توقف برخی محموله های نفتی به چین توسط رژیم ولایت فقیه برای بالا بردن بهای نفت؟

Naft Dalar rfi فارسی: یک شرکت واسطه چینی که مستقیماً با ایران معامله می‌کند، می‌گوید که توقف برخی محموله‌ ها، خریداران چینی و تمأین کنندگان ایرانی را در بن بست قرار داده است. کاهش صادرات نفت ایران که حدود ١٠ درصد از واردات نفت خام چین را تشکیل می‌دهد و در ماه اکتبر به بالاترین حد رسیده بود، می‌تواند سود پالایشگاه های چینی را کاهش دهد.

رویترز، امروز در گزارشی به نقل از منابع پالایشگاهی و تجاری، از توقف تجارت نفت ایران با چین خبر داد. بر این اساس، تهران که  خواهان دریافت قیمت بالاتری از پکن، مشتری اصلی خود است، عرضه نفت ارزان را برای بزرگترین واردکننده نفت خام جهان کاهش داده است.

در حالی که ایران در ماه نوامبر، نفت سبک خود را با تخفیف ۱۰ دلار نسبت به نفت برنت به چین فروخته بود، رویترز می‌گوید که  فروشندگان ایرانی، این تخفیف را برای تحویل در ماههای دسامبر و ژانویه به بین ٥ تا ٦‬ دلار در هر بشکه کاهش داده اند. معامله گران می‌گویند که میانگین تخفیف سال گذشته برای نفت سبک ایران، حدود ١٣‬ دلار بوده است.

به گفته یک مدیر بازرگانی مستقر در چین، ظاهراً دستور افزایش قیمت‌ها از دفتر مرکزی تهران صادر شده چرا که در حال حاضر از عرضه نفت به واسطه‌ها نیز جلوگیری می‌شود. وی با اشاره به اینکه "معلوم نیست اوضاع چگونه پایان می‌یابد" افزود: "باید کمی صبر کرد و دید آیا پالایشگاه های چین حاضر به پذیرش قیمت های جدید ایران هستند یا خیر".

این اقدام ناگهانی همچنین می‌تواند نشان دهنده نتیجه معکوس معافیت ماه اکتبر ونزوئلا از تحریم های نفتی ایالات متحده امریکا باشد که در نتیجه، محموله‌ های این تولید کننده آمریکای جنوبی را راهی آمریکا و هند کرده و قیمت ها را برای چین افزایش داد.

چین که نفت را اغلب با تخفیف بالا از تولیدکنندگان تحریم شده شامل ایران، ونزوئلا و روسیه که تقریبا ٣‬٠ درصد از واردات نفت خام پکن را تأمین می‌ کنند، خریداری کرده، توانسته است به این ترتیب میلیاردها دلار پس انداز کند.