تغییر مسیر ۱۰۳ کشتی کانتینری در پی حملات حوثی ها/ مسیر بسیار طولانی دور زدن قارۀ آفریقا و تأخیر ۱۰ تا ۱۴ روزه

Houthis-Keshti-1یورونیوز: شرکت «کوهنه‌ ناگل»، دومین شرکت بزرگ خدمات لجستیک جهان، اعلام کرده است که در پی حملات به کشتی‌ های تجاری توسط شورشیان حوثی تحت حمایت ایران ۱۰۳ کشتی کانتینری در حال تغییر مسیر از دریای سرخ هستند.

این هلدینگ آلمانی که در زمینه ارائه خدمات ترابری فعالیت می‌کند می‌گوید که شرکت‌ها شروع به استفاده از مسیرهای ریلی و هوایی کرده‌اند، زیرا آبراه باب‌ المندب که ۱۲ درصد تجارت جهانی از طریق آن انجام می‌ شود برای عبور بسیار خطرناک شده است.

کشتی‌ های باربری در حال حاضر مجبورند مسیری بسیار طولانی را طی کنند و قاره آفریقا را عملاً دور بزنند تا بتوانند به مقصد خود برسند، امری که هزینه‌ها و تأخیرهایی اضافی را ایجاد می‌کند. کشتی‌هایی که عازم اروپای غربی هستند با تغییر مسیر، تأخیری ۱۰ تا ۱۴ روزه را در سفر خود متحمل خواهند شد.

با وجود هشدارهایی که از سوی ایالات متحده امریکا و دیگر کشورهای غربی علیه حوثی‌ ها صادر شده، شبه‌ نظامیان این گروه همچنان به حملات خود به کشتی‌ ها ادامه می‌ دهند که آخرین مورد آنها، حمله به دو کشتی به هنگام عبور از تنگه باب‌ المندب در نزدیکی یمن در روز دوشنبه بود.

حوثی‌ ها که در حال حاضر بر بیشتر یمن حکومت می‌ کنند، می‌ گویند تا زمانی که اسرائیل حملات خود به غزه را متوقف نکند، از حملات پهپادی و موشکی خود دست نخواهند کشید.

در نتیجه این حملات، شرکت‌ های بزرگ کشتیرانی نظیر مرسک، سی‌ ام‌ ای سی‌ جی‌ ام، هاپاگ لوید و همچنین غول نفتی بریتانیا بریتیش پترولیوم، اعلام کرده‌ اند که فعالیت‌ های خود را در دریای سرخ متوقف خواهند کرد.

تنش‌ های جاری باعث شده است تا هزینه بیمه کشتی‌ها نیز افزایش یابد و در نتیجه نرخ حمل و نقل و قیمت نفت نیز به تبع آن بالا برود. این عوامل باعث شده اند تا زنگ خطر برای افزایش تورم در اروپا و همچنین در سراسر جهان به صدا درآید.

توبی والنس، عضو کمیته اجرایی مجمع وکلای بیمه لندن، در این باره می‌گوید: «هر دو گزینه افزایش حق بیمه و تغییر مسیر در سراسر آفریقا تأثیر منفی بر قیمت کالاها خواهند داشت.»

تحلیلگران معتقدند کشورهایی که بیشتر به تجارت دریایی از طریق کانال سوئز متکی هستند، بیشتر نیز به لحاظ افزایش قیمت‌ ها تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.
 
تا پیش از این، بخش قابل توجهی از محموله‌ های نفت، گاز طبیعی مایع و سایر منابع انرژی به همراه محصولات غذایی نظیر روغن پالم، غلات و بیشتر محصولات تولیدی جهان از طریق این مسیر جابجا می‌ شدند.

این در شرایطی است که آمریکا و متحدانش در تلاش برای اتخاذ بهترین راه‌حل جهت مقابله با حوثی‌ های تحت حمایت ایران، بدون تشدید خشونت هستند.

پیشتر در روز سه‌شنبه لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، در بیانیه‌ای ایجاد یک نیروی ضربت چندملیتی جدید برای انجام «عملیات نگهبان رفاه» را اعلام کرد.

در حالی که حدود ۴۰۰ کشتی تجاری در هر لحظه در حال گذر از جنوب دریای سرخ هستند، قرار است کشتی‌های نظامی به گونه‌ ای مستقر شوند که در یک زمان معین بتوانند تا حد امکان از شناورهای عبوری محافظت کنند.

همزمان گفته می‌ شود که آمریکا و متحدانش در حال بررسی حملات نظامی احتمالی نیز هستند. با این وجود کارشناسان می‌ گویند، عملیات نظامی، مخالفانی از جمله عربستان سعودی دارد که نگران هستند چنین اقدامی، شورشیان حوثی را تحریک کند تا تهاجمی‌ تر شوند.