کمپین حقوق بشر در ایران: جان توماج صالحی در خطر است

Salehi-Toomaj-5

درپی افشاگری توماج صالحی از شکنجه‌هایش در دوران بازداشت، این نوازنده و خواننده رپ منتقد حکومت بار دیگر بازداشت شد. گفته شده او را از سلول انفرادی به زندان دستگرد منتقل کرده‌اند. کمپین حقوق بشر می‌گوید جان او در خطر است.
توماج صالحی، نوازنده و خواننده رپ مخالف جمهوری اسلامی، پس از افشای شکنجه‌های دوران حبس‌اش، بار دیگر بازداشت شد.
کمپین حقوق بشر در ایران، جامعه جهانی، به ویژه مدافعان آزادی بیان و هنرمندان معترض را فراخواند برای آزادی دائم او تلاش کنند.
هادی قائمی، مدیر اجرایی کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «دستگیری غیرقانونی، شکنجه و اکنون بازداشت مجدد توماج نشان دهنده واقعیت تلخی است که هنرمندان و مخالفان در ایران با آن روبرو هستند.»
این فعال حقوق بشر گفت: «مقامات در ایران ابتدا توماج را به دلیل ناتوانی در اثبات اتهامات ساختگی علیه او آزاد کردند، اما زمانی که مشخص شد او ساکت نخواهد ماند، کمتر از دو هفته بعد دوباره او را بازداشت کردند.»
قائمی گفت توماج صالحی "مظهر صداهایی در ایران است که یک حکومت خشونت‌گرا و بیگانه با قانون قادر به ساکت کردن آن‌ها نیست". او تأکید کرد: «جهان باید توجه داشته باشد که مسئله تنها بر سر آزادی توماج نیست، بلکه جان او در خطر است.»
کمپین حقوق بشر از هیأت حقیقت‌یاب مستقل سازمان ملل متحد، هنرمندان و مدافعان آزادی بیان و رهبران کشورها خواسته است برای آزادی توماج صالحی تلاش کنند، زیرا جان او در خطر جدی است.
یک منبع مطلع که به دلایل امنیتی نمی‌خواسته نامش فاش شود، به کمپین حقوق بشر گفته است که توماج در جریان دستگیری اول خود، یک شکنجه ۱۲ ساعته و ضرب و شتم توسط حدود ۶۰ مأمور امنیتی را متحمل شده، به طور که به بیهوشی او منجر شده است.
توماج گفته است در یک وضعیت خشونت‌بار ضربات متعددی به سر و صورت او وارد کرده‌اند که منجر به شکستگی پا و جراحت شدید انگشتانش شده است. به‌رغم جراحات شدید، توماج به مدت ۲۰ روز بدون هیچ گونه مراقبت پزشکی در سلول انفرادی رها شده است. او پس از یک سال و ۲۱ روز حبس و شکنجه آزاد شد و به‌تازگی درمان‌های پزشکی را آغاز کرده بود که دوباره به طرزی خشونت‌بار بازداشت شد.
توماج در ویدئوی شرح شکنجه‌هایش همچنین ادعاهای اسدالله جعفری، رئیس کل دادگستری اصفهان را رد کرده است که به خبرگزاری "میزان" وابسته به قوه قضائیه گفته بود توماج صالحی هیچ گونه شکایتی به مراجع قضایی ارائه نداده است. در پی این ادعا، وکیل مدافع توماج اسناد و شکایت‌نامه خود را منتشر کرد و گفت که این ادعا کذب محض است.
بر اساس اطلاع منابع کمپین حقوق بشر در ایران، توماج پس از دستگیری مجدد به مدت چند روز بدون امکان تماس، در انفرادی محبوس بوده است. خانواده‌اش از تماس با او منع شده بودند. این منبع آگاه گفته است، به نظر می‌رسد وزارت اطلاعات در سازماندهی بازداشت مجدد و خودسرانه توماج دست داشته است.
امیر رئیسیان، وکیل وی گفته است: «در ۱۳ آذر پس از انتقال از مکانی نامعلوم به زندان دستگرد، در نهایت اجازه داده شد با خانواده‌اش تماس بگیرد.» او گفت، در مورد بازداشت مجدد حکم قضایی صادر نشده، اما قرار بازداشت موقت مربوط به پرونده قبلی وی اعاده و تشدید شده است.

منبع: دویچه وله