تصویب ممنوعیت سوزاندن قرآن و سایر متون مذهبی در پارلمان دانمارک/ مخالفت اپوزیسیون دولت

Danemark-Parlement-1دویچه وله فارسی: پارلمان دانمارک، قانون ممنوعیت سوزاندن قرآن و سایر متون مذهبی را تصویب کرد. این قانون برای افرادی که "رفتار نامناسب" با متون دینی از جمله قرآن، تورات و انجیل دارند، تا دو سال حبس در نظر گرفته است.

پارلمان دانمارک روز پنجشنبه ۷ نوامبر (۱۶ آذر) قانون ممنوعیت سوزاندن قرآن و سایر متون مذهبی را بعد از ساعت‌ها بحث و جدل، با ۹۴ رأی موافق و ۷۷ رأی مخالف به تصویب رساند. این قانون برای افرادی که "رفتار نامناسب" با متون دینی، از جمله قرآن، تورات و انجیل دارند، تا دو سال حبس در نظر گرفته است.

قانون جدید فقط به متون و نوشته‌ هایی اشاره می‌ کند که دارای "اهمیت اساسی برای جوامع مذهبی شناخته‌ شده" هستند. بنا به گفته وزارت دادگستری دانمارک '"این قانون برای پایان‌ دادن به «تمسخر سیستماتیک» مذهبیان و جلوگیری از افزایش خطر اقدامات تروریستی در دانمارک است"'.

البته اپوزیسیون، دولت دانمارک را متهم می‌ کند که "از این قانون برای محدود کردن آزادی بیان و فرود آوردن سر تعظیم به خواست رژیم‌ های اسلامی استفاده می‌ کند".

عصر پنجشنبه سوم اوت (۱۲ مرداد) و در پی سوزاندن یک کتاب مذهبی در دانمارک که مشخص نبوده که قرآن بوده باشد، وزارت دادگستری دانمارک اعلام کرد که وضعیت امنیتی در این کشور به خاطر " واکنش به تهدیدهای فعلی" تغییر کرده و دولت لازم دانسته است، "ورود به کشور با دقت بیشتری به منظور جلوگیری از تهدیدهای خاص کنترل شود."

دولت سوئد نیز روز پنجشنبه ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیرماه) و پس از آتش‌زدن قرآن توسط یک جوان ۳۷ ساله عراقی، در اقدامی مشابه میزان کنترل‌ها در مرزهای خود را افزایش داد.

دولت‌‌های دانمارک و سوئد سوزاندن قرآن‌ را محکوم کردند اما با استناد به "دفاع از آزادی بیان" نتوانستند ممنوعیتی بر آن اعمال کنند.

سوزاندن قرآن در کشورهای اسکاندیناوی در تابستان ۲۰۲۳ به اعتراضات خشونت‌آمیز در کشورهای مسلمان‌نشین منجر شد. گروهی از معترضان با حمله به سفارت سوئد در بغداد، ساختمان را به آتش کشیده و پرچم سوئد را لگدمال کردند. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دولت سوئد را "به گرفتن آرایش جنگی در برابر دنیای اسلام‌" متهم کرد و چند کشور اسلامی سفرای سوئد را احضار کردند.