جو بایدن: هدف از حملات اخیر آمریکا در عراق «بازدارندگی» جمهوری اسلامی بود

Bayden2

رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید حملات روز دوشنبه ارتش آمریکا به مواضع گروه شبه‌نظامی کتائب حزب‌الله در عراق، با هدف بازدارنگی جمهوری اسلامی و عوامل نیابتی آن انجام شد.

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه، سنتکام، سه‌شنبه گذشته اعلام کرد که نیروهای ایالات متحده شامگاه دوشنبه حملاتی را علیه مواضع گروه کتائب حزب‌الله در عراق انجام دادند.

جو بایدن در نامه‌ای به رهبران کنگره آمریکا نوشته است، «هدف از این حملات، کاهش و مختل کردن رشته حملات مداوم علیه ایالات متحده و شرکای ما، و بازدارندگی ایران و گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران از انجام یا حمایت از انجام حملات بیشتر به پرسنل و تأسیسات ایالات متحده بود.»

او در این نامه که متن آن روز چهارشنبه در وبسایت کاخ سفید منتشر شد تاکید کرد، «ایالات متحده آماده است برای برخورد با تهدیدها یا حمله‌های بیشتر، به‌صورت مقتضی و متناسب اقدامات بیشتری را انجام دهد.»

حمله روز دوشنبه آمریکا به کتائب حزب‌الله پس از آن صورت گرفت که محل استقرار نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا در اربیل عراق با یک پهپاد انتحاری هدف قرار ‌گرفت و چند سرباز ائتلاف مجروح شدند.

از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس در غزه در نیمه مهر ماه، گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت حکومت ایران در منطقه حملات خود را علیه منافع اسرائیل و آمریکا در نقاط مختلف خاورمیانه افزایش داده‌اند.

صدای آمریکا