اعدام ایوب کریمی پس از ۱۴ سال حبس در زندان قزل حصار و ۶ زندانی دیگر

 انقلاب اسلامی در هجرت: از آنجا که مجازات اعدام غیر قابل جبران است باید لغو شود (ابوالحسن بنی صدر).Karimi-Ayoub2

رادیو فردا: رسانه‌ های حقوق بشری از اعدام ایوب کریمی، زندانی عقیدتی کُرد اهل سنت، در زندان قزلحصار کرج پس از ۱۴ سال حبس خبر می‌ دهند.

سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ خبر داد که آقای کریمی سحرگاه روز چهارشنبه، هشتم آذر، همراه با شش زندانی دیگر به دار آویخته شده است.

هنوز جزئیاتی درباره هویت ۶ زندانی دیگری که همراه با ایوب کریمی اعدام شدند، منتشر نشده است.

بر اساس گزارش وب‌ سایت هه‌ نگاو، ماه گذشته نیز حکم اعدام قاسم آبسته، یکی از هم‌ پرونده‌های ایوب کریمی اجرا شده بود. ۵ متهم دیگر پرونده کماکان در زندان محبوس و در خطر اجرای حکم اعدام هستند.

آن‌ طور که رسانه‌های حقوق بشری کٔرد خبر می‌دهند، ایوب کریمی، به عنوان یکی از متهمان پرونده قتل ماموستا «عبدالرحیم تینا»، به همراه قاسم آبسته و ۵  فعال مذهبی دیگر کُرد، به نام‌ های داود عبداللهی، فرهاد سلیمی، انور خضری، خسرو بشارت و کامران شیخه توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه با اتهاماتی چون «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «عضویت در گروه‌ های سلفی» و «افساد فی‌ الأرض» به اعدام محکوم شدند.

آنها ۱۶ آذر ۱۳۸۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده بودند.

نشست رسیدگی به اتهامات آنها اواخر اسفندماه سال ۱۳۹۴ برگزار و روز پنجم خردادماه سال ۱۳۹۵ رسماً به آنها ابلاغ شد.

این حکم اواخر سال ۱۳۹۵ توسط شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی رازینی نقض و جهت رسیدگی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارجاع داده شد.

خرداد ماه ۱۳۹۷ قاسم آبسته و شش هم‌پرونده‌ای دیگرش به اتهام «افساد فی‌الارض» بار دیگر توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابولقاسم صلواتی به اعدام محکوم شدند.

هه‌ن گاو نوشته حکم مذکور با «فشارهای مکرر اداره اطلاعات ارومیه» از سوی‌ شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور تأیید و ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ رسماً به محمود ولی‌زاده طباطبایی وکیل این زندانیان اعلام شد.

همه متهمان این پرونده در زندان گوهردشت محبوس بودند، و روز دهم مرداد سال جاری پس از تخلیه این زندان، به زندان قزلحصار کرج منتقل شدند.

عفو بین‌ الملل سال ۱۴۰۰ با انتشار بیانیه‌ ای اعلام کرده بود که محاکمه‌ آنها «به شدت ناعادلانه» بوده و احکام آنها بر اساس «اعتراف‌ هایی» بوده که به گفته این زندانیان، تحت «شکنجه» از آن‌ها گرفته شده است.

این ٧ شهروند کُرد اهل سنت پس از بازداشت به دست مأموران وزارت اطلاعات، به عضویت در گروه‌های سلفی متهم شدند، اما آنها این اتهام را رد کرده‌اند.

دست‌ کم ۴ تن از این ٧ زندانی کُرد در نامه‌ های سرگشاده‌ ای از شکنجه‌ های مأموران وزارت اطلاعات در دوران بازجویی خود خبر داده بودند.