آلایندگی‌ها با اصفهان چه می‌کنند؟

esfahan alude
 آلودگی هوا ناشی از دود صنایع، خودروها و دیگر منابع آلاینده از یک سو و ریزگرد و گرد غبار از سوی دیگر، ریه‌های همگان را در اصفهان می‌آزارد، این چالش سال‌هاست مشکلات فراوانی را برای شهروندان و بخصوص افراد سالخورده، کودکان و بیماران به وجود آورده است.
آلایندگی‌ها با اصفهان چه می‌کنند؟

بنا به نظر کارشناسان، آلودگی هوا دست‌کم ۴۴۱ میلیون دلار در سال به استان اصفهان خسارت وارد می‌کند، آلودگی هوا، امروزه بعنوان بحران محیط زیستی و قاتل خاموش مطرح است که سالانه جان میلیون‌ها نفر را می‌گیرد.

کلانشهر اصفهان با حدود ۲ میلیون نفر جمعیت کمترین تعداد روزهای هوای پاک و همچنین میزان بارش سالانه را در مقایسه با سایر کلانشهرها دارد، تردد روزانه بیش از ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو، صنایع کوچک و بزرگ بسیاری که آن را احاطه کرده‌اند و شرایط جغرافیایی و اقلیمی این شهر، کلاف آلودگی هوای این خطه را پیچیده‌تر ساخته است. عامل انسانی یکی از عوامل اصلی بوجود آورنده و تشدید کننده آلودگی هوا و گرد و غبار محسوب می‌شود و استفاده بی‌رویه و نادرست صنعتی، کشاورزی و سوخت‌های فسیلی می‌تواند این آلودگی را دوچندان کند. آنچه امسال بر گستره آلودگی اصفهان اضافه کرد، تحقق نیافتن پیش بینی‌های هواشناسی در باره بارش‌های پاییزی بود، بارش‌های سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ (اول مهر تا ۲۸ آذر جاری) در استان اصفهان تنها ۲۳ میلی متر گزارش شده و در حالی وارد زمستان می‌شویم که ۹۸ درصد مساحت استان درگیر خشکسالی است، همین امر و خشکی ۹۸ درصدی تالاب بین المللی گاوخونی و رودخانه زاینده رود افزایش انتشار ریزگردها را به همراه دارد.

در گزارش پیش رو با عنوان قربانیان شهر خاکستری شما می‌توانید جزئیات بیشتری از صدمات، لطمات و آسیب‌های آلودگی‌های زیست محیطی به خوص آلودگی هوا در اصفهان را مرور کنید.