامین برق مورد نیاز شهرها و روستاها، امکان توقف فعالیت نیروگاه‌ها وجود ندارد و به همین دلیل، در بعضی روزها برخی نیروگاه‌ها ناگزیر می‌شوند که از سوخت دوم استفاده کنند.

این مقام مسئول در اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران ادامه داد: با وجود این که در اغلب روزهایی که واحد‌های نیروگاهی استان تهران ناچار به مصرف سوخت دوم می‌شوند، گازوئیل دارای استاندارد یورو ۴ در اختیار آنها قرار می‌گیرد، اما به دلیل مصرف بالای گازوئیل در سطح کشور، در بعضی روزها ممکن است گازوئیل با کیفیت پایین‌تر از یورو ۴ در برخی نیروگاه‌های استان مصرف می‌شود و البته این اتفاق بعضا در واحد‌های صنعتی استان نیز رخ می‌دهد.

الزام قانونی استفاده از فیلتر‌های مناسب و کنترل آلاینده‌های خروجی توسط نیروگاه‌ ها:

عبادتی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ماده ۱۳ قانون هوای پاک اشاره کرد و گفت: در این ماده قانونی آمده است که تمام مراکز صنعتی، معدنی، تولیدی، خدماتی، عمومی و کارگاهی اعم از دولتی و غیردولتی موظف هستند که از سوخت استاندارد مصوب استفاده کنند؛ البته طبق این ماده قانونی، در صورت عدم وجود سوخت مناسب در کشور، این مراکز مکلف هستند که به هر ترتیب ممکن تدابیری را اتخاذ کنند که آلاینده‌هایی که بر اثر فعالیت آنها منتشر می‌شود، در سطح حدود مجاز تعیین‌شده درباره آلاینده‌های هوا توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست باشد.

معاون محیط‌زیست‌ انسانی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران خاطرنشان کرد: براساس ماده ۱۳ قانون هوای پاک می‌توان گفت درست است که در کشور با کمبود گاز طبیعی مواجه هستیم و واحد‌های صنعتی یا نیروگاهی می‌توانند در برخی روزها از سوخت دوم یا همان سوخت مایع استفاده کنند، ولی بازهم این مساله مجوزی برای تولید آلایندگی بیش از حدود مجاز توسط این واحدها نمی‌شود؛ به عبارت دیگر، صنایع و نیروگاه‌ها طبق قانون موظف هستند که با استفاده از فیلتر‌های مناسب یا اتخاذ دیگر تمهیدات لازم، خروجی‌های خود را به نحوی کنترل کنند که حتی در زمان استفاده از سوخت دوم، آلاینده‌های خروجی از این واحدها صرفا در سطح حدود مجاز تعیین‌شده باشد.

دودکش‌های نیروگاه‌های استان تهران مجهز به سیستم‌های پایش آنلاین هستند:

عبادتی با بیان این که دودکش‌های نیروگاه‌های واقع در سطح استان تهران مجهز به سیستم‌های پایش آنلاین هستند، عنوان کرد: خروجی دودکش‌های نیروگاه‌های موجود در سطح استان تهران به صورت آنلاین توسط اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان رصد می‌شود و اگر موارد مغایر با استانداردها را در این خروجی‌ها مشاهده کنیم، بلافاصله به نیروگاه‌ها اخطار می‌دهیم و مساله را پیگیری می‌کنیم تا مشکلات احتمالی به‌سرعت برطرف شود و مجددا خروجی دودکش نیروگاه‌ها به سطح مجاز بازگردد.

این مقام مسئول در اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران تاکید کرد: نیروگاه‌ها حتی اگر دائما فقط گاز طبیعی مصرف کنند نیز بعضا ممکن است حدود آلایندگی‌ آنها از سطح مجاز فراتر برود، ولی مساله مهم این است که خروجی دودکش نیروگاه‌ها به صورت آنلاین رصد می‌شود و جلوگیری از انتشار آلایندگی بیش از حد مجاز در نیروگاه‌های استان تهران به صورت جدی در دستور کار اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان قرار دارد.

نمی‌توان ادعا کرد که آلایندگی تمام واحد‌های صنعتی و نیروگاهی استان صرفا در حدود مجاز است:

عبادتی با بیان این که خروجی واحد‌های صنعتی بزرگ‌مقیاس موجود در سطح استان تهران، نه به صورت آنلاین، اما به شکل دوره‌ای مورد پایش کارشناسان اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان قرار می‌گیرد، یادآور شد: واحد‌های صنعتی نیز موظف هستند که مانند نیروگاه‌ها، از فیلتر‌هایی استفاده کنند که گازهای آلاینده را کنترل کند تا حتی اگر این واحدها مجبور به استفاده از سوخت دوم شدند، بازهم خروجی دودکش‌های آنها در حدود مجاز آلایندگی باشد.

وی در پایان تصریح کرد: قطعا نمی‌توان ادعا کرد که آلایندگی تمام واحد‌های صنعتی و نیروگاهی موجود در سطح استان تهران صرفا در حدود مجاز تعیین‌شده است، ولی مساله انتشار آلایندگی توسط نیروگاه‌ها به حدی که اعضای محترم شورای شهر تهران بیان می‌کنند، بحرانی نیست و همچنان باید اصلی‌ترین عامل آلودگی هوای تهران را در تردد بیش از حد وسایل نقلیه آلاینده جستجو کنیم.