امکان اعدام تعداد بیشتری از زندانیان سیاسی/ حداقل ۵۸۲ اعدام در سال ٢٠٢٢ میلادی توسط رژیم ولایت فقیه

edam gharib astane be zodiدویچه وله فارسی: "سازمان حقوق بشر ایران" در بیانیه‌ای با اشاره به اجرای حکم اعدام کامران رضایی، از بازداشت‌ شدگان اعتراضات آبان ۹۸ در زندان عادل آباد شیراز و همچنین اعدام میلاد زهره‌وند، از بازداشت شدگان مراسم چهلم مهسا امینی، ایوب کریمی، زندانی اهل‌ سنت کُرد در زندان قزل‌ حصار کرج و یک زندانی سیاسی دهه شصت به نام هرمز صابری (گدا علی صابر مطلق)، در مورد خطر اعدام تعداد بیشتری از زندانیان سیاسی هشدار داد.

محمود امیری‌ مقدم، مدیر این سازمان با اشاره به افزایش موارد اعدام زندانیان سیاسی و معترضان در روزها و هفته‌ های اخیر گفت: «خطر جدی جان زندانیان سیاسی و معترضان محکوم به اعدام را تهدید می‌ کند. سکوت بیشتر جامعه جهانی جایز نیست. رهبران امروز جمهوری‌ اسلامی پیشینه کشتار زندانیان سیاسی و جنایت علیه بشریت را دارند. فقط هزینه بالای سیاسی‌ از سوی جامعه جهانی‌ ست که آنها را از تکرار این جنایات باز داشته است.»

سازمان حقوق بشر ایران اعدام کامران رضایی ۳۳ ساله، زندانی سیاسی و از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۳۹۸، روز پنجشنبه ۹ آذر ماه، در زندان مرکزی شیراز را تأیید کرده است.

این سازمان به نقل از یک منبع مطلع نوشت: «کامران رضایی در اعتراضات سراسری ۹۸ به اتهام قتل یک بسیجی با ضربات قمه بازداشت و مدت ۷ ماه را در انفرادی در بازداشت سپری کرد و زیر شکنجه مجبور به اعتراف علیه خود شده بود. میزان شکنجه به حدی بود که کامران می‌گفت تا مدت زیادی در ادرارش خون بوده و گوش سمت راستش دچار مشکل شده بود. او همیشه می‌ گفت که بی‌ گناه است و آزاد می‌ شود».

این منبع همچنین با اشاره با اینکه کامران رضایی در ۸ سالگی پدر خود را از دست داده بود و با نامادری خود زندگی می‌کرد، به سازمان حقوق بشر ایران گفته است: «او هیچ عضو خانواده یا فرد دلسوزی نداشت تا در این مدت برایش کاری بکنند یا اخبارش را رسانه‌ای کنند».

گزارش تکمیلی از اعدام ۷ زندانی در زندان قزل‌ حصار:

سازمان حقوق بشر ایران پیش از این با اعلام این خبر که صبح چهارشنبه ۸ آذر ماه، حکم اعدام ۷ مرد در زندان قزل‌ حصار کرج به اجرا درآمده است، هویت تنها یکی از زندانیان یعنی ایوب کریمی، زندانی اهل‌ سنت کرد را اعلام کرده بود. بر اساس این گزارش، ایوب کریمی به اتهام محاربه و افساد فی الارض از طریق "اقدام مسلحانه و عضویت در یک گروه سلفی جهادی" به اعدام محکوم شده بود.

اطلاعات جدید این سازمان حاکی از آن است که از میان ۶ زندانی دیگر، دو تن با اتهامات مرتبط با "مواد مخدر" و ۴ تن دیگر به اتهام "قتل عمد" به اعدام محکوم شده بودند.

به گزارش این سازمان، نام یکی از زندانیانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده، باقر محمدی بوده است. بر اساس این گزارش، زندانی دیگری که به اتهام "قتل عمد" به اعدام محکوم شده بود، اقبال فتاحی نام داشته، اما هویت ۴ نفر دیگر تاکنون احراز نشده است.

سازمان حقوق بشر ایران با یادآوری این که شمار موارد اعدام زندانیان با اتهام مواد مخدر طی ٣ سال گذشته به‌ طور مداوم افزایش شدیدی داشته،‌ نوشت: است، "در مقایسه با ۶ ماه اول سال ۲۰۲۲ که ۹۱ نفر به اتهام‌ های مرتبط با مواد مخدر اعدام شده بودند"، آمار اعدام این گونه متهمان امسال ۱۲۶ درصد افزایش داشته و "۲۰۶ اعدام با این اتهام به ثبت رسیده است".

این سازمان حقوق بشری ضمن بیان این که در سال ۵۸۲ دست‌ کم ۵۸۲ نفر در زندان‌ های ایران اعدام شده‌ اند خاطرنشان می‌ کند که رسانه‌ های داخل کشور تنها ۷۱ مورد از این اعدام‌ها را منعکس کرده‌ اند.