بیانیه جمعی از فعالین مدنی کردستان؛ بازداشت شدگان مراسم نوروز در سنندج را آزاد کنید

sanandaj
جمعی از فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی کردستان با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی بازداشت شدگان اخیر در جریان مراسم نوروز در سنندج شدند. در جریان برگزاری این مراسم و پس از آن تعدادی از شهروندان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جمعی از فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی کردستان با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی بازداشت شدگان اخیر در جریان مراسم نوروز در سنندج شدند.
در بخشی از این بیانیه ضمن اشاره به وظایف دولت‌ها در جهت رفع تبعیض و اختصاص امکانات برای همه آمده است: «برخوردهای ناصواب و خلاف قانون و اصول و حقوق بنیادین انسان در روزهای اول سال شادی خانواده‌های بازداشت شده را به غم‌ و اندوه و نگرانی بدیل کرده و موجی از نگرانی را در سنندج و دیگر شهرها ایجاد کرده است. ما جمعی از فعالان سیاسی و مدنی و فرهنگی کردستان از نهادهای مسئول در این قضیه می خواهیم ضمن دلجویی از تمامی آنان و تغییر رویکرد نسبت به حقوق فرهنگی انسان‌ و رفع محدودیت‌های رسمی و غیررسمی ایجاد شده هر چه زودتر زمینه آزادی افراد بازداشت شده را فراهم نمایند و خانواده های آنان را در این روزهای ابتدای سال شاد نمایند.»

متن کامل این بیانیه عینا در پی م‍ی‌آید:
«بازداشت شدگان جشن نوروز در سنندج‌ را آزاد کنید
در روزهای گذشته تعدادی از بانیان و برگزارکنندگان جشن نوروز در سنندج احضار و یا بازداشت شده‌اند. در میان بازداشت شدگان افراد پا به سن گذاشته هم دیده می‌شود. فارغ از اینکه دولت‌ها ملزم به رفع تبعیض و اختصاص امکانات برای همگان بوده و تامین حقوق فرهنگی همه شهروندان وظیفه بدیهی دولت است که بدلیل عدم انجام آن مردم خود مناسک و زبان و آداب خود را حفظ و برای برگزاری جشن نوروز تلاش کرده‌اند، برخوردهای ناصواب و خلاف قانون و اصول و حقوق بنیادین انسان در روزهای اول سال شادی خانواده‌های بازداشت شده را به غم‌ و اندوه و نگرانی بدیل کرده و موجی از نگرانی را در سنندج و دیگر شهرها ایجاد کرده است.

ما جمعی از فعالان سیاسی و مدنی و فرهنگی کردستان از نهادهای مسئول در این قضیه می خواهیم ضمن دلجویی از تمامی آنان و تغییر رویکرد نسبت به حقوق فرهنگی انسان‌ و رفع محدودیت‌های رسمی و غیررسمی ایجاد شده هر چه زودتر زمینه آزادی افراد بازداشت شده را فراهم نمایند و خانواده های آنان را در این روزهای ابتدای سال شاد نمایند.

اسماعیل مفتی زاده، اردشیر غلامیپور، آرمان محمدی، اجلال قوامی، امید مصطفی پور، اسماعیل سیدمحمودیان، الله رضا عباسی گوراجوبی، اسماعیل سیدمحمودیان، آزاد لطف پوری، احسان نیک پی، امیر سجادی، اکبر مفاخری، احمد غلامی، افشین غلامی، ادریس کارساز، ایرج جوانمردی، باقر پیری، دلیر اسکندری، رئوف کریمی، رشاد احمدی، رئوف شافعی، روزبه اکرادی، حامد فرازی، حبیب الله رنجبر، حمیدرضا صمدی، حمزه معروف پور، خالد سلیمانی آذر، جلال جلالی زاده، جبار دست باز، جلال خدامرادی، جوانمیر عبداللهی، سیاوش حیاتی، سیدمحمود محمودی، سعید زکی، سیدامیر سجادی، سیمین صلاحی سنندجی، سارو کریمی، شیدا سبحانی، شیرکو بهمنی، شهرام صفری، صدیق رستمی، صادق قهرمانی، عثمان مزین، علی والایی، فرهاد هادی، فرید راژین، فواد متوسل، کاوه ساعدپناه، کازو ایمان زاده، کامبیز ابراهیم زاده، گلاله توکلی، محسن رضوی، محسن کاویانی، مختار اسدی، مصطفی احمدیان، مصلح قربانی، مسلم سعید پور، مازیار طاطایی، نادر زنگنه، نارین اسعدی، نوشین محمدی، وهاب سنجابی، هوشیار بابایی، هیمن کاظمی، هیوا امجدی، هاشم نعمتی

در پی یورش نیروهای امنیتی به مراسم نوروز در سنندج روز دوشنبه ۱ فروردین‌ماه، ۱۴ شهروند از جمله سه تن از برگزارکنندگان این مراسم به نام‌های سهراب جلالی، جمال اسدی و فواد عنایتی و همچنین آرش فداکار و آرمان سلیمی بازداشت شدند.
به علاوه بتول عظیمی شهروند ۷۵ ساله و آریانا سلیمی، نوجوان ۱۴ ساله ای که روز دوشنبه یکم فروردین در جریان این مراسم بازداشت شده بودند، روز سه شنبه ۲ فروردین‌ماه، با تودیع قرار کفالت و اخذ تعهد کتبی آزاد شدند.
.
منبع: هرانا