جنگ اوکراین؛ کی‌یف می‌گوید ۲۲ پهپاد روسیه را در اودسا سرنگون کرده

Pahbad Irani-Rousieh-Jang

«اوکراین گفته است که حمله پهپادی روسیه به منطقه اودسا در حاشیه دریای سیاه را ناکام گذاشته است. نیروی هوایی ارتش اوکراین با اعلام این خبر در کانال تلگرام خود نوشت که این حملات با پهپاد «شاهد ۱۳۱ و ۱۳۶» انجام گرفته بود.»
 
به گفته ارتش اوکراین این حمله پهپادی روسیه از جنوب و جنوب شرق صورت گرفته بود. به گفته نیروی هوایی این کشور «۲۲ پهپاد» در آسمان منهدم شده‌اند.
پهپادهای شاهد، ساخت ایران هستند و روسیه در جنگ اوکراین علیه کی‌یف از آنها استفاده می‌کند با این حال مقامات ایرانی هر گونه دخالت در جنگ اوکراین را تکذیب می‌کنند.
 
«فشار بر ایران برای توقف فروش پهپاد به روسیه»
اوکراین در ۱۲ می ۲۰۲۳ در کی‌یف، بقایای پهپادی را به نمایش می‌گذارد که مدعی است از نوع شاهد ۱۳۶ ساخت ایران است.
فایننشال تایمز هفته گذشته در گزارشی اختصاصی به نقل از منابع آگاه نوشت آمریکا ایران را برای توقف فروش پهپادهای نظامی به روسیه زیر فشار قرار داده است و این اقدام بخشی از «تفاهم نانوشته» گسترده در گفتگوهایی است که با هدف تنش‌زدایی و مهار برنامه اتمی ایران انجام شده است.
فایننشال تایمز به نقل از منابع آگاه نوشت دولت جو بایدن این خواسته را در مذاکرات غیر مستقیم در قطر و عمان در سال جاری مطرح کرده است.بنابر این گزارش این گفتگوها در کنار مذاکرات تبادل زندانیان انجام شده است که در نتیجه آن هفته گذشته «چهار شهروند ایرانی-آمریکایی» از زندان اوین به حبس خانگی منتقل شدند.
فایننشال تایمز به نقل از یک مقام ایرانی و همچنین فرد دیگری که در جریان مذاکرات قرار دارد نوشته آمریکا از ایران خواسته تحویل پهپادهای نظامی به روسیه را که در جنگ با اوکراین به کار می‌روند، متوقف کند.
این منابع گفته‌اند که آمریکا همچنین خواستار توقف تامین یا فروش قطعات یدکی این پهپادها است.
 
فایننشال تایمز به نقل از مقام‌های ایرانی که یکی از منابع این گزارش بوده نوشت «تهران که رسما استفاده از پهپادهایش در اوکراین را تکذیب می‌کند بارها از مسکو خواسته است تا استفاده از آنها را در درگیری متوقف کند، اما واشنگتن خواهان «گام‌های ملموس‌تری» است.
مقام ایرانی که با فایننشال تایمز صحبت کرده هر دو طرف مذاکرات امیدوارند اقداماتشان به کاهش تنش بیانجامد.
 
«شبیه‌سازی قطعات خارجی در پهپادهای ایران»
حدود سه ماه پیش موسسه تحقیقات تسلیحاتی مناقشات که یک موسسه بریتانیایی است،‌ از شبیه‌سازی قطعات خارجی مورد استفاده در پهپادهای ایرانی به‌خاطر تشدید تحریم‌های آمریکا خبر داده است.
به گزارش این موسسه که بر روی پهپاد‌های ایرانی مورد استفاده در جنگ اوکراین تحقیق می‌کند، یک شرکت ایرانی به نام سرمد الکترونیک سپاهان توانسته است دو قطعه الکترونیکی مورد استفاده در تولید این جنگ‌افزارها را شبیه‌سازی کند.
 
روزنامه وال استریت ژورنال به نقل ازدامیین اسپلیترز، از مدیران موسسه تحقیقات تسلیحاتی مناقشات نوشت:‌ «فشار تحریم‌ها بر تامین قطعات خارجی باعث شده ایرانی‌ها حس کنند که باید تا حد امکان قطعات را در داخل تولید کنند.»
 
روسیه صدها پهپاد انتحاری ساخت ایران را برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین به کار گرفته است.
ایران فروش پهپاد به روسیه را مربوط به قبل از جنگ اوکراین ‌عنوان کرده است ولی کشورهای غربی تهران و مسکو را به گسترش همکاری‌های پهپادی متهم می‌کنند.
 
موسسه تحقیقات تسلیحاتی مناقشات پیش‌تر در گزارشی از کاربرد قطعات آمریکایی، اروپایی و ژاپنی در تولید پهپادهای ایرانی خبر داده بود.
بسیاری از این قطعات مانند ریزتراشه‌ها، لنز دوربین، موتور و سامانه‌های جهت‌یابی قطعاتی هستند که به راحتی قابل خریداری هستند.
آمریکا و متحدانش با اعمال تحریم‌هایی علیه سازندگان پهپاد در ایران و تامین کنندگان قطعات آن سعی دارند مانع از کاربرد آنها درجنگ اوکراین شوند.
 
 
 
منبع خبر: بی‌بی‌سی فارسی