دعوت رسمی رژیم ولایت فقیه از رژیم طالبان برای سفر به ایران/ تبادلات تجاری و سرمایه‌ گذاری در افغانستان؟

Taleban-Iran-1انتخاب: جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده مجلس گفت: سفر هیأتی از طالبان به ایران فرصت ارزشمند بود و نباید توقع داشته باشیم همه چالش‌ های ما با افغانستان با این سفر حل شود.

جلیل رحیمی جهان آبادی درباره سفر هیأتی از طالبان به کشورمان گفت: کشور افعانستان دارای مرز طولانی و تاریخ بسیار طولانی‌تر و اشتراکات زیادی با کشورمان است. ما درحال حاضر پذیرایی میلیون‌ ها مهاجر افعانستانی هستیم که به صورت مجاز و غیرمجاز در ایران حضور دارند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اینکه ما مسائل مرزی با افعانستان داریم، عنوان کرد: با تبادلات مرزی ما با افغانستان، مرز تجاری دوغارون، مرز میلک و سایر نقاط ارتباطی مرزی تامین می‌شود. ما تعاملات اقتصادی با این کشور داریم و شرکت‌های ما در بعضی از زمینه‌ها فعال و رو به گسترش است.

وی با بیان اینکه سفر هیأت طالبان به عنوان حکومت مستقر در افغانستان به نظر من می‌ تواند فرصت ارزشمندی برای شنیدن دیدگاه‌ های یکدیگر باشد، اظهار داشت: به هرحال ما دیدگاه‌‌ هایی نسبت به حضور مهاجرین افعانستانی، حقابه‌ ها و بعضی از اختلاف‌ نظرهای مرزی و همچنین پیرامون افرایش تعاملات مرزی و گمرکات داریم و این سفر می‌ تواند فوق‌العاده مؤثر و راهگشا باشد.

رحیمی جهان‌ آبادی افزود: از اقدام شایسته‌ آقای کاظمی‌ قمی در دعوت از این هیأت تشکر می‌ کنم، زیرا ما دغدغه‌‌ های زیادی در رابطه با افعانستان داریم. وی یادآور شد: علیرغم اینکه یکی از دغدغه‌ ها حضور آمریکا در افغانستان بود که رفع شد، در حال حاضر بحث تشکیل دولت فراگیر و مشارکت همه گرو‌ه‌ ها، اقوام و مذاهب برای ما دارای اهمیت است تا چالش‌ ها در افغانستان کم شود، صلح و ثبات بوجود بیاید و یک زیست شرافت‌ مندانه فراهم شود که مهاجرین این کشور به کشورشان بازگردند و باعث توسعه و گسترش آن شوند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تأکید کرد: ما قصد دخالت در امور افعانستان را نداریم و الان که صحبت می‌ کنیم به عنوان یک کشور همسایه و پیشنهاد است، اما هر میزان دولت فراگیرتری تشکیل دهند و قومیت و مذاهب مختلفی در این دولت بگنجانند و شرایط بازگشت را برای سرمایه‌ داران، نخبگان و افراد مختلف فراهم کنند به نفع خودشان است که جمعیتی که در کشورهای مختلف آواره و پراکنده هستند، بازگردند و در خدمت توسعه و پیشرفت افغانستان باشند.

وی افزود: یکسری دغدغه هم ما خودمان در خصوص ترددهای مرزی، آشنایی مرزبانان با حدود مرزی، تنش‌هایی که ایجاد می‌کنند، بحث حقابه هیرمند، آب هریرود و سد دوستی و آبی که به این سد می‌ریزد داریم و شاید یکی از جدیدترین موضوعاتی که می‌ خواهیم صحبت کنیم، بحث تبادلات تجاری و منطقه آزاد تجاری در استان خراسان است، زیرا این استان متصل به منطقه غربی افعانستان و هرات و منطقه آزاد دوغارون که در مجلس تصویب شد، است و ایران قصد دارد سرمایه‌ گذاری وسیعی آنجا انجام دهد هم کالا به افعانستان صادر شود و هم کالاهایی، اگر افعانستان دارد، در این منطقه آزاد برای صادرات آماده و به جهان صادر  شود که به نظر من این نکات مهم است.

این‌ نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این سفر می‌ تواند فوق‌ العاده ارزشمند باشد، اما اینکه توقع شود تمام مشکلات منطقه و حقابه با یک سفر حل شود قدر مسلم نه ما چنین توقعی داریم و نه طرف طالب و این غیر واقع‌بینانه است؛ زیرا دولت‌ ها در طول تاریخ قراردادهایی می‌ بندند که در زمان ممکن است مشکلاتی پیدا کند و نیاز به صبر و رایزنی دارد چیزی که مهم است سطح روابط و نحوه تعاملات ما با طالبان است که مطلوب و خوب است و باید تلاش کنیم همین روابط خوب را حفظ کرده و گسترش دهیم و برای رفع دغدغه‌ها تلاش کنیم.

وی در خصوص اینکه آیا کمیسیون امنیت ملی دیداری با هیأت طالبان داشت، گفت: کمیسیون امنیت ملی چنین برنامه‌ ای ندارد اگر از طرف دولت و یا آقای کاظمی قمی قصدی برای این مورد وجود داشته باشد، قطع به یقین در کمیسیون بررسی می‌ شود و استقبال می‌کنیم.