عدم تطبیق افزایش کارمزد و مقرری بازنشستگان با تورم از سال ١٣۶۸ تاکنون

dastmozde kargaranرئیس کانون بازنشستگان شهرستان آمل گفت: از مسئولین می‌پرسیم، آیا خود شما، فرزندان شما یا ما می‌توانیم با ٨ میلیون تومان درصورتی که مستاجر هم باشیم و باید نصف حقوق را برای اجاره بپردازیم زندگی کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نخستین روز از دوازدهمین اردوی سالیانه اعضای هیأت مدیره کانون‌های کارگران بازنشسته و مستمری بگیران تأمین اجتماعی مازندران صبح امروز در کرمانشاه برگزار شد.   

رمضان علی تهک در این مراسم گفت: در یکی از ماده‌های قانون کار به دستمزد جامعه کارگری اشاره شده است که باید مطابق با تورم باشد، از سال ۶۸ به بعد دستمزد با توجه به تورمی که وجود داشت، تعیین نشده است، اگر من بازنشسته که باید ۲۰ میلیون بگیرم، ۸ میلیون می‌گیرم دلیلش تورمی است که در حقوق‌ها اعمال نشده است.

رئیس کانون بازنشستگان شهرستان آمل ادامه داد: در بخش تشکلات ضعیف شده‌ایم چون تعداد زیادی از کارگران قراردادی هستند و از اخراج شدن ترس دارند، در تمام دنیا اگر اعتراضی بین کارگر و کارفرما ایجاد شود، دولت می‌آید تا تعادل برقرار شود.

وی با اشاره به دستمزد پایین کارگران و بازنشستگان و خطاب به مسئولین عنوان کرد: از مسئولین می‌پرسیم، آیا خود شما، فرزندان شما یا ما می‌ توانیم با ٨ میلیون تومان درصورتی که مستاجر هم باشیم و باید نصف حقوق را برای اجاره بپردازیم زندگی کنیم.

تهک اظهار کرد: باید دستمزد و درمان کارگران بازنشسته حل شود و از رهبری درخواست داریم حکم بدهند تا این موضوع بررسی شود، ما برای این انقلاب هستیم، شهدای کارگر زیادی داریم، کارگران و بازنشستگان بلد هستند فریاد بزنند اما به احترام خون شهدا و رهبری سکوت کرده‌اند.

وی اضافه کرد: از همه تشکل‌های کارگری تقاضا داریم وحدت را حفظ کنید، باید جلسات مختلف با رئیس جمهور برگزار شود تا حرف ما شنیده شود، اعتراض کاگران و بازنشستگان شدید است اما سکوت کرده‌اند.

ضرورت توجه به وضعیت بیمه تکمیلی بازنشستگان:

حجت‌ الله نائیچ هم در این مراسم گفت: تعداد وامی که به شهرستان‌ها اختصاص پیدا می‌کند بسیار کم است، در شهرستان نور ۸۰۰ متقاضی داریم اما ۴۰ وام اختصاص پیدا کرده است.

رئیس کانون بازنشستگان شهرستان نور ادامه داد: بیمه آتیه سازان هم مشکلات مختلفی دارد و پرداختی‌ها در مدت طولانی انجام می‌شود.

رستم قاسم زاده هم در این مراسم به مشکلات بیمه برای بازنشستگان اشاره کرد و گفت: در شهرستان نوشهر برخی برای بیمه مشکلاتی دارند و نمی‌توانند بیمه تکمیلی شوند که درخواست داریم این موضوع بررسی شود.

رئیس کانون بازنشستگان شهرستان نوشهر ادامه داد: وقتی برای بیمه تکمیلی می‌رویم، می‌گویند، ۴ ماه است که تأمین اجتماعی سهم خود را پرداخت نکرده و بنابراین بیماران نمی‌ توانند سهم بیمه خود را دریافت کنند.

دوازدهمین اردوی سالیانه اعضای هیأت مدیره کانون‌های کارگران بازنشسته و مستمری بگیران تأمین اجتماعی استان مازندران به مدت ۲ روز در کرمانشاه در حال برگزاری است.