مولوی عبدالحمید خواستار آزادی زندانیان سیاسی و علمای اهل سنت - تعطیل اجباری نمازخانه‌ های سنتی تهران و مشهد

abdolhamid molaviدویچه وله فارسی: مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان از بسته شدن چندین نمازخانه اهل سنت در تهران و مشهد خبر داد. او از مقامات استان سیستان و بلوچستان هم خواست فضای امنیتی برداشته شود. عبدالحمید خواستار آزادی زندانیان سیاسی شد.

منابع خبری بلوچ از جمله وبسایت "حال‌وش" روز جمعه ۳ آذر (۲۴ نوامبر) از جو سنگین امنیتی زاهدان و حضور نیروهای نظامی در ورزشگاه مجاور مصلای زاهدان پیش از نماز جمعه خبر دادند.

ویدئوهای منتشر شده هم حضور مأموران و خودروهای حکومتی را در اطراف مسجد مکی و مصلای زاهدان نشان می‌دهند.

مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان از تعطیلی و پلمپ چندین نمازخانه‌ اهل سنت در تهران و مشهد توسط مأموران خبر داد. عبدالحمید گفت که در این نمازخانه‌ ها هیچ مشکلی وجود نداشته و "کلمه‌ ای به زیان حاکمیت گفته نشده است". او افزود در هیچ جای دنیا عبادت اجازه نمی‌ خواهد.

اعتراض اهل سنت به بسته شدن مراکز دینی خود در پایتخت سابقه‌ای طولانی و عمری به اندازه جمهوری اسلامی دارد.

نمازخانه پونک تهران تنها یکی از این موارد است که در تابستان ۱۳۹۴ توسط نیروهای امنیتی تهران بزرگ پلمپ و تخریب شد. تخریب این نمازخانه در حالی روی داد که اهل ‌سنت تهران از داشتن مسجد در پایتخت محرومند و نمازهای خود را در منازل استیجاری (نمازخانه) برگزار می‌کنند.

عبدالحمید در آن زمان در نامه‌ ای اعتراضی به علی خامنه‌ ای نوشت: «این گونه اقدامات افراطی سبب یاس و نا امیدی اهل سنت می‌ شود و به اختلافات شیعه و سنی دامن می‌ زند».

عبدالحمید: اهل سنت ایران هیچ رسانه‌ای ندارد

امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه صحبت‌ های خود گفت که اهل سنت در کشور هیچ رسانه‌ای هم ندارند که مشکلات خود را منعکس کنند و از صدا و سیما که به گفته عبدالحمید "رسانه‌ ای ملی" است که با "بیت‌المال" تأمین می‌شود هم نمی‌ توانند استفاده کنند.

این روحانی منتقد حکومت در ادامه از فیلترینگ نیز انتقاد کرد و گفت اجازه نمی‌ دهند اهل سنت حتی تلویزیون ماهواره‌ ای داشته باشند و سایت‌ های آنان را فیلتر کرده‌ اند.

پس از خیزش مردمی شهریور ۱۴۰۱ حکومت وبسایت‌ های سنی کشور، از جمله "سنی آنلاین" پایگاه رسمی اطلاع‌ رسانی اهل سنت ایران را فیلتر کرد.

حکومت همچنین در روزهای گذشته فعالان رسانه‌ ای را که برای انتشار خطبه‌ های نماز جمعه عبدالحمید و مولوی محمد حسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر استان گلستان تلاش می‌ کردند، دستگیر کرد.

دستگیری علمای اهل سنت:

فشار به اهل سنت با دستگیری علمای آنان در روزهای اخیر افزایش یافت.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخشی از سخنان خود در این ارتباط به حاکمیت هشدار داد و گفت: «برخی علمای اهل سنت تنها به دلیل اینکه انتقاد کرده‌ اند زندانی شده‌اند. این جلوه خوبی ندارد و باید همه آنان آزاد شوند».

عبدالحمید خواستار آزادی زندانیان سیاسی، از جمله علمای دستگیر شده سنی شد.

برگزاری تظاهرات سکوت با وجود حضور گسترده نیروهای انتظامی:

او در قسمت دیگری از خطبه‌ های نماز جمعه خود توجه را به امنیتی شدن استان سیستان و بلوچستان، بخصوص زاهدان هم جلب کرد و از شورای تأمین استان سیستان و بلوچستان خواست که فضای امنیتی در این استان، ورودی‌ های شهر زاهدان و محل برگزاری نماز جمعه برداشته شود.

معترضان بلوچ پس از مراسم نماز جمعه، به درخواست مولوی عبدالحمید و به دلیل شرایط حاکم در کشور و منطقه، این جمعه هم موقتاً "تظاهرات سکوت" برگزار کردند و شعاری ندادند.

گروه رسانه‌ ای "حال وش" فعال در حوزه مسائل استان سیستان و بلوچستان، فیلم برگزاری "تظاهرات سکوت" را منتشر کرد.

علاوه بر زاهدان در شهر خاش نیز فضای امنیتی برقرار بود و نیروهای نظامی در اطراف مسجد الخلیل خاش مستقر شدند.


در این رابطه