سخنگوی فرودگاه مشهد: هم حجاب بان داریم، هم گروه تبیین

hejab4

«چندی پیش در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از حضور افراد موسوم به حجاب‌بان در فرودگاه مشهد منتشر شد. با توجه به اینکه تا پیش از این چنین گروه‌هایی در فرودگاه حضور نداشتند، اکنون چگونگی فعالیت آنان سوال‌برانگیز است. همچنین گاها افرادی که در حوزه عفاف و حجاب فعال اند، در متروی مشهد نیز حضور دارند و تذکراتی را به بانوان می‌دهند‌. البته که این اقدامات در مشهد اصلا به شدت و حدت تهران نیست.» 
 
حسن جعفری، سخنگوی فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد در گفت‌وگو با «انتخاب» در خصوص فعالیت حجاب‌بان‌ها در این فرودگاه اظهار کرد: در فرودگاه نیز مانند سایر مبادی، مسافرین باید قوانین کشور را رعایت کنند. از سمت ستاد امر به معروف و قرارگاه عفاف و حجاب استان دو گروه در حال فعالیت در فرودگاه مشهد اند؛ یک گروه همین افراد موسوم به حجاب‌بان هستند و دسته دیگر گروه تبیین اند که با مردم در مورد حجاب صحبت می‌کنند. 
وی افزود: ما از ارائه خدمات به افرادی که حجاب ندارند معذوریم. لذا ابتدا اعضای گروه تبیین مشغول به فعالیت شدند و در قدم بعدی حجاب‌بان‌ها آمدند و اکنون در فرودگاه مشهد مستقر اند. این گروه‌ها کاملا مردم‌نهاد اند و مجوز قرارگاه عفاف و حجاب را دارند.
  
جعفری همچنین در پاسخ به اینکه آیا اين افراد مجوزی از سمت مدیریت فرودگاه هم کسب کرده‌اند، گفت: هر فعالیتی در فرودگاه مشهد باید با اخذ مجوز از مدیریت و انجام هماهنگی صورت گیرد. 
 
«در متروی مشهد عده‌ای کار فرهنگی انجام می‌دهند، اما حجاب‌بان نیستند» 
همچنین مرتضی مهاجر، مدیر روابط‌ عمومی شرکت بهره‌برداری قطارشهری مشهد نیز در گفت‌وگو با «انتخاب» با بیان اینکه ما در متروی مشهد حجاب‌بان نداریم، اظهار کرد: اما به هر حال بر اساس دستورالعمل‌های موجود، در گیت‌های ورودی به مترو به افراد بی‌حجاب توسط کارکنان قطارشهری تذکر داده می‌شود، وگرنه در متروی مشهد نیروی دائمی خارج از مجموعه قطارشهری برای تذکر در مورد حجاب حضور ندارد.
وی ادامه داد: البته یک سری اقدامات فرهنگی مانند حجاب‌آرایی و تبیین مسائل اعتقادی در متروی مشهد انجام می‌شود. در این چهارچوب، هر از چند گاهی و در حد مثلا هفته‌ای یک بار، برخی افراد از قرارگاه‌های جهادی فعال در حوزه عفاف و حجاب با حضور در ایستگاه‌های متروی مشهد، به ترویج فرهنگ حجاب می‌پردازند. 
 
مدیر روابط‌ عمومی شرکت بهره‌برداری قطارشهری مشهد اضافه کرد: این افراد مجوزهای ستاد امر به معروف را دارند، اما ما با آنان کار مستقیم سلبی انجام نمی‌دهیم‌. یعنی فعالیت این‌ افراددر متروی مشهد بدین شکل نیست که جلوی مردم را بگیرند و برای رعایت حجاب به آنان تذکر دهند و فعالیت‌هایشان در همین حد اقدامات فرهنگی است. 
در ادامه برای اطلاع یافتن در مورد چگونگی سازماندهی اقدامات این چنینی در حوزه ترویج حجاب -چه در قالب حضور حجاب‌بان‌ها و چه در قالب سایر طرح‌ها- و اخذ مجوز از نهادهای بالادستی، با مهدی رضایی دبیر ستاد امر به معروف خراسان رضوی تماس گرفتیم، اما وی اعلام کرد در رابطه با این موضوع حاضر به گفت‌وگو با «انتخاب» نیست.
 
 
منبع : انتخاب