دست‌کم ۶۱ مهاجر در آب‌های ساحل لیبی غرق شدند

Keshti-Panahjuyan-Meditarane

«سازمان بین‌المللی مهاجرت تخمین می‌زند که بیش از ۶۰ مهاجر، از جمله زنان و کودکان در اثر واژگون شدن قایق پناهجویان در سواحل لیبی غرق شده‌اند.»
 
سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید امسال بیش از دو هزار و دویست نفر در آب‌های بخش میانی دریای مدیترانه ناپدید شده‌اند.
 
این آژانس سازمان ملل متحد روز شنبه به نقل از بازماندگان اعلام کرد که این قایق حدود ۸۶ سرنشین داشت و مبدا حرکتش شهر بندری زواره در لیبی بود این گزارش می‌گوید امواج بلندی قایق را در برگرفته است و ۶۱ مهاجر از جمله کودکان مفقود شده‌اند.
 
این سازمان بین‌المللی به نقل از بازماندگان اعلام کرد که این کشتی با ۸۶ سرنشین شهر زوار در لیبی را ترک کرده بود.
گمان می‌رود این افراد جان خود را از دست داده باشند. لیبی یکی از اصلی‌ترین مبدأهای حرکت مهاجرانی است که سعی می‌کنند با عبور از دریای مدیترانه به اروپا وارد شوند.
 
در حالی که بخش میانی دریای مدیترانه کماکان مسیر اصلی برای پناهجویان جهت رسیدن به اروپا است، بر اساس داده‌های سازمان بین‌المللی مهاجرت، وابسته به ملل متحد، امسال بیش از دو هزار و دویست نفر در آب‌های این مسیرها ناپدید شده‌اند.
 
آژانس مرزبانی و گارد ساحلی اروپا، موسوم به فرونتکس، پیشتر اعلام کرده بود سالانه هزاران پناهجو می‌کوشند تا از مسیرهای میانی دریای مدیترانه خود را به اروپا برسانند.
 
به نوشته روزنامه گاردین در هفت ماه اول سال جاری میلادی بیش از ۱۷۶ هزار نفر به طور غیرقانونی به اروپا رسیده‌اند که بیش از ۸۹ هزار نفر آن‌ها با عبور از دریای مدیترانه خود را به اروپا رساندند.
 
حرکت قایق‌های غیرامن از لیبی یا تونس در شمال آفریقا به طرف بخش شمالی دریای مدیترانه در یونان یا ایتالیا چند روز طول می‌کشد و گاه ده‌ها و حتی صدها تن در یک قایق سوار می‌شوند.
 
فرونتکس ارزیابی کرده که تلاش برای مهاجرت از بخش میانی دریای مدیترانه بیشتر شود به‌ویژه آن‌که قاچاقچیان انسان در رقابت با یکدیگر قیمت ارزان‌تری به متقاضیان پناهجویی از لیبی و تونس پیشنهاد می‌کنند.
 
حرکت گسترده پناهجویان به سوی اروپا در حالی است که مسئله مهاجرت به صدر دستور کار اروپا بازگشته و کشورهای عضو اتحادیه اروپا پس از دوره طولانی شکاف و اختلاف بر سر این موضوع، امسال از پیشرفت در مذاکرات درباره یک پیمان جدید مهاجرت و پناهندگی خبر دادند.
 
با این حال، دولت‌ها در اروپا خود نیز برنامه‌هایی علیه مهاجران و پناهجویان «غیرقانونی» را اجرایی کرده‌اند
سازمان بین‌المللی مهاجرت تخمین می‌زند که تنها در سال جاری بیش از ۲۲۰۰ نفر هنگام تلاش برای عبور از این سفر مخاطره‌آمیز دریایی غرق شده‌اند. راهی به عنوان خطرناک‌ترین و مرگبارترین مسیرهای مهاجرت در جهان به شهرت رسیده است.
 
 
نقل از بی‌بی‌سی