تحویل مخفیانۀ موشک‌ های دوربُرد اَتَکمز (ATACMS) به اوکراین

Atacms رادیو فردا: شبکه خبری سی‌ ان‌ ان گزارش داد که آمریکا در روزهای اخیر به طور «مخفیانه» موشک‌ های دوربرد اتکمز را به اوکراین تحویل داده که موجب می‌ شود کی‌ یف بتواند اهداف جدیدی از روسیه را که پیشتر دور از دسترسش بود، هدف قرار دهد.

این شبکه خبری آمریکایی نوشت که تأیید چنین انتقال تسلیحاتی روز سه‌شنبه و پس از آن صورت گرفت که تصاویری از تسلیحات موشکی در داخل اوکراین در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد.

سی‌ان‌ان‌ به نقل از مقامات آمریکایی اضافه کرد که اوکراین تاکنون از موشک‌های اتکمز (ATACMS) برای حمله به فرودگاه‌های بردیانسک و لوهانسک در شرق اوکراین که کنترل آنها در دست روسیه است، استفاده کرده است.

این موشک‌ها دارای انواع مختلفی هستند که حداکثر بردشان به ۱۸۶ کیلومتر می‌رسد.

ارتش اوکراین روز سه‌شنبه در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد که در حملات به این فرودگاه‌ها چندین هلیکوپتر روسی، یک انبار مهمات و یک پرتابگر پدافند هوایی منهدم شد، اما مشخص نکرد که آیا برای انجام این حملات از موشک‌های اتکمس استفاده شد یا نه.

کمی بعد رئیس‌جمهور اوکراین اعلام کرد که این کشور برای اولین بار موشک‌های دوربرد اتکمز (ATACMS) ساخت آمریکا را علیه روسیه استفاده کرده، اما او نیز از ارائه جزئیات بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

ولودیمیر زلنسکی شامگاه سه‌شنبه در این زمینه افزود: «توافقاتی که با رئیس جمهور جو بایدن به دست آوردیم در حال اجرا شدن است.» او ادامه داد: «آنها به روشی بسیار دقیق اجرا می‌شوند: اتکمز این را ثابت کرده است.»

با این حال، رئیس‌ جمهور اوکراین مشخص نکرد که ارتش این کشور در کجا و چه زمانی از این موشک‌ ها استفاده کرده است.

از سوی دیگر، آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای موضوع تحویل این موشک‌ها به اوکراین را تأیید کرد.

او گفت: «ایالات متحده اخیرا نوعی اتکمس با قابلیت برد ۱۶۵ کیلومتر را در اختیار اوکراین قرار داده که به عنوان بخشی از حمایت مستمر ما از مردم اوکراین در دفاع از خاک خود در برابر تهاجم وحشیانه روسیه است».

این مقام آمریکایی افزود: «ما معتقدیم که این امر بدون به خطر انداختن آمادگی نظامی ما، تقویت قابل توجهی برای قابلیت‌های میدان نبرد اوکراین ایجاد می‌کند».

سی‌ ان‌ ان به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت نوع موشک‌هایی که ایالات متحده در اختیار اوکراین قرار داده، که مهمات خوشه‌ای حمل می‌کند، در انبارهایی نیست که پنتاگون در صورت دخالت مستقیم آمریکا در جنگ از آنها استفاده کند.

او افزود: «بنابراین هیچ نگرانی وجود ندارد که انتقال آنها به اوکراین مانع از آمادگی نظامی آمریکا شود».

این مقام گفت که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید برای اولین بار در اواسط ماه ژوئیه گذشته از شورای امنیت ملی آمریکا خواست تا با پنتاگون در زمینه ارزیابی تحویل چنین موشک‌هایی به اوکراین همکاری کند.

این درخواست در شرایطی مطرح شده بود که به نظر می‌رسید ضدحملات اوکراین علیه روسیه به کندی پیش می‌رود.

این مقام آمریکایی گفت که این موشک‌ها «در روزهای اخیر» ارائه شده و بایدن در اواسط سپتامبر دستور انتقال آنها را امضا کرده است.

سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که واشینگتن تصمیم گرفت این موشک‌ها را «بی سر و صدا» بفرستد تا روس‌ها را غافلگیر کند. همچنین آمریکا نگران بود که این تجهیزات و سلاح‌ها پیش از استفاده از سوی روسیه مورد هدف قرار گرفته شود.

آمریکا به طور معمول کمک‌های تسلیحاتی خود به اوکراین را اعلام می‌کند اما پیشتر نیز سابقه داشته که تسلیحاتی را به صورت مخفیانه به اوکراین ارائه کرده است.

در تابستان سال گذشته، پنتاگون اذعان کرد که موشک‌های ای‌جی‌ام-۸۸ هارم را بدون اعلام قبلی به اوکراین ارسال کرده است.