همزمان با تشدید حملات اسرائیل به جنوب نوار غزه نزدیک به ۲۰۰ نفر کشته شدند

Esraiel-Hamle-Ghazze

سربازگیری توسط ارتش اسرائیل خانواده‌ها را دچار مشکل کرده است

هر چند دولت اسرائیل بودجه‌ای را برای کمک به خانواده‌های اسرائیلی نیازمند تخصیص داده است، اما طولانی شدن جنگ باعث شده تا برخی از این خانواده‌ها به سختی بتوانند زندگی خود را تامین کنند.

به گزارش خبرنگار فرانس ۲۴، از ۳۶۰ هزار نفری که از هفتم اکتبر به عنوان نیروی ذخیره ارتش اسرائیل به جنگ فراخوانده شده‌اند، حدود یک سوم سرپرست خانوار هستند. همزمان و با توجه به عدم حضور این افراد در کمک به کارهای خانواده، برخی از همسران آن‌ها مجبور به ترک مشاغل خود شده‌اند و این موضوع بر مشکلات آن‌ها افزوده است.

اکثر اسرائیلی‌هایی که قبلا سربازی اجباری خود را انجام داده‌اند تا سن ۴۰ سالگی همچنان در زمره نیروهای ذخیره محسوب می‌شوند. این نیروهای ذخیره اسرائیل در حقیقت تکمیل کننده ۱۶۹ هزار پرسنل نظامی ارتش این کشور، اعم از سربازان وظیفه و نیروهای استخدامی هستند.

بلینکن برای دومین بار مجوز فوری عرضه مهمات به اسرائیل را صادر کرد

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه برای دومین بار در ماه جاری میلادی با دور زدن روند تصمیم‌گیری کنگره درباره تسلیحات ارسالی به اسرائیل، عرضه تقریبا روزانه مهمات به اسرائیل را سرعت بخشید.

وزارت امور خارجه آمریکا در توضیح تصمیم بلینکن برای چشم‌پوشی از بررسی کنگره اعلام کرد که «وزیر امور خارجه تشخیص داده است که الان در یک وضعیت اضطراری قرار داریم که مستلزم فروش فوری گلوله‌های توپخانه ۱۵۵ میلی‌متری و تجهیزات مربوطه به اسرائیل است.»

وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت که اسرائیل درخواست کرده است که فتیله، چاشنی و خرج نیز به درخواست قبلی آن‌ها برای دریافت گلوله‌های ۱۵۵ میلی متری گنجانده شود. ارزش کل این فروش ۱۴۷.۵ میلیون دلار برآورد شده است.

بلینکن در نهم دسامبر نیز از اختیارات مشابه برای تسریع فروش ۱۴ هزار گلوله تانک به اسرائیل به ارزش ۱۰۶ میلیون دلار استفاده کرده بود.

این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که درخواست جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده برای اختصاص بسته کمکی ۱۰۶ میلیارد دلاری به اوکراین، اسرائیل و تامین سایر نیازهای امنیت ملی همچنان در کنگره به بن‌بست خورده است.

همزمان با تشدید حملات اسرائیل به جنوب نوار غزه نزدیک به ۲۰۰ نفر کشته شدند

نیروهای اسرائیلی خود را برای پیشروی بیشتر به سمت شهر خان یونس در جنوب نوار غزه آماده می‌کنند. خبرگزاری رویترز به نقل از ساکنان محلی گزارش داد که آتش تانک‌ها و بمباران شدید هوایی اسرائیل در خان‌یونس جمعه شب نیز ادامه داشت.

به گفته پزشکان و خبرنگاران فلسطینی، هواپیماهای نظامی اسرائیل در مرکز غزه نیز چند حمله هوایی به اردوگاه نصیرات ترتیب دادند. در همین حال، ارتش اسرائیل اعلام کرد که یک مجتمع تونلی در زیرزمین یکی از خانه‌های یحیی سنوار، رهبر حماس را در شهر غزه ویران کرده است.

مقامات بهداشتی غزه اعلام کردند که ۱۸۷ فلسطینی در حملات ۲۴ ساعت گذشته اسرائیل کشته شدند و مجموع تلفات از آغاز حمله اسرائیل در هفتم اکتبر به بیش از ۲۱ هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است که حدود ۱ درصد از جمعیت کل نوار غزه است.

بیم آن می رود که هزاران جسد دیگر نیز در زیر ویرانه‌های ساختمان‌ها دفن شده باشند.

منبع: یورونیوز