محمد دادکان: عدالت و آزادی هر قومی را بلند می‌ کند و دروغ و افراد نالایق زمین می زند - معنی واژۀ دشمن مشخص نیست

Dadkan-Mohamed-1 آرمان ملی آنلاین: پدرش از لوتی‌ ها و جوانمردان به نام قدیم تهران بود که بانی هیأت محبان الزهرا (س) بوده است. هیأتی که امروز خودش متولی آن است. در وصف پدرش مصطفی دادکان قصه‌ ها گفته شده و در بین لوتیان قدیم تهران جایگاه خاصی دارد. خودش اما آنچه از پدر به ارث برده با مردم بودن است. مردم را اول و آخر می‌ داند و بدون هراس، از کسانی که شرایط زندگی را برای مردم سخت کرده‌ اند، انتقاد می‌ کند. معتقد است معنای واژه خدمت و دشمن تغییر کرده و مسئولانی که به نام خدمت در لواسان و بهترین نقاط شهر خانه دارند، مردم را فراموش کرده‌ اند.

به گزارش آرمان ملی آنلاین، محمد دادکان بازیکنان اسبق و رئیس سابق فدراسیون فوتبال مهمان روزنامه «آرمان ملی» بود. در گفتگویی دو ساعته دادکان از مسائل مختلف ورزش و جامعه کشور گفت که در ادامه ماحصل این گفتگو را می‌خوانید.

* حضور تیم‌ ملی ایران در جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر با گذشته متفاوت بود و شرایط اجتماعی و سیاسی کشور در وضعیت تیم‌ ملی تأثیر گذاشته بود. به نظر شما چرا تیم‌ ملی در جام‌جهانی نتیجه لازم را نگرفت؟

واقعیت این است که فدراسیون فوتبال از استقلال کافی برخوردار نیست. مدیرانی در این بخش وجود دارند که امضا می‌کنند و تأییدیه می‌دهند. در چنین شرایطی اگر تیم‌ملی با آقای اسکوچیچ هم به جام‌جهانی می‌رفت همین نتیجه‌ها را می‌گرفت.

* یعنی ما با آقای اسکوچیچ هم شش گل از انگلیس می‌خوردیم؟

مطمئن باشید می‌ خوردیم. اگر شش گل نمی‌خوردیم، چهار گل می‌خوردیم. اینکه ما عنوان کنیم کار فوق‌ العاده‌ ای انجام داده این چنین نبوده است. به دلیل اینکه ایران با انگلیس و آمریکا هم گروه شده بود. برخی عنوان کردند باید مربی جدید بیاید و نباید این بازی‌ ها را از دست بدهیم و در مقابل این تیم‌ ها باید برنده باشیم. حرف این عده نیز این بود که این کشورها دشمن ما هستند و به همین دلیل ما باید در مقابل آنها به پیروزی دست پیدا کنیم. در دوره قبلی که قرار بود به کی‌ روش بگویند دیگر در ایران کار نکند، آقای تاج با من تماس گرفت. آقای تاج از من خواستند که برای تماشای یکی از بازی‌ های تیم‌ملی در خارج از کشور بروم که گفتم نمی‌ آیم.

من به آقای تاج گفتم تحت هیچ شرایطی کی‌ روش را برندار. او گفت وزارت ورزش به من فشار می‌ آورد که کی‌روش را برکنار کنم. گفتم بگذار فشار بیاورند. در نهایت اما فشارهایی از بیرون صورت گرفت و کی‌ روش را برکنار کردند. نکته قابل توجه این بود که در آستانه بازی‌ های جام‌ جهانی همین آقای تاج می‌ رود دنبال کی‌ روش و وی را به عنوان سرمربی تیم‌ ملی انتخاب می‌ کند. در اینجا هم فشارهای بیرونی وجود داشت. البته من معتقدم کی‌ روش به درد فوتبال ما می‌ خورد و کار را بلد بود. هدف این انتخاب در آستانه جام‌ جهانی نیز این بود که کی‌ روش تیم‌ ملی را در مقابل انگلیس و آمریکا موفق کند که در نهایت نتوانست. نکته مهم این است که واژه دشمن که این افراد به کار می‌ برند مشخص نیست در فرهنگ لغت چه معنایی دارد. اگر امروز آقای دهخدا زنده بود و از ایشان می‌ پرسیدیم که معنای واژه دشمن چیست، می‌ گفت معنای آن مشخص نیست. در جام‌ جهانی ما به هر دو دشمن خود یعنی آمریکا و انگلیس باختیم. به فدراسیون فشار آوردیم و رئیس قبلی را برکنار کردیم تا کسی را بیاوریم که بیشتر به نظرات ما احترام بگذارد.

پانزده سال پیش که آقای قلعه‌ نویی به عنوان سر مربی تیم‌ ملی انتخاب شد با من تماس گرفت و گفت قصد مشورت دارم. من در پاسخ گفتم اگر از من نظر می‌خواهی من می‌گویم سرمربی‌گری تیم‌ملی را قبول نکن چون شما را به صورت پایدار نگه نمی‌دارند. گفتم به محض اینکه به یک بن‌بست بخورید حتی اگر کوچک هم باشد شما را برکنار می‌کنند. همین حرف را به علی دایی هم زدم و گفتم اینها می‌خواهند از موقعیت شما استفاده کنند. علی دایی بعداً در یک برنامه تلویزیونی گفت‌، ای کاش به حرف‌ های آقای دادکان گوش می‌ دادم. امروز هم به آقای قلعه‌ نویی همین حرف را می‌ زنم

* یکی از انتقاداتی که نسبت به رؤسای فدراسیون مطرح بود و نام شما نیز زیاد مطرح بود این بود که رؤسای فدراسیون در مقابل کی‌ روش منفعل هستند و اگر آقای دادکان رئیس فدراسیون بود، کی‌ روش نمی‌ توانست چنین رویکردی در پیش بگیرد. اگر شما رئیس فدراسیون بودید چگونه با کی‌ روش برخورد می‌ کردید؟

کی‌ روش اختیارات زیادی در فوتبال ما پیدا کرده بود. این نکته نیز به دلیل ضعف فدراسیون بود و نه قوی بودن کی‌ روش. اختیارات سرمربی در زمین است و نباید در بیرون دارای اختیارات باشد. این در حالی است که ایشان اختیارات همه را به دلیل ضعف فدراسیون گرفته بود.

* پس از پایان جام‌ جهانی به صورت محترمانه عذر کی‌ روش را خواستند و وارد پروسه انتخاب سر مربی تیم‌ ملی شدند که در نهایت به امیر قلعه نویی رسید. دیدگاه شما درباره این پروسه و انتخاب چیست؟

واقعیت این است که مطرح شدن نام برخی مربیان، از جمله آقای قلعه‌ نویی پروسه‌ ای غیرواقعی بود. از قبل مشخص بود که آقای قلعه نویی قرار است سرمربی تیم‌ ملی شود. نام‌ هایی که کنار آقای قلعه نویی مطرح شدند همه صوری بودند. فدراسیون فوتبال در انتخاب آقای قلعه نویی تنها یک نقش داشت و آن هم امضا کردن قرارداد وی بود و در انتخاب ایشان هیچ نقشی نداشت. پانزده سال پیش که آقای قلعه‌ نویی به عنوان سرمربی تیم‌ ملی انتخاب شد با من تماس گرفت و گفت قصد مشورت دارم.

من در پاسخ گفتم اگر از من نظر می‌ خواهی، من می‌ گویم سرمربی‌ گری تیم‌ ملی را قبول نکن، چون شما را به صورت پایدار نگه نمی‌ دارند. گفتم به محض اینکه به یک بن‌ بست بخورید، حتی اگر کوچک هم باشد، شما را برکنار می‌کنند. همین حرف را به علی دایی هم زدم و گفتم اینها می‌خواهند از موقعیت شما استفاده کنند. علی دایی بعداً در یک برنامه تلویزیونی گفت ‌ای کاش به حرف‌های آقای دادکان گوش می‌ دادم. امروز هم به آقای قلعه‌ نویی همین حرف را می‌زنم. آقای قلعه‌ نویی شما جایی را گرفته‌ اید که اولین مسابقه رسمی آن در جام ملت‌ های آسیاست. اگر به فینال نرسید، هیچ کاری نکرده‌ اید. در آن روز ببنید شما را می‌ خواهند، یا نه؟ آن روز مشخص می‌ شود که آیا شما انتخاب فدراسیون فوتبال بوده‌ اید و یا از جای دیگری انتخاب شده‌ اید.

* آقای قلعه‌ نویی چه ویژگی‌ هایی دارند که از جای دیگری انتخاب شده‌ اند؟

آقای قلعه‌ نویی در بین مربیان داخلی شرایطی خوبی دارد. فدراسیون فوتبال هیچ نقشی در انتخاب آقای قلعه‌ نویی به عنوان سرمربی تیم‌ ملی نداشته است.

* صحبت‌ های آقای مایلی‌ کهن را درباره آقای قلعه نویی شنیده‌ اید؟ نظر شما درباره این صحبت‌ ها چیست؟

من این صحبت‌ ها را نشنیدم. به هر حال صحبت‌ های آقای مایلی‌ کهن برای خودشان قابل احترام است.

* فکر می‌ کنید تیم‌ ملی با آقای قلعه‌ نویی در جام ملت‌ های آسیا موفق خواهد شد؟

کار سختی است. آقای قلعه‌ نویی هم باید بدانند که کار سختی پیش‌ رو دارند. قرار نیست در جام ملت‌ ها نیز با افغانستان و تاجیکستان و این کشورها بازی کنیم و بلکه قرار است با ژاپن، عربستان، کره جنوبی و استرالیا بازی کنیم که کار سختی خواهد بود. مردم هم دیگر چیزی به جز قهرمانی از تیم‌ ملی نمی‌ پذیرند.

* در حین بازی‌ های جام‌ جهانی که با اعتراضاتی در ایران همزمان شده بود، شاهد نوعی دو قطبی دربارۀ تیم‌ ملی بودیم. دیدگاه شما در این زمینه چیست؟

تیم‌ ملی جدا از مردم نیست. دو واژه دشمن و خدمت را در نظر بگیرید. خدمت یعنی صداقت، راستی، نوکر مردم بودن و معیشت و امنیت و رفاه را برقرار کردن. سؤال این است که اگر به وضعیت امروز جامعه نگاه کنیم، آیا مسئولان به مردم خدمت کرده‌ اند یا خیر؟ معنای خدمت در جامعۀ ما تغییر کرده و به فشارهای اقتصادی به مردم تبدیل شده است. معنای دشمن هم تغییر کرده است. اینکه برخی مردم را دشمن خطاب می‌ کنند، صحیح نیست. دشمن کسی است که از هفتاد سال پیش تاکنون به ما ظلم کرده و در همه بزنگاه‌ ها کشور ما را تحت فشار قرار داده است. به همین دلیل نیز باید عنوان کرد که معنای واژه دشمن تغییر کرده است.

مسئولان باید برای مردم امنیت و رفاه ایجاد کنند. رسانه‌ ها را در اختیار دارند و مدام به به و چه چه می‌ کنند. پیشنهاد من به صدا و سیما این است که خبرنگارانی را که بین مردم می‌ فرستند تا در نهایت عنوان کنند همه چیز عالی است را با من همراه کنند تا بین مردم برویم و مشخص شود مردم در چه شرایطی زندگی می‌ کنند. تنها ده تا پانزده درصد مردم می‌ گویند شرایط زندگی در ایران عالی است که خبرنگاران صدا و سیما هم مرتب از بین همین افراد گزارش تهیه می‌ کنند. خدمت را مولا علی کرد که هنگامی که از حجاز وارد کوفه شد به مردم گفت همه ببینند من یک اسب، یک خورجین، یک مشک، یک زیرانداز، یک روانداز و یک شمشیر دارم. اگر روزی که خواستم بروم بیشتر از این چیزی با خود بردم بدانید من حاکم فاسدی بودم که چیزی بیش از این با خود بردم. اگر به وضعیت زندگی برخی مسئولان ما نگاه کنید به عمق قاجعه پی می‌برید. فلان مسئول که تا قبل از مسئولیت پایین شهر ساکن بوده امروز در لواسان و بهترین جای شهر تهران خانه دارد و مردم را هم فراموش کرده است. فرزندان آنها هم در خارج از کشور زندگی‌ های آنچنانی برای خود دارند. مردم وقتی با چنین فشارهایی مواجه می‌ شوند، دیگر تحمل ندارند. به همین دلیل نیز هنگامی که تیم‌ ملی با تیم دیگری بازی دارد، تیم مقابل را تشویق می‌ کنند. چه کسی چنین کاری کرده است؟ من و شما؟ خیر؛ آن مسئولان این کار را کرده‌ اند.

به همین دلیل نیز برخی بازیکن تیم‌ ملی سرود تیم‌ ملی را نمی‌ خواند. برخی که به عنوان خدمت به مردم آمده، خدمت نکرده‌ اند، بلکه به خودش و خانواده‌‌ اش خدمت کرده است. اگر به جامعه خدمت کرده بودید، به جز خودی‌ ها، غیرخودی‌ ها هم با شما بودند. با بگیر و ببند که نمی‌ شود، مشکلات مردم را حل کرد. باید به مردم محبت کرد. دین ما، دین محبت است.

* آیا ورزشکاران باید تنها به ورزش بپردازند و یا نسبت به مردم مسئولیت اجتماعی دارند؟

به نظر شما چرا با باقری قرارداد نمی‌ بندند. چرا هیچ‌ کس در این زمینه کاری نمی‌ کند؟ من اگر مدیر باشگاه بودم و چنین شرایطی را می‌ دیدم تیم نمی‌ دادم. اگر بازیکن بودم بازی نمی‌ کردم. چرا سرپرست تیم که رفیق صمیمی آقای باقری است هیچ حرفی در این زمینه نمی‌زند؟ دلیلش این است که از بیرون می‌گویند به بازیکن سه میلیاردی، هفت میلیارد تومان بدهید، هفت میلیاردی را ده میلیارد بدهیم و ده میلیاردی را بیست میلیارد بدهید. در چنین شرایطی بازیکن دیگر از آنها حمایت می‌کند. بازیکن پیش خود می‌گوید اگر من با برخی همراهی کنم ده میلیاردم از بین می‌رود. بروید تحقیق کنید که در باشگاه‌ هایی مانند پرسپولیس و استقلال چه پول‌ هایی به بازیکنان پرداخت می‌شود. این وضعیت درباره تیم‌های صنعتی نیز وجود دارد. مدیران در چنین باشگاه‌ هایی چه کاره‌ اند؟ مگر لولو سرخرمن آنجا گذاشته‌ اند که کسی کاری نمی‌ کند؟ دلیلش این است که اگر کسی اعتراض کند صندلی‌اش را از دست می‌دهد. در چنین شرایطی این سؤال مطرح است که اخلاق کجا رفت؟ پول‌ هایی که باشگاه‌ های صنعتی به بازیکنان می‌ دهند یک طرف کف دست، کارگران کارخانه‌ ها هم یک طرف.

* برخی تلاش می‌ کنند به نام حجاب در جامعه دو قطبی ایجاد کنند. دیدگاه شما درباره وضعیتی که برخی درباره موضوع حجاب در جامعه ایجاد کرده‌ اند چیست؟

در ابتدا باید عنوان کنم خانواده من محجبه هستند. با این وجود تحت هیچ شرایطی نسبت به کسی که دیدگاه دیگری نسبت به حجاب دارد معترض نمی‌ شوم و به ایشان هم مانند یک فرد محجبه احترام می‌ گذارم. آیا کسی اجازه دارد برای بیرون بودن موی یک زن با او برخورد تندی کند؟ دو چیز هر قومی را زمین می‌ زند که آن هم دروغ و افراد نالایق است. این در حالی است که دو چیز هر قومی را بلند می‌ کند و آن عدالت و آزادی است.


در این رابطه