جوزپ بورل: اگر فاجعۀ غزه پایان نیابد ممکن است تمام خاورمیانه در آتش آن بسوزد

borel joseph ue

جوزپ بورل رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تأکید کرد که حل و فصل درگیری اسرائیل و فلسطین در غزه، به یک «راه حل بیرونی از سوی جامعۀ بین‌المللی» نیاز دارد.

جوزپ بورل رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه ٣ ژانویه (١٣ دی)، در جریان سخنرانی در یک نشست دیپلماتیک در لیسبون پایتخت پرتغال، تصریح کرد: «آنچه ما در بیش از ۳۰ سال گذشته آموخته‌ایم و اکنون با فاجعه غزه می‌آموزیم، این است که راه حل پایان دادن به درگیری میان اسرائیل و فلسطین باید از بیرون تحمیل شود».

به گزارش خبرگزاری رویترز، جوزپ بورل در ادامه گفت: «از آنجا که دو طرف هرگز نمی‌توانند به توافق برسند، راه حل احتمالی برای این مناقشه باید از سوی جامعه بین‌المللی و از بیرون به طرفین تحمیل شود».

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین هشدار داد که «اگر این فاجعه به‌زودی پایان نپذیرد، ممکن است تمامی خاورمیانه در شعله‌های آتش آن بسوزد».

وی با اشاره به اینکه ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و عرب‌ها باید در تلاش‌ها در این زمینه مشارکت داشته باشند، تصریح کرد: «دستیابی به صلح پایدار زمانی میسر خواهد شد که جامعۀ بین‌المللی برای تحقق آن مشارکت کرده و راه‌حلی بیابد».

جوزپ بورل پس از این سخنرانی، با شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی در لیسبون، ضمن اشاره به کشته شدن صالح العاروری نفر دوم گروه حماس و همراهانش در پی حملۀ پهپادی منتسب به اسرائیل در جنوب بیروت، تأکید کرد: «آنچه دیروز با مرگ رهبران حماس اتفاق افتاد، عامل دیگری است که می‌تواند به تشدید تنش‌ها منجر شود».

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که قصد داشت روز پنجشنبه در چارچوب سفر خود به خاورمیانه برای مذاکره پیرامون راه‌حلی برای پایان دادن به درگیری‌ها به لبنان نیز برود، همچنین گفت که این سفر ممکن است لغو شود.

از زمان آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس در نوار غزه که حدود سه ماه از آن می‌گذرد، این نخستین بار است که حومۀ بیروت پایتخت لبنان هدف حمله قرار می‌گیرد.

بر اساس بیانیۀ گروه حماس و رسانه‌های لبنانی، در جریان حمله پهپادی شامگاه گذشته که دفتر حماس در جنوب بیروت را هدف گرفته است، علاوه بر صالح العاروری، دو فرمانده دیگر حماس به نام‌های سمیر فندی و عزام الاقرع و نیز چهار عضو دیگر این گروه کشته شدند.
.
رادیوفرانسه