تناقضات مقامات امنیتی: از کشف بمب تا تکذیب آن پیش از انفجار

Bombgozari-Kerman

«دادستان کرمان گفته "۳۲ عنصر داعشی" در ماه‌های اخیر دستگیر شده‌اند و۱۶ بمب کشف شده است. سپاه ثارالله این خبر را اما تکذیب کرده است. سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز گفته پیش از مراسم سلیمانی "۶۴ بمب در سراسر کشور کشف شد".»
 
در پی اعتراضات و انتقادات در این باره که چرا امنیت مراسم سالگرد قاسم سلیمانی به درستی تامین نشده بود و عاملان بمب‌گذاری به راحتی توانسته‌اند دو بمب را در میان جمعیت منفجر کنند، مسئولان مربوطه برای توجیه کوتاهی خود به تکاپو افتاده‌اند.
 
از جمله این که اظهار می‌کنند قرار بوده عملیات گسترده‌تری در چندین نقطه انجام شود اما خنثی شده و "تروریست‌ها" تنها توانسته‌اند دو بمب انتحاری را منفجر کنند.
 
در همین راستا دادستان استان کرمان در گفت‌وگو با شبکه خبری این استان گفت قبل از مراسم سالگرد قاسم سلیمانی، "۱۶ بمب در استان کرمان کشف شده که قدرت انفجار هر کدام از آنها از این جلیقه‌های عامل انتحاری بیشتر بود".
 
سپاه ثارالله در استان کرمان اما این خبر را "دروغ‌پردازی و شایعه" دانسته و آن را تکذیب کرده است. در اطلاعیه سپاه ثارالله آمده است: «در روزهای اخیر بر اساس برخی گزارش‌های مردمی، یگان چک و خنثی سپاه، بررسی گزارشات را در دستور کار قرار داد و هیچ یک از موارد چک‌شده بمب‌گذاری نبوده است.»
 
دادستان کرمان همچنین گفت: «۳۲ عنصر داعشی آماده عملیات انتحاری در استان کرمان در ماه‌های اخیر دستگیر شدند.»
 
مهدی بخشی بار دیگر و علیرغم اینکه گروه داعش مسئولیت این انفجارها را بر عهده گرفته است، انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه رفت و مدعی شد که به دلیل حمله گروه تروریستی حماس به اسرائیل، "آنها به دنبال انتقام از سردار سلیمانی، مزار و زائران حاج قاسم بودند که این گروه‌ها به صورت منسجم، متحد و با برنامه دنبال این اقدام تروریستی بودند".
 
دادستان کرمان همچنین مدعی شد که اخباری وجود داشته که داعش و گروه مجاهدین خلق قصد دارند اقداماتی انجام دهند و به همین دلیل "علاوه بر دوستان اطلاعات و اطلاعات سپاه، حتی ارتش تا چند کیلومتر ریزپرنده‌ها را رصد می‌کرد و سگ‌های ویژه کشف مواد منفجره حضور داشتند".
 
به گفته او تمام منطقه برگزاری مراسم پیشتر با سگ‌های مخصوص چک شده بود و گفت: «این یک شایعه است که گفته می‌شود موادمنفجره در سطل زباله بوده، زیرا هر دو مورد به صورت انتحاری بوده است.»
 
این مقام امنیتی تاکید کرد که اقدامات پیشگیرانه امنیتی نسبت به سال‌های قبل "صددرصد" بیشتر شده بود و تعداد نیروها و تجهیزات امنیتی از قبیل پهپاد نیز بیشتر از سال‌های قبل بود.
 
این در حالی است که به گفته خود مسئولان دو بمب‌گذار انتحاری توانسته‌اند در حالی که جلیقه‌های انفجاری بر تن داشته‌اند به میان جمعیت رفته و جلیقه‌هایشان را منفجر کنند. همچنین ۹ نفر که از قبل با این دو نفر همکاری می‌کرده‌اند بعد از  حادثه دستگیر شده‌اند. گفته شده که این افراد از ماه‌ها پیش در حال برنامه‌ریزی برای این عملیات بوده‌اند.
 
"کشف ۶۴ بمب"
رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح استان کرمان نیز در راستای توجیه اینکه علیرغم تبلیغات فراوان برای ایجاد امنیت توسط نیروهای جمهوری اسلامی، حدود ۱۰۰ نفر در بمب‌گذاری کرمان کشته شدند، به اقداماتی که پیش از این انجام شده اشاره کرد و از جمله گفت: «بالای ۶۴ بمب در سراسر کشور کشف شد که قرار بود در مراسم شهید سلیمانی منفجر شود که عوامل آن دستگیر شدند.»
او که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، همچنین مدعی شد که "قبلاً تعداد ۱۶ بمب آماده انفجار در کرمان کشف شد که مخصوص گلزار شهدا و مرقد شهید سلیمانی ساخته شده بود".
 
علی توکلی درباره انفجارهای کرمان نیز گفت: «هر دو انفجار قبل از گیت بازرسی بوده است و عوامل انتحاری قبل از گیت بازرسی انفجار را انجام دادند.»
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح همچنین ادعا کرد که در گیت‌های بازرسی سگ‌های مواد منفجره‌یاب و سایر دستگاه‌های لازم بوده اما عوامل انتحاری پیش از رسیدن به این گیت‌ها خود را منفجر کرده‌اند.
در اثر انفجار دو بمب در مراسم سالگرد قاسم سلیمانی در کرمان در روز ۱۳ دی، تا کنون بیش از ۹۰ نفر کشته و حدود ۲۵۰ نفر مجروح شدند.
 
 
 
منبع: سایت دویچه وله فارسی