دودستگی در افکار عمومی ایرانیان در حمایت و همدردی با مردم فلسطین

Gaza-Bimarestan-1 rfi فارسی: عملیات نظامی ارتش اسرائیل در نوار غزه تاکنون، به گفتۀ منابع فلسطینی، نزدیک به ۵۰۰۰ هزار کشته بجا گذاشته است. ارتش اسرائیل این عملیات را در واکنش به حملۀ تروریستیِ هفتم اکتبرِ حماس آغاز کرد. در آن روز بیش از هزار تروریست حماس وارد خاک اسرائیل شدند، مردم غیرنظامی را از پیر و جوان و کودک کشتند و بسیاری را به گروگان گرفتند. شمار کشته شدگان اسرائیلی تا امروز ۱۴۰۰ نفر اعلام شده است. ارتش اسرائیل شمار گروگان‌ ها را ۲۲۲ تن اعلام کرده است.

آتش جنگ اسرائیل با حماس مانند هر جنگی در عرصۀ تبلیغات نیز شعله ور است. هنوز نظرسنجی معتبری حتی در کشورهای غربی انجام نگرفته است تا پشتیبانی افکار عمومی آن کشورها را از این یا آن یک از طرفین جنگ کم و بیش نشان دهد. آنچه به ظاهر دیده می‌ شود این است که این جنگ در جامعه‌ های سیاسی بعضی از کشورهای غربی بویژه فرانسه، نفاق و دو دستگی ایجاد کرده است، اما گفته می‌ شود در بیشتر کشورهای عرب پشتیبانی از فلسطینی‌ ها و تا حدودی حماس چشمگیرتر است.

دودستگی در افکار عمومی ایرانیان از همان آغاز جنگ ظاهر شد. پس از حملۀ تروریستی حماس به اسرائیل بسیاری از ایرانیان با مردم اسرائیل احساس همدردی و اعلام همبستگی کردند. با نگاهی به رسانه‌ های فارسی زبان و شبکه‌ های اجتماعی می‌ بینیم که بیشینۀ مردم ایران از حماس و جهاد اسلامی بیزارند، بویژه از آن رو که این دو سازمان از پشتیبانی مالی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی برخوردارند. نمی‌ توان گفت، ادامۀ جنگ که با کشته شدن بیش از پیش غیرنظامیان فلسطینی همراه است، چه تغییری در افکار عمومی ایرانیان نسبت به این جنگ ایجاد خواهد کرد؟

حقیقت این است که در ایران جز هواداران جمهوری اسلامی و گروه‌ هایی از چپ‌ گرایان سابق و بعضی از ناسیونالیست‌ های تازه به دوران رسیده، دیگر کسی شعار نابودی اسرائیل نمی‌ دهد. «راه حل دو دولت» را بیشینۀ ایرانیان و بسیاری از سازمان‌ ها و جریان‌ های سیاسی ایرانی پذیرفته‌ اند. در رسانه‌ ها و شبکه‌ های اجتماعی گروه‌ های بزرگی از ایرانیان آشکارا اعلام می‌ کنند که جمهوری اسلامی مسألۀ فلسطین را بهانه و ابزاری برای ادامۀ حیاتِ خود ساخته و ثروت ملی کشور را صرف جنگی می‌ کند که نه تنها سودی برای ایرانیان ندارد، بلکه کشور را در معرض حملۀ اسرائیل و هم‌ پیمانان بین‌ المللی آن قرار می‌ دهد.

از سال ۱۳۸۸ معترضان و مخالفان جمهوری اسلامی در خیابان‌ های کشور شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» می‌ دهند. برای مقابله با این شعار، هواداران جمهوری اسلامی نیز که روز به روز از شمارشان کاسته می‌ شود، در راهپیمایی‌ های روز قدس شعار «هم غزه، هم لبنان، جانم فدای اسلام» می‌ دهند.

اینکه برای جمهوری اسلامی، اسلامیت مقدم بر ایرانیت است بر کسی پوشیده نیست. با توجه به همین حقیقت است که مخالفان نظام در ایران پرسشی منطقی مطرح می‌ کنند: چرا جمهوری اسلامی که سنگ مسلمانی به سینه می‌ زند و از گروه‌ های تروریستیِ فلسطینی حمایت مالی و تسلیحاتی می‌ کند، چشم خود را بر ظلمی که در کشورهایی مانند چین و روسیه و برمه بر مسلمانان می‌ رود، بسته است و آن‌ را محکوم نمی‌ کند؟

برای مثال، سرگذشت مسلمانان میانمار یا برمه را که «رُهینگیا» نامیده می‌ شوند، در نظر بگیریم. آنان کمتر از ۴ درصدِ جمعیت ۵۲ میلیونی میانمار را تشکیل می‌ دهند. دولت برمه در سال ۱۹۸۲ آنان را از ملیت برمه‌ ای محروم کرد، چنان که در عمل به مردمی بی‌ وطن تبدیل شدند.

مسلمانان رُهینگیا، برخلاف فلسطینی‌ ها در اسرائیل، از حقوق سیاسی محروم اند. نمی‌ توانند در انتخابات شرکت کنند. حق مسافرت به مناطق دیگر را ندارند. نمی‌ توانند با بودایی‌ ازدواج کنند. حق گشادن دکّان و داد و ستد با بودایی‌ ها را ندارند. ب رپایۀ قانونی که دولت برمه در سال ۲۰۱۲ به تصویب رساند، مسلمانان رُهینگیا نمی‌‌ توانند چندین فرزند داشته باشند و فاصلۀ سنّی میان فرزندانشان نباید از سه سال کمتر باشد. چرا رهبر جمهموری اسلامی در برابر رفتار شرم‌ آور نظامیان میانمار با مسلمانان رُهینگیا سکوت کرده است؟ این پرسش را ایرانیان نه تنها از جمهوری اسلامی، بلکه از همۀ دشمنانِ ایرانی اسرائیل و حامیان بی قید و شرط فلسطینی‌ ها می‌ کنند.

یا مسلمانان اویغور را در نظر بگیریم که حزب کمونیست چین سالیان درازی است می‌ کوشد آنان را به زور از زبان و سنت و فرهنگ آبا و اجدادی‌ شان جدا کند. سه سال پیش هنگامی که علی خامنه‌ ای، رهبر جمهوری اسلامی، در حضور شماری از اعضای دولت، توافق صلح میان امارات متحد عربی و اسرائیل را خیانت به دنیای اسلام و ملت‌ های عرب خواند، مایک پُمپِئوُ، وزیر امور خارجۀ آمریکا، پرسشی منطقی از او کرد که دیری است ایرانیان از خامنه‌ ای و هواداران جمهوری اسلامی می‌ کنند.

خامنه‌ ای گفت: رهبرانِ امارات متحد عربی با امضای توافق صلح با اسرائیل نه تنها مسئله فلسطین را به دست فراموشی سپرده‌ اند، بلکه پای اسرائیل را به منطقه باز کرده‌اند؛ و وزیر امور خارجۀ آمریکا، در حساب توئیتری خود خطاب به او نوشت: اگر به دنبال کسانی هستید که به اسلام خیانت می‌ کنند، جای دوری نروید. چین در پی نابود کردن اویغورهاست. چرا رفتارهایِ وحشتناکِ حزب کمونیست چین را با این مسلمانان محکوم نمی‌ کنید؟ منتظر محکومیت علنیِ این رفتار ها از زبان شما هستم.

در جنگ روسیه با چچن‌ های مسلمان به قولی از ۸۰ تا ۱۰۰ هزار نفر کشته شدند. استقلال‌ طلبی جمهوری مسلمان نشین چچن را گهگاه گروه‌ های تندرو اسلامگرا از نوع حماس و جهاد اسلامی رهبری می‌ کردند. ایرانیان از رهبران جمهوری اسلامی می‌ پرسند، چرا به پشتیبانی از چچن‌ های مسلمان برنخاستید و کشتار آنان را به دست رهبران روسیه، محکوم نکردید؟

این‌ ها همه نشان می‌ دهند که جمهوری اسلامی، مسألۀ فلسطین را ابزاری برای بقای خود تبدیل کرده است. دیدیم که پس از حملۀ حماس به اسرائیل و واکنش ارتش اسرائیل به آن حمله، گامی عملی در جهت حمایت از مردم غزه برنداشت.

می‌ ماند ناسیونالیست‌ های تازه به دوران رسیده که اینجا و آنجا اسرائیل و گاه یهودیان را دشمن ایران توصیف می‌ کنند. فهمیدنی است که بعضی از سیاستمداران و فرماندهان اسرائیلی، جمهوری اسلامی را در اوضاع و احوال کنونی تهدید کنند. اما بی‌ پروایی است اگر بگوییم اسرائیل قصد نابودی ایران را دارد. در این شکی نیست که اسرائیلی‌ ها خواهان نابودی جمهوری اسلامی‌ اند. اما به یاد داشته باشیم که از زمان تشکیل اسرائیل، سیاستمداران اسرائیلی همواره حساب ایران و ترکیه را از حساب کشورهای مسلمان عربی در منطقه جدا کرده‌ اند؛ و این کاملاً طبیعی است. حتی در جنگ ایران و عراق، نگران تشکیل جبهۀ پان عربی بر ضد ایران بودند و به جمهوری اسلامی غیر مستقیم اسلحه فروختند. از همین روست که کسانی توصیه می‌ کنند ما ایرانی‌ ها در اوضاع و احوال پر تب و تاب کنونی، شور و هیجان خود را مهار کنیم و از دشمن‌ تراشی بیهوده بپرهیزیم.