رأی‌ گیری مجلس نمایندگان امریکا به قطعنامه ای برای آغاز تحقیقات دربارۀ استیضاح جو بایدن

Bayden2بی بی سی فارسی: مجلس نمایندگان آمریکا به رهبری جمهوری‌خواهان با رأی‌ گیری به دنبال آغاز تحقیقات درباره استیضاح رئيس جمهوری آمریکاست.

قرار است امروز اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به قطعنامه‌ای رای دهند که جمهوری‌خواهان معتقندند راه را برای طرح تقاضاهای قانونی و جمع‌آوری مدارک در تحقیقات برای استیضاح هموار می‌کند.

سه کمیته مجلس به رهبری جمهوری خواهان رئیس جمهوری آمریکا را متهم به اخذ رشوه و فساد در جریان دوران معاونت ریاست جمهوری خود کرده‌اند.

آقای بایدن این اتهامات را رد می‌کند و کمیته‌های مجلس هنوز هیچ شاهدی برای مدعاهای خود ارائه نکرده‌ اند.

در مباحثاتی پر سرو صدا در روز چهارشنبه‌، دموکرات‌ ها خشم خود را از آنچه «خدعه افراطی سیاسی» می‌ خواندند بیان کردند.

جیمی رسکین، نماینده دموکرات مریلند گفت بحث بر سر این موضوع که در ماه سپتامبر آغاز شده مثل کتاب‌ های آگاتا کریستی است با این تفاوت که معما این است که چه جنایتی رخ داده است؟

تام کول، نماینده جمهوری خواه که آغاز گر این مباحثه بود گفته است جمهوری‌خواهان چاره‌ای به جز رای‌گیری ندارند و کاخ سفید را متهم کرد که بر سر راه تحقیقات استیضاح مانع‌تراشی می‌کند: «روز غمگینی برای من، برای این مجلس و برای مردم آمریکا‌ست

کوین مک‌کارتی، رئیس سابق مجلس نمایندگان فرایند طرح استیضاح جو بایدن را در ماه سپتامبر فعال کرد و گفت «اتهامات جدی و معتبری» علیه نحوه عملکرد آقای بایدن وجود دارد که با کنار هم گذاشتن این اتهام‌ها «تصویر بزرگتری از روند و فضای منجر به فساد» به دست می‌آید.

جمهوری‌ خواهان تاکنون تنها یک جلسه پرسش و پاسخ در ارتباط با این فرایند برگزار کرده‌اند و در همین جلسه هم شاهدانی که از سوی جمهوری‌خواهان فراخوانده شده بودند در مجلس گفتند هنوز مدارک کافی برای استیضاح رئیس جمهوری آمریکا وجود ندارد.

کمیته نظارت مجلس مدعی شده است که خانواده بایدن و شرکای تجاری آنها در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ بیش از ۲۴ میلیون دلار از منابع خارجی در چین، قزاقستان، رومانی، روسیه و اوکراین دریافت کرده‌اند.

جیمز کومر، رئيس این کمیته بستگان آقای بایدن، و به طور خاصر پسر او هانتر، را متهم کرده‌است که دسترسی به پدرش را، که معاون رئيس جمهوری وقت بوده، به مزایده گذاشته است.

او در عین حال جو بایدن را متهم کرده که با شرکای تجاری فرزندش «صحبت کرده، غذا خورده و رابطه ایجاده کرده است.»

جو بایدن قبل و در جریان دوران ریاست جمهوری خود بارها گفته است که هیچ‌ گاه درباره تجارت با هانتر بایدن و شرکایش صحبت نکرده و پسرش هیچ پولی را از راه‌ های غیراخلاقی از منابع خارجی کسب نکرده است.»

کاخ سفید ادعای جمهوری‌ خواهان درباره عدم همکاری را رد کرده و این تحقیقات را سوء استفاده جمهوری‌ خواهان از قدرت خوانده است.

کارین جان پیر، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت: «فردا قرار است برای تعطیلات کنگره به مرخصی برویم و آنها چه کردند؟ به جای توجه به خانواده‌ های آمریکایی، حواسشان به خانواده جو بایدن است.»

جمهوری‌ خواهان مدت هاست که هانتر بایدن را بزرگترین مایه دردسر سیاسی پدرش می‌ دانند.

اگر آنها بتوانند مبادلات تجاری و شخصی هانتر بایدن را به پدرش مرتبط کنند، می‌توانند به طور بالقوه به موقعیت آقای بایدن در میان رأی‌ دهندگان آمریکایی ضربه بزنند.

تحقیقات رسمی برای استیضاح در صورتی که به رأی گیری در مجلس و محاکمه در سنا منجر شود می‌ تواند در فصل انتخابات دردسری بزرگ برای جو بایدن باشد.