ادامۀ نسل کشی ارتش اسرائیل در نوار غزه و شیوع بیماری های عفونی

Bimarestan-Almamedani Ga-1 rfi فارسی- زکریا حسنی: باوجود فشارهای روزافزون بین‌ المللی، پیش‌ روی نظامی و بمباران نوار غزه از سوی ارتش اسرائیل همچنان ادامه دارد. در کنار تلفات جانی ناشی از جنگ، اینک پزشکان هشدار می‌دهند که بیماری‌ های کشنده‌ ای که به دلیل فروپاشی نظام صحی [بهداشتی] نوار غزه، شیوع پیدا کرده‌اند نیز درحال گسترش هستند.
 
امروز پنجشنبه ۱۴ دسامبر، درست یک‌ روز پس از آنکه مجمع عمومی سازمان ملل، باری دیگر با اکثریت قاطع آرا برای برقراری آتش‌بس بشردوستانه در نوار غزه رأی داد، ارتش اسرائیل به بمباران غزه ادامه داده و گزارش شده است که تا مرکز شهر خان‌ یونس در جنوب غزه پیش‌ روی کرده‌اند.
 
در میان تلفات ناشی از جنگ، اینک نوار غزه را بحران صحی که به دلیل فروپاشی نظام صحی، به شدت درحال گسترش است نیز فرا گرفته است. 
 
خبرگزاری رویترز برای دادن تصویری از وضعیت بیمارستان‌های نوار غزه، در گزارشی نوشته که در بیمارستان ناصر در شهر خان‌ یونس، بخش ترومای [ضربه روحی] این بیمارستان با زخمی‌ ها و کودکان بیمار، حتی چند کودک روی یک تخت، پرشده است.
 
دکتر احمد الفرا، رئیس بخش کودکان این بیمارستان به رویترز گفته که «شماری از بیماران با موارد کم‌ آبی شدید بدن مراجعه می‌کنند که برخی‌ هایشان می‌توانند تا به سرحد از کار افتادن کلیه و یا ضعیف شدن عملکرد کلیه برسند.»
 
در این میان اما دکتران هشدار می‌دهند که تاکنون نزدیک به ۳۰ مورد از هپاتیت A نیز مراجعه کرده‌اند که به گفته‌ آنان، تا یک ماه دیگر تخم‌گذاری کرده و گسترش خواهند یافت.
 
دکتر احمد الفرا در این مورد می‌ گوید:
 
بنابراین، پس از یک ماه، انفجاری در تعداد موارد مبتلا به هپاتیت A رخ خواهد داد که این یک نشانه خیلی خطرناک است و باید به آن رسیدگی شود.
 
به گفته دکتر الفرا، یکی از گام‌هایی که می‌توان از گسترش این بیماری جلوگیری کرد، این است تا از سرویس‌های بهداشتی مشترک استفاده نگردد، از شلوغی و نیز خوردن غذاهایی نامناسب جلوگیری شود. توصیه‌هایی که باتوجه به بحران ناشی از جنگ که در غزه حاکم است، عملی کردنش تقریباً ناممکن به نظر می‌ رسد.
 
با این وجود اما، اسرائیل تاکنون در مقابل فشارهای بین‌المللی دوام آورده و برای رسیدن به هدف نهایی این جنگ که «نابودی حماس» گفته‌ است، به بمباران و حمله به غزه ادامه می‌ دهد.

در این رابطه