مولوی عبدالحمید: خشونت، خشونت به بار می‌آورد ... از خشونت دوری کنند ... حرف که می‌ شنوند، رسیدگی کنید

abdolhamid molaviدویچه وله فارسی: در حالی که یک هفته از حمله "جیش‌العدل" به مقر انتظامی راسک می‌گذرد مولوی عبدالحمید در نماز جمعه زاهدان همه طر‌ف‌ ها را برای تأمین امنیت به آرامش دعوت کرد. او از اسرائیل و فلسطینیان هم خواست که با یکدیگر مذاکره کنند.

در حالی که جو سنگین امنیتی در زاهدان یک هفته بعد از حمله  گروه "جیش‌العدل" به مقر انتظامی راسک هنوز به قوت خود باقی است، مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌ های نماز جمعه اول دی‌ ماه همگان را به پرهیز از خشونت فراخواند.

او ضمن اشاره به شرایط سخت اقتصادی مردم گفت که در اعتراضات اخیر هم تأکید شده بود که حرف مردم شنیده شود و به خواسته‌ های به‌حق آنان رسیدگی شود.

عبدالحمید با اشاره به بروز نا امنی در هفته گذشته در سیستان و بلوچستان بر لزوم حفظ امنیت در این استان و کشور تأکید کرد و گفت: «خشونت، خشونت به بار می‌آورد و توصیه ما این است که از خشونت دوری کنند و به گفتمان برگردند و حرف طرف را که می‌شنوند، رسیدگی کنند».

امام جمعه اهل سنت زاهدان تأکید کرد که خشونت را به هر شکلی که باشد و از هر طرفی که اعمال می‌شود محکوم و شیوه مدنی و گفتگو را پیشنهاد می‌ کند. او "همه طرف‌ ها" را به رعایت امنیت فراخواند و تأکید کرد که در استان و کشور باید امنیت رعایت شود.

در حادثه راسک دست‌ کم ١١ نفر از نیروهای پلیس کشته و ٧ نفر زخمی‌ شده‌ اند. این اقدام گروه "جیش‌ العدل" که چند ساعت پیش از برگزاری نماز جمعه هفته قبل در زاهدان اتفاق افتاد، شرایط امنیتی را در زاهدان و دیگر شهرهای سیستان و بلوچستان تشدید کرد.

در همین حال گروه رسانه‌ ای "حال وش"، فعال در حوزه مسائل استان سیستان و بلوچستان صبح روز جمعه اول دی‌ ماه ۱۴۰۲ با انتشار ویدئویی از حرکت ده‌ ها دستگاه موتورسیکلت و خودروی نظامی از یکی از مقرهای نظامی زاهدان به سمت مصلی مکی این شهر خبر داد.

گفته شده که حکومت با وجود استقرار نیروهای نظامی و امنیتی در معابر منتهی به مصلی و مسجد مکی زاهدان نتوانست مانع برگزاری نماز جمعه اهل سنت زاهدان شود.

حضور طلاب خارجی در مدرسه دینی زاهدان "قانونمند می‌ شود":

مولوی عبدالحمید درباره دستگیری برخی طلاب خارجی که در مدرسه دینی زاهدان تحصیل می‌ کنند نیز گفت، مذاکراتی انجام شده و توافق شده است که آنان تا پایان سال تحصیلی حوزه‌ ها به تحصیل خود ادامه دهند و پس از آن موضوع ورود طلاب قانونمند شود.

او در بخشی از صحبت‌ های خود افزود، حضور طلاب خارجی با "چالش" روبرو شده بود، اما اگر دولت همکاری بکند، این کار امکان‌ پذیر است.

دعوت عبدالحمید از طرف‌های درگیر در جنگ غزه به مذاکره:

امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به جنگ غزه دو طرف را به مذاکره فراخواند و گفت: «امنیت اسرائیل و فلسطینی‌ ها و نسل‌ های آینده فقط با گفتگوی عادلانه و منصفانه و عدالت و شنیدن حرف طرف مقابل بدست می‌ آید».

او تأکید کرد که این جنگ "همان اندازه که به فلسطینی‌ ها ضربه زده به اسرائیل هم نقصان بزرگی وارد کرده است."

مردم زاهدان به درخواست عبدالحمید پس از اقامه نماز جمعه با سکوت از مصلی خارج شدند.


در این رابطه