محکوم سازی حکم بازداشت مجدد توماج صالحی توسط انجمن قلم آمریکا

Salehi Toomajرادیو فردا: انجمن قلم آمریکا بازداشت دوباره توماج صالحی، خواننده معترض در ایران، و حکم اخیر صادر شده علیه او را محکوم و اعلام کرد که این اقدام «بخشی از سرکوب گسترده‌ تر و نگران‌ کننده حق اساسی آزادی بیان در ایران است».

در بیانیه این انجمن که روز پنج‌شنبه، ۱۴ دی‌ماه، منتشر شد آمده است: «ما محکومیت توماج صالحی را به شدت محکوم می‌کنیم و خواستار آزادی فوری وی و رفع تمامی اتهامات علیه او هستیم.»

انجمن قلم آمریکا اضافه کرد: «مقامات ایرانی بارها و بارها ترس شدید خود را از هنرمندان، موسیقیدانان، نویسندگان، روزنامه‌نگاران، فیلمسازان و دیگرانی که جرأت می‌کنند عقاید مخالف با سیاست‌های رژیم کنونی را به اشتراک بگذارند، نشان داده‌اند. این بزدلی باید متوقف شود.»

پیشتر وکیل توماج صالحی از محکومیت موکلش به «یک سال حبس و دو سال ابطال گذرنامه و شرکت در دوره مدیریت رفتار و مهارت دانش» خبر داده است.

امیر رئیسیان روز دوشنبه ۱۱ دی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت که این محکومیت به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و در ارتباط با اطلاع‌رسانی این رَپِر زندانی درباره شکایت از ضابطان پرونده‌اش صورت گرفته است.

توماج صالحی، رپ‌خوان زندانی، ۲۷ آبان امسال‌ «پس از تحمل ۲۵۲ روز زندان انفرادی، و مجموعاً یک سال و ۲۱ روز حبس» به قید وثیقه آزاد شد، اما تنها ۱۲ روز بعد و پس از انتشار ویدئویی که در آن شکنجه‌ شدنش در زندان را شرح می‌داد، با «ضرب‌ و شتم» بازداشت شد.

او در این ویدئو با شرح شکنجه‌های اعمال شده در زندان گفت که به این دلیل از مسئولان زندان و رسانه‌های نزدیک به حکومت شکایت کرده است.

انجمن قلم آمریکا همچنین نوشت: «ایران به آزادی هنری و جامعه هنری خود برای الهام بخشیدن به شهروندان برای ایجاد آینده‌ ای بهتر و عادلانه‌ تر برای همه نیاز دارد.»

این انجمن تأکید کرد: «بازداشت مجدد صالحی و محکومیت شدید او بخشی از یک تلاش حساب‌ شده برای سرکوب صداهای مخالف و نشان‌ دهنده سرکوب گسترده‌ تر و نگران‌ کننده حق اساسی آزادی بیان است.»