تداوم نا امنی کشتیرانی در پی حملات حوثی‌ ها/ ۳ انفجار از بندری در یمن - اختلال در تجارت ها

1-Hosihaصدای آمریکا شرکت امنیتی دریایی بریتانیایی امبری روز سه‌شنبه گزارش داد که یک کشتی کانتینری با پرچم مالت، سه انفجار در سمت چپ خود، در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی موکاء در یمن، مشاهده کرده است.

این شرکت افزود که کاپیتان کشتی از طریق ارتباطات رادیویی در حال تماس با یک کشتی جنگی ائتلاف بوده است.

امبری اعلام کرد که به نظر می‌ رسد سه موشک از استان تعز یمن شلیک شده باشد.

این شرکت همچنین گفت که یک کشتی دیگر در همان حوالی، پس از حادثه، قایق کوچکی به طول حدود ۵۰ متر و با دو چراغ را در فاصله ۱.۶ کیلومتری محل حادثه مشاهده کرده است.

امبری گفت: «ارزیابی شده که این کشتی خاص ارتباطی با اسرائیل نداشته است، اما سایر کشتی‌های ناوگان این شرکت‌کننده به‌طور منظم به اسرائیل تردد داشته‌اند و همین ارتباط ممکن است برای هدف قرار گرفتن این کشتی کافی بوده باشد.»

حوثی‌ ها تهدید کرده‌ اند تا زمانی که اسرائیل درگیری در غزه را متوقف نکند، به حملات خود ادامه خواهند داد و هشدار داده‌ اند که در صورت هدف قرار‌گرفتن خود، به کشتی‌ های جنگی آمریکا حمله خواهد کرد.

گفتنی است خبرگزاری تسنیم روز دوشنبه یازدهم دی از ورود «ناوشکن البرز» ارتش جمهوری اسلامی ایران به دریای سرخ از طریق تنگه باب‌المندب خبر داد.

به گزارش این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ناوشکن مزبور «در سال ٩٨ پس از تعمیرات اساسی و نصب سیستم‌های جدید و فناورانه» بار دیگر به ناوگان جنوب نیروی دریایی ارتش ملحق شده است.

این اقدام جمهوری اسلامی همزمان با افزایش تنش‌های دریایی در منطقه و انتشار اخبار مربوط به خروج از پیش تعیین‌شده ناوشکن جرالد فورد از آب‌های مدیترانه انجام می‌شود.

ساعاتی پیش، نیکلاس دی‌ ریویر، سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد، اعلام کرد که شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه برای بررسی حملات حوثی‌ های یمن به کشتیرانی دریای سرخ تشکیل جلسه می‌دهد.

دی‌ریویر در یک کنفرانس خبری گفت که وضعیت دریای سرخ «بد» است و «تخلفات و اقدامات نظامی» در این منطقه تکرار شده است. حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در حال عبور از دریای سرخ، تجارت جهانی را مختل کرده است.

کاخ سفید می‌گوید که جمهوری اسلامی در برنامه‌ریزی برای حملات علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ مشارکت گسترده‌ای دارد و اطلاعاتی که ارائه می‌دهد برای هدف قرار دادن کشتی‌ها توسط حوثی‌های یمن حیاتی است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز پیش‌تر در یک کنفرانس خبری گفته بود که واشنگتن بر اساس شواهد و دلایل باور دارد که این حملات، در حالی که توسط حوثی‌های یمن صورت می‌گیرد، اما به طور کامل با حمایت جمهوری اسلامی امکان‌ پذیر شده‌ اند.