رفتار جنجالی طالبان با هزاران زن افغان

zanan afghanestan
مسئولان ریاست زراعت طالبان در سرپل می‌گویند که مؤسسه اکتید برای سه هزار و ۸۹۱ زن در سه ولسوالی این ولایت وسایل باغچه خانگی توزیع کرده است.
فعالان حقوق زنان می‌گویند که طالبان در ولایت سرپل به زنان بیل و کلنگ داده‌اند، تا بجای درس و آموزش در دانشگاه‌ها، کشاورزی کنند، زیرا طالبان آموزش را برای زنان و دختران حرام دانسته، اما کار‌های شاقه را حلال می‌دانند.
موسسه اکتید بین حدود به ۴۰۰۰ زن در سرپل، بیل و کلنگ برای زراعت و باغ‌داری، توزیع کرده است.
در واکنش به این موضوع، حمیرا قادری فعال حقوق زن می‌گوید این تصویر واضح از دیدگاه طالبان در عمل است که در آن بیل و کلنگ جای قلم و کاغذ را می‌گیرد.
در همین حال نیلوفر ایوبی خبرنگار افعان می‌گوید؛ این همان چیزی است که زنان افغان با آن باقی مانده‌اند.
در ادامه صحرا کریمی رئیس پیشین افغان فیلم گفته است؛ در تاریخ ثبت می‌شود ‏که طالبان و جامعه جهانی، روزگار زنان افغانستانی را به سیاهی تبدیل کرده‌اند.
کریمی با انتقاد از طالبان نوشت: قلم و کتاب را از زن گرفته‌اند در عوض، بیل دادند و آن خریطه آبی (برقع) را بر سر زنان انداخته‌اند.
این در حالی است که ‏زنان بی‌بضاعت و بی‌پناه افغان در محاصره محرومیت‌ها و محدودیت‌های طالبان از دو سال پیش تاکنون قرار گرفته‌اند.
لینا روزبه خبرنگار و نویسنده در ادامه واکنش‌ها به توزیع وسایل بیل و کلنگ بین زنان می‌گوید؛ طالبان، زن را باسواد و مقتدر، دکتر و مهندس، معلم و دانشمند، نمی‌خواهند. او با انتقاد از طالبان گفت که زن در نظام طالبان، مقام و جایگاه ندارد و ملا هیبت‌الله چه جایگاه والایی را به زن در نظام طالبان اعطا کرد که زن در خریطه (برقع) باید زمین را شخم بزند.
در ادامه واکنش‌ها، هدا خموش، نویسنده و زن معترض افغانستانی نوشت: این فرهنگ و این کشور من نیست. او این عمل طالبان را بی‌حرمتی به مقام زن دانسته و می‌گوید طالبان با چنین رفتار‌های برای پایداری سیاست و رژیم تک‌جنسیتی خود که حق کار، تحصیل، برابری، آزادی و زندگی را از زنان گرفته‌اند و بجای قلم، بیل به دست زنان داده‌اند.
او از مردم می‌خواهد تا در برابر این نابرابری‌ها ایستاده و اعتراض کنند و اضافه کرد که ‏به رژیم طالبان در افغانستان، باید نقطه پایان گذاشت. خموش گفت: ما در عصر جدید زندگی می‌کنیم نه در عصر حجر.
شریف‌الله مصدق، آمر امور زراعتی طالبان در سرپل گفت که این زنان در ولسوالی‌های گوسفندی، سانچارک و بلخاب سرپل وسایل باغچه خانگی دریافت کرده‌اند.
به‌گفته‌ی وی، مؤسسه اکتید این وسایل را با حمایت مالی سازمان خوراک و زراعت سازمان ملل متحد (فائو) برای این افراد توزیع کرده است.
او افزوده است که هدف از توزیع این وسایل، کمک به مصونیت غذایی و رشد اقتصادی خانواده‌های روستانشین است.
به گفته این مقام محلی طالبان، این زنان در خانه‌های‌شان باغچه ایجاد می‌کنند و محصولات باغچه را به بازار عرضه و از این طریق برای خود درآمدزایی خواهند کرد. منبع : فرارو