مولوی عبدالحمید: اگر سیاست‌ های داخلی و خارجی تغییر نکنند، مشکلات بیشتر می‌ شوند/ جهالت تعصبات و تبعیض های مذهبی

abdolhamid molavi دویچه وله فارسی: مراسم نماز جمعه اهل سنت زاهدان در شرایط امنیتی برگزار شد. عبدالحمید با بیان مشکلات معیشتی مردم از حکومت خواست سیاست خود را تغییر دهد. نیروهای امنیتی پیشتر رانندۀ عبدالحمید را احضار و بازداشت کردند.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌ های نماز جمعه ۸ دی (۲۹ دسامبر)  با بیان مشکلات معیشتی مردم در جامعه گفت، اگر سیاست‌ های داخلی و خارجی حاکم بر کشور به نفع مردم و منافع ملی تغییر نکنند، مشکلات بیشتر می‌ شوند. او "تعصبات و تبعیض مذهبی" را "جهالت" دانست.

عبدالحمید از حاکمان کشور هم خواست "اول به فکر ملت ایران باشند و بعد کشورهای همسایه".

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین افزود حقوق در یافتی معلم‌ ها، کارگران، بازنشسته‌ ها و کارمندان کفاف هزینه‌ه ای زندگی را نمی‌ دهد.

تظاهرات سکوت مردم زاهدان بعد از نماز جمعه:

گروه رسانه‌ ای "حال وش" فعال در حوزه مسائل استان سیستان و بلوچستان، روز جمعه ۸ دیماه ۱۴۰۲ با انتشار ویدئویی از برگزاری تظاهرات سکوت مردم بلوچ خبر داده است.

حال وش در شبکه اکس (توییتر سابق) از استقرار نیروهای امنیتی در زاهدان هم گزارش داده است.

احضار و دستگیری راننده عبدالحمید:

حکومت تلاش می‌ کند با دستگیری بستگان و نزدیکان عبدالحمید عرصه را بر این روحانی منتقد سنی تنگ‌تر کند. در این راستا روز پنجشنبه ۷ دی (۲۸ دسامبر) راننده مولوی عبدالحمید احضار و دستگیر شد.

مقامات امنیتی دلیل احضار و  بازداشتت راننده عبدالحمید را توضیح نداده‌اند اما این اولین‌بار هم نیست که نزدیکان این روحانی سنی بلوچ را دستگیر می‌کنند. این اقدامات نهادهای امنیتی بخاطر وارد کردن فشار  و به سکوت وادشتن امام جمعه اهل سنت زاهدان انجام می‌گیرد.

وضعیت امنیتی در استان سیستان و بلوچستان در هفته گذشته پس از انتشار یک فایل صوتی و افشا سخنان یکی از فرماندهان سپاه در این استان بیشتر تشدید شد.

در فایل صوتی یاد شده نام برخی از فعالان سیاسی و مدنی بلوچ  چون حبیب‌ الله سربازی و مولوی عبدالغفار نقشبندی نام برده شده و مورد تهدید قرار گرفته‌ اند.


در این رابطه