گم شدن ۲۱۰ میلیارد تومان از پولی که قرار بود به ۹۰۰۰ خانواده کولبر در پاوه پرداخت شود

koolbaran zan

ماموستا ملا قادر قادری امام‌جمعه پاوه در بیاناتی اظهار کرد: «در اینجا در شهر کوچک پاوه ۲۱۰ میلیارد تومان گم شده و کسی پیگر آن نیست و گوش نمی‌دهند، پس شکی نیست آن کسانی که ۳ میلیارد دلار پول مردم را گرفته‌اند افرادی هستند که کسی نمی‌تواند به آنان نزدیک شود.» در گفتگو با برخی معتمدین و مسئولین محلی، جزئیات گفته‌های قادری را پیگیری کردیم.
نماینده این شهر حاضر نشد در این باره با آفتاب نیوز گفتگو کند

برای قریب ۹۰۰۰ خانواده ساکن در روستا‌های محروم نوار مرزی این شهرستان تا شهر نوسود که بسیاری از آن‌ها نیز کولبر هستند، کارتی تحت عنوان کارت الکترونیک مرزنشینان صادر شده است، به استناد ماده ۶ تصویب نامه ۳۱۲۵۳. / ت ۵۵۳۹۵ مورخ ۱۳/۳/۱۳۹۷ هیئت وزیران که توسط استانداری ابلاغ شده است، دارندگان این کارت به ازای هر عضو خانوار، می‌توانند ۷۰۰ هزار تومان سود بازرگانی دریافت نمایند.

به گفته معاون برنامه ریزی فرمانداری پاوه، هر ماه باید برای هر خانواده ۴ نفره دارنده کارت مبلغ ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان واریز شود، با توجه به وضعیت اقتصادی منطقه، این مقدار می‌توانست کمک هزینه قابل توجه‌ای برای خانواده‌های مرزنشین این شهرستان محسوب شود.

فرماندار پاوه نیز گفت: با استفاده از این کارت‌ها امکان واردات بیش از ۱۰۰ قلم انواع کالا از مرز شوشمی این شهرستان وجود دارد. از آنجا که امکان واردات کالا برای این خانواده‌های محروم چندان مقدور نبود، در ابتدا پیشنهاد گردید که خود دارندگان کارت یک صنف و اتحادیه مشخص تشکیل دهند و از طریق رای گیری نمایندگانی برای فعالیت انتخاب نمایند. پیشنهادی که چندان مورد استقبال مسئولین محلی قرار نگرفت. در نهایت ادارات ذیربط شهرستان خود راساً حدود ۲۰ کارگزار انتخاب کردند که هر کدام نمایندگی تعدادی از خانواده‌ها را بر عهده بگیرند و ماهیانه سود بازرگانی آن‌ها را واریز نمایند.

بر اساس برآورد ها، از زمان شکل گیری این فرایند، باید مبلغی در حدود ۳۰۰ میلیارد تومان به حساب خانوار‌ها واریز می‌شد، با این همه کارگزاران از واریز این مبالغ به بهانه‌های مختلف امتناع کرده اند. در برهه‌ای نیز از مبلغ ۷۰۰ هزار تومان مقرر شده در قانون تنها ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان به حساب دارندگان کارت واریز شد، در نهایت کل مبالغ واریزی در خوشبینانه‌ترین حالت حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومان می‌باشد و تکلیف بقیه پول مشخص نیست.

برخی مسئولان و معتمدین محلی مدعی هستند که کارگزاران منتخب از حمایت برخی مسئولان ذینفوذ در شهرستان برخوردار هستند و بدون حمایت آن‌ها امکان تصاحب بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان از حقوق مرزنشینان امکان پذیر نبود.

پس از گسترش اعتراض مردم در پاوه به این امر، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در سفری به این شهرستان قول داد که این موضوع از سوی مسئولین قضایی پیگیری شود، با این همه کارگزاران هنوز از واریز حقوق مرزنشینان امتناع می‌کنند. ابعاد این مسئله چه شامل حدود و صغور اختلاس باشد، یا آنگونه که امام جمعه این شهرستان عنوان کرد: «گم شدن پول» طلقی گردد، با سکوت سنگین مسئولین امر در شهرستان مواجه شده است. نماینده این شهر نیز حاضر نشد در این باره با آفتاب نیوز گفتگو نمایید.

برخی خانواده‌های دارنده کارت اظهار کردند که در اعتراض به تضیع آشکار حقوق خود، نامه‌های را برای مسئولین کشوری ارسال کرده، اما تا این لحظه پاسخی دریافت نکرده اند. برخی کارگزاران در بیانه‌ای اعلام نمودند که در پاسخ به آنچه آن‌ها «برخی فشارها» خوانده اند، روند واردات کالا را متوقف کرده اند.
ساماندهی وضعیت کولبران و کاهش آلام آن‌ها از جمله کلیدی‌ترین قول‌های سید ابراهیم رئیسی در سفر‌های انتخاباتی به این منطقه بود.
.
آفتاب‌‌نیوز