سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه: اهداف نظامی روسیه در اوکراین و اسرائیل در غزه، یکسان است

lavrov sergueiانقلاب اسلامی در هجرت: قدرت سلطه گر همواره در توازن قوا حقوق را نادیده می گیرد. حال وقتی این قدرت، استبدادی با تمایلات توتالیتری است، نقض حقوق، مضاعف می شود. بنابر قاعده، در مرام قدرت سلطه گر، دوستی و دشمنی در رابطۀ قوا و حفظ منافع قدرت، تعریف می شوند. از این روست که اعتماد کردن به سلطه گر، خطایی بزرگ است که حقوق ملی اعتماد کننده را با خطر جدی مواجه می سازد. علیرغم ادعای حمایت از آرمان فلسطین و حماس، بنابر اعتراف سرگئی لاورف، از نظر روسیه، حملۀ رژیم اشغالگر اسرائیل به غزه و جنایت جنگی و کشتار غیر نظامیان، موجه است!

رادیو فردا: سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در یک گفتگوی رسانه‌ای در مسکو گفت اهداف نظامی روسیه در اوکراین و اسرائیل در غزه یکسان است.

او روز پنجشنبه، هفتم دی، در مصاحبه با شبکه روسیه‌ ۲۴ در آستانه پایان سال میلادی ۲۰۲۳ گفت: «اهدافی که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از جنگ غزه اعلام کرده، در خصوص از بین بردن حماس به عنوان یک گروه نظامی و اصولاً به عنوان یک سازمان، شبیه غیرنظامی کردن (باریکه غزه) است...این بسیار شبیه اهداف ما در اوکراین است».
وزیر خارجه روسیه این را نیز گفت که «ما باید مراقب تاریخ مشترک خود با اسرائیل، و قبل از هر چیز، مبارزه با نازی‌ها باشیم. این چیزی است که حقیقتاً ما را از نظر تاریخی متحد می‌کند».

آقای لاوروف در مورد بنیامین نتانیاهو این را نیز گفت که «او با وجود انتقادها از سراسر جهان و در حالی که با شرایط پیچیده روبه‌رو شده بود، در باره روسیه صحبت نکرد».
اشاره وزیر خارجه روسیه به موضع‌گیری‌های نخست‌وزیر اسرائیل در خصوص حمله روسیه به اوکراین بود که از نظر برخی‌ها در اسرائیل و جامعه جهانی محتاطانه و از روی ملاحظه نسبت به منافع اسرائیل در سوریه بیان شده بود.

رهبر سیاسی اسرائیل در خصوص آن مواضع خود در آغاز حمله روسیه به اوکراین توضیح داده بود که روسیه در سوریه نفوذ و حضور نظامی دارد و برای اسرائیل منافعش در سوریه حائز اهمیت است.

سرگئی لاوروف اما از یائیر لاپید، رهبر کنونی اپوزیسیون اسرائیل، که در آغاز حمله روسیه به اوکراین در دولت نفتالی بنت، نخست وزیر وقت، مقام وزیر خارجه را در دست داشت، انتقاد کرد.

آقای لاوروف گفت «یائیر لاپید مرا بسیار شگفت‌زده کرد...گفتند روسیه با زور در صدد تسلط بر سرزمین اوکراین است. این ناعادلانه بود و من با او در این باره صحبت کردم».
سخنان سرگئی لاوروف در درک اهداف اسرائیل از حمله به غزه در حالی است که دولت روسیه در ماه نخست جنگ میان اسرائیل و گروه افراطی حماس، هیئتی از سران حماس را به مسکو دعوت کرد. اعضای آن هیئت در آن سفر از جمله با معاون وزیر خارجه روسیه گفتگو کردند.

شاخه نظامی حماس که در حمله خود به اسرائیل در روز ۱۵ مهر ۲۴۰ اسرائیلی را به غزه ربوده بود، همچنین ماه گذشته برای «ابراز حسن نیت» نسبت به رهبری روسیه، یک مرد ۲۵ ساله شهروند اسرائیلی روس‌تبار را که در اسارت داشت، بدون هیچ امتیازی در برابر او، آزاد کرد.

روسیه در حالی مناسبات نزدیک با سران حماس را حفظ کرده که این گروه از سوی آمریکا، اروپا و کشورهای دیگری در جهان تروریستی شناخته شده است.