تلاش اروپا برای متوقف کردن خط تولید پهپاد شاهد

pahpad

اتحادیه اروپا نظارت خود را فراتر از افراد و شرکت‌های ایرانی درگیر در تولید پهپاد‌های شناسایی و تهاجمی گسترش داده است تا شرکت‌های بین‌المللی و سایر کشور‌هایی را که به طور غیرمستقیم قطعات ساخت پهپاد را برای ایران تامین می‌کنند، در بر بگیرد.

به گزارش «پارسینه»، کارشناسان امنیتی اروپایی به المانیتور گفته اند که اخیرا همکاری بروکسل و واشنگتن برای از بین بردن زنجیره تامین قطعات و فناوری‌های وارداتی مورد استفاده در پهپاد‌های ایران افزایش یافته است.

در ۲۰ ژوئیه، شورای اروپا اقدامات محدودکننده جدیدی را اعلام کرد که صادرات قطعات مورد استفاده در ساخت و تولید پهپاد از اتحادیه اروپا به ایران را ممنوع می‌کرد. این چهارمین موج تحریم‌های مرتبط با هواپیما‌های بدون سرنشین بود که افراد و نهاد‌های خاص را هدف قرار می‌داد. متعاقباً، تمرکز اطلاعاتی اروپا به سمت شرکت‌های بین‌المللی و افراد غیرایرانی که درگیر تجارت قطعات هواپیما‌های بدون سرنشین هستند، معطوف شد.

روز جمعه، سوئیس اعلام کرد که تحریم‌های خود علیه صنعت پهپادی ایران را تشدید می‌کند و تحریم‌هایی مشابه تحریم‌هایی که اتحادیه اروپا در ژوئیه گذشته اعلام کرد، اعمال می‌کند.

روزنامه گاردین هفته گذشته در گزارشی مدعی شد که برای ساخت پهپاد‌های انتحاری ایرانی از قطعات اروپایی استفاده شده است. در این گزارش به سندی اشاره شده است که در آگوست گذشته در نشست G۷ توسط مقامات اوکراینی ارائه شده و در آن ادعا شده است که صد‌ها هواپیمای بدون سرنشین شاهد ۱۳۱ و شاهد ۱۳۶ که روسیه در سه ماه گذشته علیه اوکراین استفاده کرده است، حاوی فناوری‌های غربی بوده اند.

در این گزارش ادعا شده است که ۵۲ قطعه غربی در مدل شاهد ۱۳۱ و ۵۷ قطعه در شاهد ۱۳۶ کشف شده است. گاردین همچنین گفت که در سند اوکراینی‌ها از پنج شرکت اروپایی از جمله یک شرکت لهستانی تابعه یک شرکت چند ملیتی انگلیسی نام برده شده است.

همچنین روز جمعه گاردین فاش کرد که کمیسیون اروپا به شرکت‌ها و دولت‌های اروپایی هشدار داده است که می‌تواند از فروش برخی قطعات با کاربرد دوگانه به ترکیه و سایر کشور‌هایی که ایران و روسیه ظاهراً قطعات را از آن‌ها خریداری می‌کنند، جلوگیری کند.

ایران از «شرکت‌های صوری» استفاده می‌کند

دیوید خلفا، هماهنگ کننده رصدخانه آفریقا و خاورمیانه در اندیشکده فرانسوی بنیاد ژان ژور، متخصص در امور استراتژیک، ادعا کرد که ایران از شرکت‌های صوری برای تهیه قطعات هواپیما‌های بدون سرنشین از کشور‌هایی مانند ونزوئلا، کاستاریکا، قزاقستان یا ویتنام استفاده می‌کند.

خلفا گفت: «اروپا در مبارزه با تکثیر پهپاد‌های ایرانی عقب مانده بود. حقیقت را بگوییم، تا قبل از حمله روسیه به اوکراین، بروکسل به طور کامل از خطری که این سلاح‌های ارزان قیمت، اما مخرب و کشنده به وجود می‌آورد، آگاه نبود.

اتحادیه اروپا میلیون‌ها یورو برای سیستم‌های دفاع هوایی اوکراین و همچنین برای بهبود سیستم‌های دفاع هوایی خود هزینه می‌کند، در حالی که ایران و روسیه از سلاح‌هایی استفاده می‌کنند که ارزان، اما بسیار مخرب هستند. برای مثال آلمان، به تازگی یک قرارداد بزرگ با اسرائیل برای خرید سیستم دفاع ضد موشکی «پیکان ۳» امضا کرده است، اما آن‌ها با پهپاد‌هایی روبرو هستند که هزینه ساخت کمی دارند - ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو برای هر فروند- و شناسایی آن‌ها دشوار است، زیرا بسیار پایین پرواز می‌کنند.

یک دیپلمات ارشد اروپایی که به شرط ناشناس ماندن با المانیتور صحبت می‌کرد، تأیید کرد که همکاری بین اروپا، ایالات متحده و طرف‌های دیگر مانند اسرائیل در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. وی گفت که برخلاف پرونده هسته ای، اتحادیه اروپا دقیقاً مانند آمریکایی‌ها علیه پهپاد‌های ایرانی بسیج شده است.

این دیپلمات گفت: «زمانی که روسیه برای اولین بار استفاده از پهپاد‌های ایرانی را آغاز کرد، ما تلاش‌های خود را، چه در سطح تحریم‌ها یا اطلاعاتی، روی شبکه [سپاه پاسداران انقلاب اسلامی]متمرکز کردیم. اما راهبرد ما تغییر کرده است. ما اکنون روی این شرکت‌های صوری در سراسر خاورمیانه، آفریقا، خاور دور و آمریکای لاتین از طریق افرادی که لزوماً ایرانی نیستند، فعالیت می‌کنند متمرکز شده ایم.»